Autorzy 2023 - promocja!

Naimski: USA mogą pomóc Europie i Polsce

opublikowano: 24 marca 2014

"Zagrożenie to element polityki rosyjskiej. Jeśli możemy współpracować z USA to świetnie" - mówi na portalu Stefczyk.info Piotr Naimski, poseł PiS, b. wiceszef resortu gospodarki i b. szef UOP.

Stefczyk.info: Barack Obama przyleciał do Europy w związku z sytuacją na Ukrainie. Czy z prezydentem USA warto rozmawiać o energetycznej współpracy między USA i Europą, a także USA i Polską? Ona jest dziś możliwa?

Piotr Naimski: Wydaję się, że z rządem Stanów Zjednoczonych zawsze warto rozmawiać na temat kryzysu w Europie, agresji rosyjskiej na Ukrainie. Każdy prezydent USA powinien być partnerem w takiej rozmowie. Jeśli chodzi o wpływ USA na zaopatrzenie Europy, w tym Polski, w surowce energetyczne, czyli ropę i gaz, należy wskazać, że Ameryka może teoretycznie mieć udział w tej współpracy.

Dlaczego teoretycznie?

Stany Zjednoczone są w trakcje rewolucji energetycznej, która jest związana z rosnącym wydobyciem gazu z łupków. Rozważany w Kongresie USA projekt wyrażenie zgody na eksport gazu do Europy jest godny poparcia. Dobrze byłoby gdyby tak się stało. To jednak nie jest decyzja, która będzie skutkować natychmiastowymi dostawami do Europy. Dotychczasowe terminale na wschodnim wybrzeżu USA muszą być przystosowane do eksportu surowców. To może się stać, jak mówią eksperci, w drugiej połowie 2015 roku. Jednakże dziś trzeba podejmować decyzje.


Całość rozmowy na Stefczyk.info 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła