Autorzy 2023 - promocja!

Cieszyński w "Sieci": Bądźmy odpowiedzialni

opublikowano: 7 sierpnia 2020
Cieszyński w "Sieci": Bądźmy odpowiedzialni lupa lupa
Fratria

Za wcześnie, by mówić o drugiej fali, bo liczba zachorowań na koronawirusa nie jest tak duża, by epidemia miała przyjąć niekontrolowaną postać. To, co na pewno czeka nas na jesieni, to zwiększona liczba pacjentów z grypą i oczekiwanie, że zostaną przebadani na obecność koronawirusa − z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia, na łamach tygodnika „Sieci” rozmawia Dorota Łosiewicz.

Minister Cieszyński mówi, jak obecnie wygląda stan epidemii koronawirusa. Czy zwiększona zachorowalność na COVID-19 może grozić takim kryzysem, jaki miał miejsce w Hiszpanii i Włoszech?

− Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Na pewno wiemy więcej o koronawirusie, a to sprawia, że lepiej potrafimy z nim walczyć. Mieliśmy też czas, by uzupełnić braki w sprzęcie ochronnym. Nawet więc jeśli liczba zachorowań wzrośnie, to takie obrazki, jakie spływały z innych krajów europejskich, nie powinny się powtórzyć – mówi wiceminister. − Za wcześnie, żeby mówić o drugiej fali, bo liczba zachorowań nie jest tak duża, by epidemia miała przyjąć niekontrolowaną postać. To, co na pewno czeka nas jesienią, to zwiększona liczba pacjentów z grypą, pojawienie się ich w przychodniach i oczekiwanie, że zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Z ubiegłych lat wiadomo, że dzienna liczba zachorowań na grypę może sięgać 100–150 tys. pacjentów. Naszym zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej ścieżki postępowania i testowania – wyjaśnia.

Janusz Cieszyński odnosi się także do sensu szczepień zarówno przeciw grypie, jaki i w przypadku wynalezienia i udostepnienia szczepionki na koronawirusa.

− Eksperci od lat mówią, że [szczepienia] mają sens. Co roku WHO prognozuje, jaki szczep grypy będzie w danym roku najgroźniejszy i jaką szczepionkę warto stworzyć. Prognozy bywają bardziej lub mniej trafione, ale szczepionka obniża ryzyko zachorowania na grypę, a skoro tak, to warto z niej skorzystać. Lepiej zapobiegać niż leczyć. […] Naukowcy stale badają zachowanie wirusów i proponują nowe rozwiązania. Nie można mówić o stuprocentowej skuteczności, ale stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest niezmienne – kiedy powstanie szczepionka, która uzyska rekomendację ekspertów, będziemy zalecali korzystanie z takich szczepień. […] Nie przypuszczam, żeby został nałożony obowiązek. To będzie zdecydowana rekomendacja połączona z kampanią informacyjną – wyjaśnia Janusz Cieszyński.

Niepokojący wzrost zachorowań w Polsce może mieć kilka źródeł, niektórzy upartą je nawet w zakończonej niedawno kampanii wyborczej. Wiceminister zdrowia nie podziela jednak tego poglądu:

− Patrząc na dane, na pewno trudno przypisać wzrost zachorowań kampanii wyborczej. Nie wskazują na to wywiady epidemiologiczne, które przeprowadza się przy każdym potwierdzonym zakażeniu. Jest za to związek z weselami, pogrzebami i innymi większymi zgromadzeniami. Organizując taką imprezę, trzeba się zastanowić, jak ograniczyć liczbę gości i zminimalizować ryzyko. Najważniejszy jest oczywiście zdrowy rozsądek. Nie obawiajmy się np. w sklepie zwrócić uwagę drugiej osobie na brak maseczki. Tu chodzi o zdrowie tej osoby, nasze i osób trzecich, które są w grupie ryzyka.

Minister Cieszyński odnosi się także do niepewnej sytuacji uczniów i ich rodziców, którzy nie wiedzą, jak będzie wyglądać nowy rok szkolny.

− Decyzje powinny być podejmowane przez dyrekcję szkoły w konsultacji z organem prowadzącym. Sytuacja może być różna w różnych powiatach. Na dziś nie ma powodu, by wyłączać tysiące szkół na terenie całej Polski. Może być taka konieczność w pojedynczych placówkach, ale to będą zawsze indywidualne decyzje.

Cały wywiad z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 3 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła