Autorzy 2023 - promocja!

Błąd Tuska polega na tym, że jest Tuskiem

opublikowano: 7 kwietnia 2023
Błąd Tuska polega na tym, że jest Tuskiem

Ryszard Terlecki na łamach tygodnika "Sieci"

Niechęć do wspólnej listy opozycji ma i inne tło. We wszystkich partiach opozycyjnych są ludzie, którzy nie wykluczają współpracy z nami w przyszłym Sejmie. Może najmniej jest ich w Platformie Obywatelskiej, ale też są – mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Osoba uważnie śledząca wypowiedzi Donalda Tuska z pewnością zauważy, że coraz częściej posługuje się on kłamstwem, manipulacją i zaprzecza swoim wcześniejszym deklaracjom. Zapytany, dlatego Tusk otwarcie kłamie, Ryszard Terlecki wyjaśnia:

Na pewno z desperacji. On i jego ekipa mają poczucie zbliżającej się klęski. To pierwszy powód. Drugi jest chyba banalny: on codziennie musi powiedzieć coś takiego, co zostanie uznane za interesujące, ciekawe, nośne. I w końcu doszedł do momentu, w którym rano już nie bardzo pamięta, co mówił wieczorem, a co dopiero miesiąc, sześć miesięcy, rok temu. (…) Chlapie, co mu ślina na język przyniesie, żeby tych, których zwieziono na te spotkania, którzy siedzą wokół niego, czymś zainteresować. Pobudzić do jakiejś reakcji, do oklasków. (…) Nakręcanie agresji wychodzi mu naprawdę dobrze, on to lubi, dobrze się w tym czuje. Nie znaczy to oczywiście, że osiąga swoje cele polityczne.

Wieloletnia nagonka na Kościół katolicki przybiera ostatnio ostrą formę ataków wymierzonych bezpośrednio w Jana Pawła II, które zbiegły się w czasie z nowym etapem kampanii. Zapytany o wpływ tej sytuacji na scenę polityczną, Terlecki odpowiada:

My tego języka nie możemy przyjąć. Atak na św. Jana Pawła II, niezależnie od skutków politycznych, to zdarzenie wyjątkowo okropne. To jest część szerszej strategii, wpisująca się w postulaty usuwania religii ze szkół, ograniczenia udziału Kościoła w życiu publicznym, te wszystkie pomysły „opiłowania” praw katolików – to jednak stanowi pewną całość. Uderzenie w papieża Polaka miało być dociśnięciem, przewróceniem najważniejszej figury. (…) Część wiernych dała się przekonać, że Kościół wymaga jednak jakiejś naprawy czy wzmocnienia, ale jednak reżyserzy tej nagonki przestrzelili. Nie docenili przywiązania milionów Polaków do tradycji, także do wiary rozumianej jako część tożsamości, a nie tylko droga do zbawienia.

Ważnym elementem polityki państw europejskich jest relacja, jaką mają one z Unią Europejską. W ostatnich latach dało się zauważyć, że Unia próbuje wymusić na Polsce różne zmiany, a jednocześnie wyraźnie sprzyja opozycji. Zapytany, czy blokada KPO to wsparcie dla Tuska, Terlecki wskazuje:

Tak, a także próba wymuszenia na nas rewolucji – obyczajowej, ekologicznej, społecznej. To już zaczyna być szaleństwo. Słyszymy, że mamy nie jeść mięsa i zrezygnować z samochodów. (…) Może najbliższe wybory do europarlamentu zmienią nieco kształt Unii. A co do otwartego postawienia sprawy to na razie nie ma jeszcze takiej potrzeby. W wielu sprawach nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, np. decyzja w sprawie rezygnacji z samochodów spalinowych jest warunkowa, będzie jeszcze analizowana.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła