Autorzy 2023 - promocja!

Łosiewicz o przedszkolakach

opublikowano: 16 września 2013
Łosiewicz o przedszkolakach lupa lupa
sxc.hu

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Dorota Łosiewicz porusza gorący temat kontrowersyjnej ustawy przedszkolnej w ramach akcji „Przedszkole za złotówkę”.

Z początkiem września rodzice przedszkolaków dowiedzieli się, że ich dzieci nie mają możliwości uczęszczania w placówkach publicznych na zajęcia dodatkowe.

- Sejm zdecydował bowiem, że od 1 września 2013 r. edukacja przedszkolna będzie częściowo dotowana z budżetu państwa. Do tej pory finansowały ją w całości samorządy. Opłata za każdą dodatkową godzinę opieki – powyżej pięciu, które są bezpłatne – ma wynieść nie więcej niż 1 zł. Wcześniej samorządy pobierały nawet do kilku złotych za każdą godzinę powyżej tych gwarantowanych pięciu. Zgodnie z nowym prawem rodzice nie mają możliwości, by wykupić pociechom dodatkowe zajęcia, takie jak taniec karate czy nauka języków. A za ustawową „złotówkę” nie da się ich zapewnić – wyjaśnia Dorota Łosiewicz.

Skutki nowych rozwiązań proponowanych przez MEN, jak wskazują rodzice, działają na szkodę dzieci.

- Państwo ustawowo gwarantuje brak dostępu do wiedzy dodatkowej, przekazywanej przez fachowców (z kwalifikacjami). Za to gwarantuje próby przekazania jej przez osoby bez kwalifikacji (nauczyciele w przedszkolu będą uczyć wszystkiego, nie mając do tego kwalifikacji wymaganych ustawowo). BEZPRAWIE. Ciekawe, komu i dlaczego na tym zależało? Na pewno nie chodziło o dobro dzieci – dziennikarka cytuje opinię oburzonego rodzica.

Co na to mówią nauczyciele wychowania przedszkolnego? - Przedszkolanka to nie wielofunkcyjny robot kuchenny. Nie może zrobić wszystkiego. Gdy będzie miała zrobić za dużo, nie zrobi nic. Praca z maluchami jest ciężka. Ktoś, kto napisał tę ustawę, nie miał pojęcia, jak pracuje się w przedszkolu. 28 dzieci w grupie i jedna pani ma nauczyć tańca, rytmiki, wychowania patriotycznego, angielskiego, przygotowania matematycznego, przygotowania do nauki czytania i pisania itd. Jak tak można pracować? – mówi jedna z przedszkolanek.

Dlaczego MEN wprowadziło taką ustawę? Dlaczego budzi ona tyle kontrowersji? Na te oraz inne pytania odpowiada Dorota Łosiewicz w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” – w sprzedaży już 16 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła