Autorzy 2023 - promocja!

Czy lekarze zarabiają za mało?

opublikowano: 24 lutego 2023
Czy lekarze zarabiają za mało? lupa lupa
Fratria/Sieci

Konrad Kołodziejski porusza na łamach „Sieci” jak zawsze gorący temat zarobków lekarzy.

Dziś najwięcej płaci się za wykonywanie zadań, które nie tworzą żadnych dóbr ani nie są niezbędne do normalnego funkcjonowania ludzi. Po kieszeni dostają zaś profesje, które są społecznie pożyteczne. Jednak zarobki lekarzy w porównaniu z innymi zawodami użyteczności publicznej wcale nie należą do tych najgorszych, a stawki w niektórych specjalizacjach zbliżają się już do tych, które osiągają menedżerowie. Konrad Kołodziejski porusza na łamach „Sieci” jak zawsze gorący temat zarobków lekarzy.

Publicysta wyjaśnia, że… wszystko zaczęło się od blogerki – Mamy Ginekolog. To warszawska lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa, choć bardziej precyzyjnie byłoby […] nazywać ją lekarką influencerką. […] należy do […] grona celebrytów internetowych, którzy zdołali już zawładnąć sporą częścią polskiej opinii publicznej i przy okazji sporo na tym zarobić. Dziennikarz opisuje również aferę, która wybuchła niedawno za sprawą Mamy Ginekolog. Przyznała ona bowiem, że przyjmuje w publicznym szpitalu znajome poza kolejnością. Dodała, że jest to powszechne i traktowane jako sposób na rozładowanie kolejek: Wypowiedź ta wywołała burzę. Lekarze podzielili się na dwa obozy. […] reprezentanci drugiego stanęli w obronie blogerki, tłumacząc, że uprzywilejowanie znajomych i rodziny przez lekarzy jest nieuniknionym skutkiem słabego dostępu do mocno niedofinansowanej służby zdrowia.

Autor zauważa, że problem […] jest ściśle związany z ogólną sytuacją w służbie zdrowia. Odwołuje się również do praktyk stosowanych w przeszłości: Kiedyś […] były koperty z gotówką […]. Potem tę specyficzną formę łapówki zinstytucjonalizowano w formie prywatnych wizyt […]. Tę […] praktykę lekarze uzasadniają najczęściej niezadowalającymi ich zarobkami w państwowym lecznictwie. Kołodziejski stwierdza także, że… lekarze mają dziś lepiej niż kiedyś, bo prywatyzacja usług medycznych dała nowe możliwości zarabiania […]. Ale cena, jaką ponoszą […], bywa również wysoka, bo jest nią często zawieszenie na kołku własnych ambicji zawodowych […]. Ponadto zaznacza, iż… korporacja lekarska – jak się zdaje – nie podchodzi zbyt entuzjastycznie do zwiększenia liczby miejsc na studiach medycznych, bo więcej lekarzy na rynku oznacza automatycznie niższe dochody dla tych, którzy są już w zawodzie.

Autor przytacza też słowa Anny Bazydło, wiceprzewodniczącej Porozumienia Rezydentów, która stwierdziła, że… wypominanie lekarzom specjalistom zarobków rzędu 30–50 tys. zł to nieśmieszny żart, bo tyle zarabia jej zdaniem hydraulik. […] oceniła też, że satysfakcjonujące, dobre zarobki powinny zaczynać się od 1 mln zł rocznie. Oficjalnie średnia płaca w III kwartale 2022 r. wyniosła u lekarzy 185 zł brutto za godzinę […]. Dla porównania pielęgniarze dostają 22 zł brutto za godzinę pracy. Nikt nie zaprzecza temu, że dobry specjalista powinien dużo zarabiać, ale w tym przypadku mamy już do czynienia z odklejeniem od rzeczywistości.

Kołodziejski podkreśla, że… jest sporo prawdy w sugestii, że ci, których pracę powinniśmy szczególnie cenić (a w tej grupie są z pewnością lekarze), często nie są opłacani tak, jak na to zasługują. Tak samo jak prawdziwe jest inne stwierdzenie, że najwyższe zarobki osiągają najczęściej takie profesje, bez których istnienia moglibyśmy się obyć […]. Przy czym zarobki lekarzy w porównaniu z innymi zawodami użyteczności publicznej akurat nie należą do najgorszych. W podsumowaniu autor wskazuje: To jasne, że lekarze […] zasługują na wysokie pensje znacznie bardziej niż wspomniani spece z korporacji. Jednak to nie oni powinni dziś najgłośniej krzyczeć o dziejącej im się krzywdzie. Zwłaszcza w społeczeństwie, w którym przeciętne zarobki są kilkakrotnie niższe. To nie buduje ani autorytetu, ani zaufania, które w zawodzie lekarza odgrywa dużą rolę.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła