Autorzy 2023 - promocja!

Makowski: Po pierwsze wolne wybory i wolne media

opublikowano: 2 września 2014
Makowski: Po pierwsze wolne wybory i wolne media lupa lupa
fot. M.Czutko

Zapis czatu z Ryszardem Makowskim.

Czy uważa Pan, że w Polsce mamy za mało pracy u podstaw? Co w 1 kolejności wolny rząd powinien uczynić?

Nie wiem czy uda się tu zrobić wolny rząd, przy tej komisji wyborczej i przy tych sąsiadach. Pierwsza rzecz to powinny być wolne wybory i wolne media. A reszta się jakoś ułoży.

Wybory 2010 i 2014r. pokazały do 30% nieważnych głosów w wielu obwodach. Ciekawe jest to że praktycznie mapki % się pokrywają. A PKW nic na to. Tam muszą być sami agenci. Inaczej nie można tego wytłumaczyć

Jest zdjęcie na stronach ambasady Rosji, gdy przewodniczący PKW pan Jaworski spotyka się, w obecności ambasadora Federacji Rosyjskiej z niejakim Czurowem, znanym w Moskwie z "cudów na urną". Atmosfera jak pod koniec XVIII wieku.

Pan Jaworski zapewne posiada sporą wiedzę o przyczynach stanu rzeczy. Trzeba by go zaprosić do "Sowy i przyjaciele"

Chyba już trochę za późno, bo knajpa wyszła z mody i nie spełnia swojej zasadniczej roli, czyli podsłuchiwania oficjeli.

Ja myślę że skład komisji wyborczych jest nasycony ludźmi z partii rządzących i nawet bez specjalnych zachęt i sterowania odgórnego i tak robią co trzeba aby ich partie pozostały przy władzy - przy okazji chronią swoje 4 litery w ten sposób. Trzeba zmienić system głosowania na podobny do tego w Szwecji np. lub inny trudny to mataczenia.

Zgadzam się w 100%. PKW pozostaje poza wszelką kontrolą. Można składać protesty wyborcze do SN, a tam są oddalane.

Czy będzie można Pana posłuchać w najbliższym czasie we Wrocławiu?

Nic o tym nie wiem, ale świat jest nieobliczalny. Wrocław bardzo lubię i zawsze chętnie tam przyjeżdżam.

We Wrocławiu bardzo brakuje patriotycznych dobrych wydarzeń kulturalnych - i takiego np. lokalnego Klubu Ronina, albo czegoś na jego kształt. Przeważa lewactwo niestety i z tego powodu ja nie lubię Wrocławia. Ale czas przestać narzekać tylko się organizować

To życzę powodzenia w zmienianiu Wrocławia.

Czy Tusk zostając "prezydentem Europy" pomoże PO wygrać samorządowe wybory ? Bo z takim pijarem byle jaki kandydat na prezydenta miasta/burmistrza itd. na bilbordzie wspólnie z Tuskiem zyska kilka procent więcej ?

To odsyłam do mojego dzisiejszego komentarza na wPolityce.pl.

Ale tu chodzi o najbliższe wybory samorządowe.

W tych najbliższych samorządowych, oczywiście że blask "Słońca Europy" może natchnąć niejednego na właściwe głosowanie.

Panie Ryszardzie, jaka jest Pana ulubiona powieść?

Na 100% "Przygody dzielnego wojaka Szwejka".

W takim razie moje pytanie, Ile ze Szwejka jest w „Lemingu”?

To zupełnie nieporównywalne byty. Szwejk był wyjątkowo przenikliwy i mądry.

Czy myśli Pan że stanowisko Tusk otrzymał za pracę na rzecz państw zachodu względem interesu Państwa Polskiego?

Tak, tak myślę. Odsyłam do artykułu na wPolityce.pl.

A może przyspieszone wybory?

Raczej nie. Niech się Platforma wykaże do końca.

Kto pańskim zdaniem obejmie schedę po Donaldzie Tusku. to znaczy obejmie funkcję syndyka masy upadłościowej zwaną też przez funkcjonariuszy etc. urzędem premiera ?

Ku mojej radości, ma być to Ewa Kopacz. Głupio szydzić z nazwisk, ale to może będzie "kopacz cmentarny" Platformy Obywatelskiej.

Kim pan jest?

Pytanie jest za bardzo podchwytliwe. Ale zajrzę do dowodu.

Funkcjonariusze frontu ideologii i propagandy, zwani zabawnie dziennikarzami, ścigają się w zachwytach odmieniając słowa "prezydent Tusk" przez wszystkie możliwe przypadki. Nie obawia się Pan że taki Kim Dzong Un podkupi nam Piotra Kraśkę ?

A niech go bierze, razem z jego akcentem przez nos.

Postać Wałęsy zawsze mnie zastanawiała. Osobiście sądzę, iż grał na dwie flanki. Zbyt kuszące były zapewne oferty aparatu. Myślę, że ta tragiczna postać mogłaby odegrać jeszcze historyczną rolę. Tylko Lechu musiałby okazać trochę pokory i wykazać się mądrością. Widzę przez niego drogę do destrukcji układu.

Uważam, że postać i biografia Lecha Wałęsy to koronny dowód na to, że Pan Bóg ma poczucie humoru.

W czasie słynnych wyborów w r. 1989 "Solidarność" przeliczyła i podała do wiadomości o 4 godz. wyniki wyborów, przed P.K.W. Czy nie sądzi Pan że formacja PiS-owska powinna przeprowadzić równolegle liczenie głosów w nadchodzących wyborach, by się zabezpieczyć przed sfałszowaniem? W dobie telefonii komórkowej nie byłoby to trudne. Trzeba tylko chcieć!

Też mi się wydaje, że działania PiSu w związku z wyborami, których wyniki są przeważnie bardzo dziwne, jest za bardzo ugodowa i impotencka. Przede wszystkim powinno się zażądać zmiany PKW. Inaczej nigdy nie będziemy mieli pewności, a w zasadzie będziemy mieli pewność, że coś z tymi wyborami jest nie tak.

Ja właściwie nie z pytaniem . Bardzo dobry był Pański felieton pt. "Papierowi żołnierze". Pana rozmówca to mądry człowiek!

Ten gość istnieje naprawdę. Nie wymyśliłem go na potrzeby felietonu.

Właśnie się dowiedziałem że Wojsko Polskie nie ma kamizelek kuloodpornych na wypadek wojny. Dadzą nam stare mundury z czasów komuny i używane buty. W najlepszym razie „kałacha” w gorszym MSBS. Czy to nie farsa, że 25 lat po zmianie ustroju mamy taki stan armii? Ktoś powinien siedzieć za taki stan rzeczy. Dlaczego w wojsku nie ma odważnych? Jeślibym chciał zakupić prywatnie kamizelkę kuloodporną i hełm kevlarowy (koszt około 1 tys.) to muszę mieć pozwolenie. Toż to jest farsa. Tak dba o nasze bezpieczeństwo to Państwo.

Proszę nie zapominać, że w III RP zginęło więcej generałów niż w czasie II Wojny Światowej. Ktoś dopilnował żeby tak było i dopilnowuje żeby taki był mizerny stan naszej armii.

Co Pan sądzi o wyborze Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej ? Czuje się Pan dumny ? Robert Górski z kabaretu Moralnego Niepokoju wróżył Donaldowi Tuskowi stanowisko kierownika Tesco w Reykjaviku. Czyli co? Uznali, że się nie nadaje ?

Tak jak powyżej, odsyłam do mojego artykułu. Jakoś specjalnej dumy nie czuję. Raczej zastanawiam się jakie były mechanizmy tego wyboru.

Jak Pan uważa, co mogło spowodować śmiech Komorowskiego przy trumnach na Okęciu w 2010r?

Chyba to samo co rozbawiło Tuska gdy robił "żółwika" z Putinem.

Czy po odejściu wielkiego sternika Platforma w końcu zatonie?

Trudno powiedzieć, ale dobrze by było.

Co Pan powie na to, że premier Wielkiej Brytanii poparł Tuska dlatego, że ten zrezygnował z zasiłków dla polskich rodzin zamieszkałych w Wielkiej Brytanii.

Być może. Znając Tuska, bardzo niewykluczone, że nas znowu sprzedał.

Co z OT.TO ?

Trudno mi powiedzieć co obecnie, ale żal mi czasem starego, dobrego OT.TO.

Czy nadal ma Pan poczucie humoru?

Wydaje mi się, że tak, ale nie wiem czy mi się nie wydaje.

Co Pan sądzi o postawie środowisk narodowych, które postulują daleko idącą wstrzemięźliwość w sprawie Ukrainy?

Nie uważam, że powinniśmy być całkiem wstrzemięźliwi, natomiast potrzebna jest rozwaga i rozsądek przy angażowaniu się w tak poważny konflikt.

Czy obecny rząd wykazuje się takim właśnie rozsądkiem?

Obecny rząd nie wykazuje się niczym. Tusk najpierw był potulny w stosunku do Putina, potem machał szabelką, a teraz zwiał do Brukseli. Na szczęście dzieci poszły do szkoły 1 września.

Ostatnie pytanie z mojej strony, czy według Pana Putin zatrzyma się na Ukrainie i na krajach które nie są stowarzyszone z NATO czy pójdzie na konflikt totalny?

Trudno prorokować. Lepiej żeby się wreszcie Putin zatrzymał, bo i tak ten świat jest wystarczająco zdestabilizowany i grożą nam nawet wojny religijne. Z tym, że myślę, że to co teraz obserwujemy było przygotowywane przez lata i tylko od wolnego świata zależy czy zatrzymają Putina.

Co Pan sądzi o kulcie powstania warszawskiego ? Czy to że nie neguje się jego sensu jest prawidłowe ? Nie było to przemyślane posunięcie.

Trudno jest być mądrzejszym od ludzi, którzy musieli w tamtych czasach podejmować takie decyzje. W dniu wybuchu Powstania nie było wiadomo jak ono się zakończy. Świadek wydarzeń, prof. Witold Kieżun twierdzi, że w ówczesnej Warszawie Powstanie musiało wybuchnąć, bo taka była potrzeba chwili.

Potrzeba chwili ? Czyli głupota Przez to powstanie nic nie osiągnęliśmy, wiele straciliśmy. A więc było to głupie, pochopne posuniecie którego nie powinno się dawać za przykład. To synonim polskiej naiwności i infantylności. Powstanie Wielkopolskie było skuteczne ale nie jest świętowane w całym kraju. Dlaczego ? Czy to się nie kłoci ze zdrowym rozsądkiem ?

Nie podejmuję się oceniać Powstańców. Mam do nich szacunek, że walczyli za Polskę.

Ja tez mam do nich szacunek ale jednak nie można z porażki czynić zwycięstwa. To do niczego nie prowadzi i nie ma sensu...Dumą się nie najemy

Nikt Powstania nie określa jako zwycięstwa. Jest to raczej tragedia narodowa.

Czy nie jest tak, że gdy kończy się świetność satyryka, szuka on miejsca w polityce? Mam wrażenie, że pisanie do „wSieci” i Stefczyka to taki trochę spadochron.

Dziękuję, że Pani uważa, że jestem świetnym satyrykiem. Ja nie mam o sobie tak wysokiego mniemania. Ja bym raczej z "wSieci" ze Stefczykiem nie skakał i wszystkim też do odradzam. Natomiast warto to poczytać, żeby sobie poszerzyć horyzonty.

Czytam czytam. Świetność odniosłabym jednak do czasów OT. TO. Zasmażka nie była w moim stylu, ale ludzie Was lubili.

Wtedy to i my się też lubiliśmy.

Czy sądzi Pan że możliwe jest powstanie koalicji PIS - KNP ?

Wszystko jest możliwe, ale bardzo w wątpię.

To byłoby najlepsze rozwiązanie, moim zdaniem.

Trudno powiedzieć, ponieważ pomysły JKM są atrakcyjne jako mind games, natomiast realizowanie ich mogłoby prowadzić do sporego galimatiasu.

1. Rosyjska prasa o Tusku po wygranych wyborach: "Nasz człowiek w Warszawie"
2. Brytyjska prasa po wyborze Tuska na prezydenta UE: "Na prezydenta wybrano człowieka Camerona"
3. Powszechna jest opinia, że kluczowe przy wyborze Tuska było poparcie Merkel.

To czyim w końcu człowiekiem jest Donald Tusk?
I czemu mam wrażenie, że na pewno nie moim?

Podzielam Pana wrażenie. A czyim jest Tusk człowiekiem, to pewnie jest w jakichś aktach, ale ciężko do nich dotrzeć.

Jak ocenia Pan twórczość sceniczną (i nie tylko) Artura Andrusa?

Twórczość mi się podoba, natomiast nie mam pewności, czy pracownik radia publicznego powinien być po godzinach komentatorem politycznym w telewizji komercyjnej.

Czy ludzie gwiżdżący na Powązkach to naprawdę nie chuligani? Pamiętam, że bronił Pan ich niekulturalnego zachowania.

Szanowna Pani, chodzę 1 sierpnia na Powązki od stanu wojennego i nigdy tam nie spotkałem żadnego chuligana. Trudno fetować Pana Prezydenta, który jednego dnia żegna Jaruzelskiego, a następnego przychodzi oddawać cześć Powstańcom.

I nadal może Pan powiedzieć, że "zajmuje się satyrą, nie przywalaniem"?

Nadal mogę powiedzieć wszystko co mi przyjdzie do głowy. Oczywiście publicystyka różni się od kabaretu. Pisząc komentarze na wPolityce.pl i na Stefczyk.info, w tygodniku "wSieci" nie zawsze piszę satyrycznie. Krytykowanie władzy nie jest przywalaniem.

Czy uważa Pan że angażowanie się Polski w konflikt ukraiński jest rozsądne ?

Polska jest w strukturach NATO i angażować się powinno NATO, a nie my jako jedyni z całego świata.

Bardzo dziękuję wszystkim za spotkanie. Mam nadzieję, że odpowiedzi Państwa usatysfakcjonowały.

 

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła