Autorzy 2023 - promocja!

Janecki: System edukacji tworzy nieuków

opublikowano: 13 maja 2014
Janecki: System edukacji tworzy nieuków lupa lupa

Ma pan 3 życzenia dotyczące zmiany porządku świata, co pan zmienia?

1. System edukacji tworzący nieuków. 2. System finansowy, który jest piramidą i gigantycznym szwindlem. 3. System wyłaniania elit, który teraz zbyt często polega na dziedziczeniu pozycji, a nie na konkurencji.

Jak pan obstawia mecz Polska-Niemcy?

Niestety przegramy.

I Wojna Światowa wybuchła na tle etnicznym, II Wojna Światowa na tle ekonomiczno-terytorialnym. Jak Pan sadzi kiedy wybuchnie III Wojna Światowa na tle kulturowym? Bo to, że ludzie mają dość narzucania im światopoglądu typu LGBT itp. Marginalnych, to widać w wielu krajach (W.Brytania,Francja,Polska). Osobiście uważam, że prędzej wybuchnie wojna na tym tle niż na tle religijnym. Ale chętnie wysłucham Pana zdania.

Wojna kulturowa toczy się od kilkuset lat. Teraz jest tylko jej nowa faza. To nie jest konflikt, który może doprowadzić do klasycznej wojny światowej, choć będzie to rodzaj pełzającego konfliktu rozłożonego na dziesiątki lat. Jeśli wybuchłaby III wojna światowa, byłaby to ostatnia wojna w dziejach ludzkości. Dlatego albo nie wybuchnie, albo nie będzie miał jej kto opisać.

Jaki wpływ na frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie miała Conchita Wurst?

Pan Thomas Neuwirth wymyślił sobie rolę Drag Queen, bo nie udawało mu się odnieść sukcesu. Wyczuł, że można zastosować "postępowy" szantaż i różni ludzie mu ulegną. Ci różni ludzie, to głównie jurorzy konkursu Eurowizji. Głos ludu był inny. Robienie z wydarzenia ze sfery rozrywki i obyczajów czegoś istotnego, jest przyznaniem panu Neuwirthowi, że potrafi zrobić z ludzi baranów.

Jak dzieci w szkole mają wierzyć w to, co słyszą na lekcjach fizyki, skoro wielu sławnych fizyków nie wierzyło w najnowsze odkrycia (np. Einstein początkowo nie wierzył w mechanikę kwantową)?

Nauka nie jest kwestią wiary. Teorie fizyczne są ważne dopóty, dopóki nie zostaną sfalsyfikowane. Na poziomie szkolnym są tak elementarne rzeczy, że prawie nie ma wątpliwości co do ich prawomocności. Gdyby dzieciaki były w stanie pojąć współczesną matematykę, zrozumiałyby, że nauka to nie scholastyka, tylko coś żywego, gdzie dopuszcza się możliwość konkurowania różnych hipotez i teorii. I to jest siła nauki, nie jej słabość.

Władimir Putin miał jako prezydent obejmujący w Rosji władze po Jelcynie, stać się marionetką w rękach oligarchów. Ostatecznie jednak rozprawił się z oligarchami i zdołał przejąć realną władzę. Czy zdaniem Pana Redaktora dziś w Rosji ostatnie słowo należy do Putina, czy też może reprezentuje on interesy nowej oligarchii ? Czy pozycję Putina wobec wpływowych środowisk w Rosji możemy dziś określić jako nadrzędną, czy podrzędną?

Putin jest tylko pierwszym kagebistą pośród kagebistów. Jest silny do czasu, aż nie okaże się, że już nie jest pierwszy. Jego pozycja jest tylko funkcją interesów służb i grup wpływów. Ma realną władzę, ale - jak to w Rosji bywało - nagle może przestać ją mieć.

Czy może Pan wymienić żyjących i historycznych ludzi, których uznaje Pan za autorytety? Jaka wg. Pana jest rola autorytetu w życiu publicznym i prywatnym? Co uważa Pan o szermowaniu w mediach płynących w głównym szambie określeniem "autorytet moralny"?

Georg Cantor, David Hilbert, William Hamilton, Kurt Goedl, Paul Dirac, Max Planck. Autorytet powinien być kimś, kto osiągnął coś konkretnego, a nie potrafi tylko gadać o tym, jak fajnie jest być autorytetem.

Dlaczego zdaniem Pana Redaktora Jarosław Kaczyński unika dialogu (względnie możliwości nawiązania współpracy) z prof. Romualdem Szeremietiewem, bodaj jedynym znanym mi Polakiem, który dysponuje jakąś sensowną wizją polityki obronnej?

Z tego co wiem, nie unika.

Czy może Pan Redaktor wymienić nazwiska trzech polskich publicystów, których publikacje Pan Redaktor ceni najwyżej ?

Stanisław Cat-Mackiewicz, Juliusz Mieroszewski, Adolf Nowaczyński.

25 maja wybory wygra...

Ten, kto zmobilizuje najtwardszy elektorat. Co oznacza, że znowu o wyniku zadecydują mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Jeśli pójdą do wyborów, wygra PiS, jeśli nie pójdą, wygra ten, kto zdobędzie wielkie miasta.

Czy brak „ustawy łupkowej” i gazo port, którego nie możemy ukończyć, to przypadek czy celowe działanie?

To klasyka w wykonaniu obecnego rządu. Jeśli czegoś nie musi, to tego nie robi. A jak musi, to zwykle robi nieudolnie, bo pod presją czasu i nieracjonalnie.

Czy Pana zdaniem Polska prowadzi suwerenną politykę zagraniczną ?

Suwerenną politykę zagraniczną prowadzą tylko 3 państwa: USA, Chiny i Rosja.

Jakie jest według Pana najlepsze źródło energii? Co sądzi Pan o projekcie Desertec - pozyskiwania energii słonecznej z ogniw umieszczonych na Saharze?

Najlepsze źródło energii, najbezpieczniejsze i najtańsze to energia atomowa. Kto twierdzi inaczej, żyje w świecie bajek i uprzedzeń.

Jak Pan ocenia - czy ZSRR-bis zatrzyma sie po wchłonięciu Doniecka itp. ? Czy zdestabilizuje sytuację na Ukrainie tak, że dojdzie tam do wojny domowej? Czemu tzw. Europa reaguje tak słabo?

Dlaczego wszyscy próbują przekazywać Rosji to, co do niej nie należy? Rosja nie zatrzyma tego, co zdobyła przemocą, lecz przyjdzie czas, że odda to wszystko z nawiązką.

Jak Pan Redaktor ocenia politykę gospodarczą (finansową) realizowaną na początku lat 90 - tych przez prof. Balcerowicza? Czy w ogólnym bilansie zasługuje ona na ocenę pozytywną?

To nie była polityka Balcerowicza, tylko realizowanie koncepcji wymyślonych w Waszyngtonie i transmitowanych do Polski przez Jeffreya Sachsa. Na pewno popełniono wówczas masę błędów, a najważniejszy z nich to rozwój kapitalizmu latynoamerykańskiego, zamiast klasycznego, europejskiego.

Jaka wg. Pana będzie frekwencja podczas eurowyborów i czy wynik jakiejś partii będzie można uznać za sensacyjny?

22%. Sensacyjne będzie to, że nie zdobędą mandatów partie, które najgłośniej mówią o tym, że je zdobędą.

Panie redaktorze co pan sądzi o Partii Libertariańskiej?

Partia Libertariańska ma jakiekolwiek szanse w takim kraju jak Stany Zjednoczone. W Polsce są libertarianie, którzy nawet nie wiedzą co to jest libertarianizm. To tylko zabawa.

Jak Pan postrzegał ludzi pokroju Lecha Wałęsy, Adama Michnika, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia na początku lat 80 - tych? Na ile darzył ich Pan zaufaniem?

W tamtym czasie zrobili wiele dobrego, a wszystko co negatywne wiąże się z ich działaniami od mniej więcej 1989 roku. Ale generalnie w najtrudniejszym czasie się sprawdzili, natomiast po '89 roku zbytnio grali na siebie, a nie na sprawy publiczne.

Która opcja polityczna jest Panu najbliższa ? I widzi Pan, iż może ona Polsce przynieść rozwój i postęp.

Jestem klasycznym liberalnym konserwatystą. Kilka partii w Polsce właśnie tak się definiuje, tyle tylko, że nie są liberalnymi konserwatystami. Wybieram więc Partię Republikańską w USA.

Witam. Kim Pan jest?

Byłym zawodowym piłkarzem i lekkoatletą.

Czy Pan Bartoszewski mógł współpracować z niemieckim wywiadem?

Zbyt łatwo niechęć współczesną, wynikającą z niemądrych czasem wypowiedzi przekładamy na lustrowanie całego życia. I często wyciągamy bezsensowne wnioski. Można mylić się w jednych sprawach i dawać powody do niechęci, ale często nie ma to żadnego związku z biografią. Nie oceniajmy, jeśli bazujemy tylko na plotkach i na tym, że kogoś nie lubimy.

Jaką przyszłość wróży Pan Lewandowskiemu w Bayernie?

Świetlaną. Będzie miał w Bayernie mnóstwo podań od Ribery'ego, Robbena, Schweinsteigera itp. więc będzie miał co robić pod bramką. W Borussii pokazał ponadto, że coraz lepiej wychodzi mu rola playmakera. Najbliższe 3-4 lata będą więc najlepszym okresem w karierze Lewandowskiego.

Panie Stanisławie, czy może Pan potwierdzić, że Bartoszewskiego wyciągnęła z obozu jego siostra kolaborantka i potem żona esesmana? Takie wieści rozchodzą się w sieci, więc pytam kogoś poważnego bo ludzie miewają bujną wyobraźnię.

To nieprawda. Jest sporo przypadków wyciągnięcia ludzi z Auschwitz, np. poprzez Czerwony Krzyż. Są plotki, których nie powinno się powtarzać.

Czy prezes PiS znów zaliczy jakąś wtopę w kampanii? Czy jest szansa, żeby Tusk te wybory przegrał?

Wynik wyborów nie zależy od wtop, tylko od tego co pokazują główne telewizje. Jeśli zechcą zrobić aferę z tego, że prezes powie, iż dwa raz dwa równa się cztery, to także z tego zrobią skandal.

Ile partii przekroczy próg wyborczy?

4.

Panie Stanisławie, jak Pan skomentuje rosnące poparcie w sondażach JKM, a jak, niskie RN? Czy te sondaże w jakiś sposób faktycznie przybliżają nas do wyników wyborów czy jest to po prostu lipa?

JKM ma najwięcej zwolenników wśród ludzi nie mających czynnego prawa wyborczego. Dlatego przy urnie zawsze dostaje mniej niż w sondażach. Ruch Narodowy trafił na zły moment, a wynika on z sytuacji na Ukrainie. To przez Ukrainę Ruch Narodowy najwięcej traci.

Czy wierzy Pan w sondaże?

Sondaże nie są do wierzenia. Traktuję je jak część świata rozrywki. Wyniki są takie jak oczekiwania zamawiającego. I to jest kompromitujące dla sondażowni.

Jak według pana będzie wyglądać Polska w 2030 roku ?

Nie tak jak sobie wyobrażają wszyscy ci, którzy tworzą długoterminowe prognozy. Raczej gorzej niż wynikałoby z tych prognoz.

Jeżeli miałby udzielić Pan redaktor trzech szybkich porad pijarowych dla Prawa i Sprawiedliwości to jakby one brzmiały?

1. Mówić i robić swoje. Nie reagować na to, co robi i mówi polityczny rywal. 2. Nie dać sobie wmówić, że istnieją tematy tabu. 3. Nie gonić za modą i trendami.

Co Pan sądzi o dyskusji o polskiej historii Zaremba, Żaryn, Ziemkiewicz? Jakim cudem Ziemkiewicz jest zapraszany?

To bardzo zacne grono. Z czego dwóch, to zawodowi historycy, a Rafał Ziemkiewicz zawsze do historii się odwoływał. Ale nie ważne kto dyskutuje, tylko czy potrafi formułować ciekawe tezy i zaskakiwać. Oklepana debata o przeszłości może tylko odstraszyć. Kontrowersyjna pobudza do myślenia.

Ja myślę że dość mamy kontrowersji na temat naszej historii od różnych Grossów i filmów jak „Pokłosie” i „Nazi Matki”. Czyli się nie zgadzamy.

To nie są kontrowersje, tylko fałszerstwa. A to zasadnicza różnica.

Panie Stanisławie, na ile społeczeństwo nie jest informowane rzetelnie przez dostępne  media – TV, radio, gazety? Przecież setki tematów zastępczych zaśmieca przekaz, a to jest raczej oczywiste?

Telewizja jest medium skupionym na rozrywce i głównie zajmuje się praniem mózgów. Ale jeśli ktoś chce być dobrze poinformowany, jest już wystarczająco dużo mediów niezależnych, które zapewniają dobrą orientację. Jeśli ktoś chce być wyłącznie konsumentem telewizyjnej papki, to skazuje się na rolę "prola" z Roku 1984 Orwella.

Czy Ukraina odcięta od uprzemysłowionej części wschodniej, która trafi w objęcia Moskwy jest w stanie funkcjonować jako państwo? Czy jednak trzeba będzie dokonać rozbioru pozostałej części u krainy w celu ratowania pozostałej tam ludności Polskiej?

Mówienie o rozbiorze suwerennego, sąsiedniego państwa jest co najmniej nieodpowiedzialne. Pracujmy nad tym, żeby Ukrainy nikt nie dzielił. Przygotowywanie się do podziału łupów to zwykła głupota.

Jak Pan myśli czy Ukraińcy dadzą radę zagrzać się swoją banderowską ideologią w zimie, kiedy Rosja odetnie im dopływ gazu?

Banderowska ideologia została wyparta przez nowy mit założycielski - walkę z rosyjskim imperializmem. Zresztą nigdy nie była tak silna jak niektórzy twierdzą, Owszem była silna za prezydentury Wiktora Juszczenki, ale od tamtego czasu słabnie, a nie wzmacnia się. Dość szybko doczekamy tego, że sami Ukraińcy rozliczą się z tą przeszłością.

Wygląda Pan jak młody Bóg. Jaką Pan stosuje dietę?

Rower.

Kongres Nowej Prawicy czy Ruch Narodowy, które jest Panu bliższe?

Jedna partia jest 30 tysięcy lat świetlnych ode mnie, a druga 33 tysiące.

Dziękuję wszystkim za żywą dyskusję i zapraszam do parku, na bieżnię, na basen, zamiast ślęczenia przed komputerem.

Zobacz takЕјe: "Sieci": Upadek profesury


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła