Autorzy 2023 - promocja!

Ocieplam wizerunek prezesa

opublikowano: 18 stycznia 2017
Ocieplam wizerunek prezesa
fot. YouTube/UchoPrezesa

Rozmowa z Robertem Górskim z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Tak się niechcący dzieje, że dodaję prezesowi ludzkich cech – i to w zasadzie dobrze, chodzi o to, by było trochę weselej, niż jest, bo za często jest groźnie i nieprzyjemnie – mówi Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju, pomysłodawca nowego satyrycznego serialu „Ucho Prezesa”, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

W kilka dni pierwsze dwa odcinki serialu obejrzało na Youtubie kilka milionów Polaków. Zainteresowanie produkcją wyraziło TVP, choć sam prezes telewizji, Jacek Kurski, został przez Górskiego i spółkę potraktowany bez pobłażania. Zresztą, nie on jeden. Sam autor podkreśla jednak, że w jego przekonaniu program ociepli wizerunek Jarosława Kaczyńskiego.

Śmiech rzeczywiście bywa straszną bronią, bo trudno się wygrzebać z sytuacji, w której jest się trwale ośmieszonym. Komorowskiego położyła przecież sprawa Japonii i tego nieszczęsnego krzesła. Pewien mój kolega dowiedział się zresztą w taksówce od wiozącej go kobiety, że ta nie będzie głosować na Platformę, bo nawet kabarety się z niej śmieją. Ale ja z kolei znam polityka, który był szczęśliwy, że pojawił się w naszym skeczu. Albo narzekał, że go nie było. Dostaliśmy ostatnio komunikat od ministra Gowina, że byłby zawiedziony, gdyby jego postać się nie pojawiła w „Uchu Prezesa”. Odpisaliśmy, że szukamy odpowiedniego aktora. On zaproponował Clooneya. Nas stać na razie na Zelnika. A mówiąc serio – chciałem trochę dokuczyć, a okazuje się, że ocieplam wizerunek. Tak się niechcący dzieje, że dodaję prezesowi ludzkich cech – i to w zasadzie dobrze, chodzi o to, by było trochę weselej, niż jest, bo za często jest groźnie i nieprzyjemnie. Staram się uważnie obserwować reakcje na nasz serial i wielu ludzi deklarujących się jako zwolennicy PiS pisze, że kupują tę konwencję, że ich to bawi. To cieszy – mówi w rozmowie z Marcinem Fijołkiem Robert Górski.

Bo jak się okazuje nowy program spodobał się wszystkim – bez względu na polityczne przekonania. Zwolennicy zwolennikami, ale pewnie i prezes się ubawi – zagaduje satyryka Marcin Fijołek…

­– Słyszałem bardzo dużo o jego poczuciu humoru. Co więcej, słyszałem, że oglądał „Ucho Prezesa” i nawet się śmiał. Wiem to od osoby, która należy do jego otoczenia. Dzięki temu mogłem zresztą odeprzeć atak mojej mamy, która krzywo spojrzała, gdy dowiedziała się o pomyśle. Ale gdy powiedziałem, że i pan prezes sam się z siebie śmieje, to i jej zeszło nieco powietrza – wyznaje satyryk.

Robert Górski, który podbił serca Polaków między innymi swoim poprzednim „serialem kabaretowym”, jakim była „Transmisja z posiedzeń rządu”, gdzie wcielał się w rolę premiera Tuska zauważa, że „Ucho prezesa” jest dla niego większym wyzwaniem aktorskim.

Nie musiałem pracować nad odpowiednią mimiką, nad sylwetką, postawą. Moim mistrzem jest Jerzy Dobrowolski – jeśli jeden dowcip nie wypali, to od razu jest następny. Nie ma chwili przerwy, ciszy. W przypadku „Posiedzeń rządu” teksty pisałem dzień wcześniej, uczyłem się w dniu występu. Tutaj można i trzeba skupić się na detalu, mimice, gestykulacji. Tusk miał w sobie tylko to charakterystyczne „r” – dlatego bardziej skupiłem się na relacjach z pracownikami, na tym, jak ich traktował. Jak zły dyrektor na radzie pedagogicznej – przekonuje Robert Górski w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.

Cały wywiad z jednym z najlepszych polskich satyryków w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 16 stycznia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła