Autorzy 2023 - promocja!

Newsweekowy strach przed Polską

opublikowano: 18 marca 2014

- Patriotyzm umarł? Żadnych złudzeń, panie i panowie. Biało-czerwona to najlepsza odpowiedź na dzisiejsze czasy - pisze Marcin Fijołek.

Lewicowo-liberalne media, na co dzień niechętne i wykrzywiające twarz do wszystkiego, co związane z biało-czerwoną, mają spory problem. Jak reagować na prężącego muskuły Putina, jak opowiadać o strachu i emocjach polsko-rosyjskich (z historią w tle), by równocześnie nie wpaść w buty prawicy.

Przykład próbuje dać „Newsweek”. W najnowszym wydaniu poza na poły błazeńską deklaracją Macieja Maleńczuka, który deklaruje chęć oddania zdrowia i życia za Polskę, mamy dwie rozmowy, które dobrze ilustrują problem. Pierwsza z nich to wywiad z Jakubem Gierszałem, aktorem „Pokolenia 89”, który całe swoje dzieciństwo przeżył w Niemczech. Drugi – rozmowa z grupą maturzystów, którzy stoją u progu dorosłości.

Bliźniacze to teksty. Prowadzący rozmowę skutecznie suflują odpowiedzi: by odciąć się od „prawicowej” wizji historii, by historię wyrzucić na śmietnik, by patriotyzm definiować w postaci sprzątania po swoim psie i jeżdżenia ze skasowanym biletem w autobusie. Ot, skoro mamy politykę ciepłej wody w kranie, to i patriotyzm powinien być na jej miarę: letni, bez poświęceń.


(...)

Wystarczy wstać z wygodnych kanap warszawskiego Wilanowa, by zobaczyć, jak patriotyzm pulsuje wśród młodych. Zobaczył to nawet inny mainstreamowy tygodnik „Polityka”, pisząc, że prawica wygrała wojnę o pamięć. Tłumy w Muzeum Powstania Warszawskiego, na marszach ku czci Żołnierzy Wyklętych i historycznych wykładach mówią same za siebie. Kibicowskie oprawy, kult bohaterów, coraz wyżej podnoszona głowa w popkulturze. A sukces "Czasu Honoru", "Kamieni na Szaniec", całego szeregu spektakli, filmów, komiksów i książek? Tylko ślepi, albo zamykający oczy na to, co się dzieje dookoła, mogą oznajmiać z pozycji mentora, że młodzi nie mają dziś nic wspólnego z patriotyzmem.

Przeczytaj cały wpis Marcina Fijołka na portalu Stefczyk.info.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła