Autorzy 2023 - promocja!

Prof. Nowak: Putin chce rozbijać wspólnotę zachodnią

opublikowano: 10 marca 2014
Prof. Nowak: Putin chce rozbijać wspólnotę zachodnią lupa lupa
fot. PAP/EPA

Prof. Andrzej Nowak: Adresatów posunięć Władimira Putina jest kilku. Pierwszym i najważniejszym jest sam Putin. On chce zaspokoić swoją potrzebę odreagowania na upokorzenie, jakie zgotowała mu Ukraina i jej twardo wyrażona wola niepodległości. Prezydent Rosji po raz pierwszy spotkał na swojej drodze taką przeszkodę. 

Rozmowa z profesorem Andrzejem Nowakiem, znawcą Rosji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stefczyk.info: Prezydent Rosji atakując Ukrainę skupił na sobie uwagę całego świata. Do kogo adresowany jest przez niego przekaz? Tu chodzi o symboliczną manifestację czy realne działania polityczne?

Prof. Andrzej Nowak: Adresatów posunięć Władimira Putina jest kilku. Pierwszym i najważniejszym jest sam Putin. On chce zaspokoić swoją potrzebę odreagowania na upokorzenie, jakie zgotowała mu Ukraina i jej twardo wyrażona wola niepodległości. Prezydent Rosji po raz pierwszy spotkał na swojej drodze taką przeszkodę. Teraz więc chce pokazać sobie i Ukraińcom, że srodze potrafi ukarać za takie niepowodzenie.

Majdan to klęska Putina?

Tak, i to największa. Zdaje się dodatkowo, że tej klęski nic nie cofnie. Putin stracił Ukrainę. Być może zdobędzie Krym, być może zdobędzie kawałek więcej, ale Ukrainę stracił. Do Kijowa nie może dostać się inaczej niż na czołgach. Drugim adresatem polityki Rosji po samym Putinie i jego podrażnionym ego jest Rosja. Wewnętrzny odbiór jest również ważny. Putin chce bowiem pokazać, że nie stracił kontroli nad wydarzeniami, że jest wręcz odwrotnie – jest tym samym panem i władcą „na krańcach ludzkich możliwości” i umie zastosować każdą metodę, jeśli ktoś mu się przeciwstawi.

Ktoś mu zagraża? Putin może się kogoś bać?

Chodzi m.in. o to, żeby manifestanci, którzy w Moskwie zgromadzili się z oponami zaraz po zwycięstwie Majdanu i zostali aresztowani, nie znaleźli naśladowców. A przede wszystkim, żeby żaden czający się za plecami Putina KGBista nie pomyślał sobie, że można władzy na Kremlu bezkarnie wbić nóż w plecy. Mamy brutalną ucieczkę do przodu przed potencjalnymi kłopotami Putina w jego kraju. Te dwa czynniki – własne ego i umocnienie kontroli nad sceną polityczną w Rosji są moim zdaniem dla Putina najważniejsze. Dopiero na następnym planie jest adresat kolejny, zachodni.

Jaki sygnał Putin chce wysłać Zachodowi?

Najważniejszą rzeczą, jaką Putin chce osiągnąć, to zastraszenie Zachodu i pokazanie mu jego bezsilności. To udaje się Putinowi najłatwiej.

Skoro mówił pan, że adresat zachodni jest mniej istoty to znaczy, że Zachód ma małe możliwości oddziaływania na Rosję?

Zachód ma możliwości oddziaływania na Moskwę. Jednak najwięcej w tej sprawie zależy od Stanów Zjednoczonych. Problem w tym, że Barack Obama prezentuje kompromitującą bezsilność. Prezydent Putin wykazał tę kompromitującą postawę USA kilkakrotnie, co zapewne sprawia mu satysfakcję. Szczególnie, że widzą to również jego poddani.

O jakich kompromitacjach pan mówi?

Było ich kilka. Wspomnę choćby o tym, że Obama 17 września 2010 roku na życzenie Rosji ogłosił zwinięcie projektu tarczy antyrakietowej w Polsce. Absolutną kompromitacją zakończyło się również działanie Obamy ws. Syrii. To było szczególnie ważne dla Putina, nie tylko dlatego, że ocalił swoje bazy w Syrii.

Dlaczego jeszcze?

Ma obecnie znakomity środek nacisku na kraj kluczowy ws. Ukrainy. Przez ten możliwy nacisk kraj ten pozostaje w miarę wstrzemięźliwy na razie. Mowa oczywiście o Turcji. Od południa, przez Syrię, Putin zagraża Turcji. Turcja była głównym orędownikiem interwencji militarnej w Syrii. I zawiodła się ogromnie na USA. Dlatego obecnie Ankara, która jest oczywistym sojusznikiem Tatarów krymskich, zachowuje się w sposób podobny do tego, co robi Zachód. Daje do zrozumienia, że jest niezadowolona, ale nie posuwa się zbyt daleko. Robi tak, ponieważ ma zdestabilizowaną południową granicę z Syrią. Ostatnią kompromitacją prezydenta Obamy jest brak reakcji na rzecz bezprecedensową, czyli na opublikowanie w internecie przez agentów Władimira Putina rozmów nagrywanych na linii Departament Stanu-Ambasada USA w Kijowie. To, że największe mocarstwo świata nie było w stanie zareagować w żaden sposób na niesłychaną bezczelność i zuchwałość, jest kompromitacją.

Jednak USA też podsłuchują. Wszyscy korzystają z tego narzędzia.

Oczywiście Stany podsłuchują, ale nie wrzucają tego na youtube. Nie pokazują tego, nie chwalą się: „tak, podsłuchujemy Angelę Merkel i publikujemy rozmowy”. Rosjanie, a raczej KGB, zrobiło to w swoim stylu, podkreślającym: „możemy wszystko”. A Obama kiwną głową i powiedział, że Rosjanie mogą wszystko i sam nie kiwną palcem w tej sytuacji. To było, jak zachęta do wysłania rosyjskich czołgów gdziekolwiek. Nie wiem, jakie haki na Obamę ma reżim rosyjski, ale ja tej ustępliwości Obamy nie potrafię wytłumaczyć. Jeśli jednak ta ustępliwość się wyczerpie, to przede wszystkim USA mogą coś w sprawie Krymu zrobić. W Europie z kolei zrobić coś mogą Niemcy. Oni grają w tej sprawie w sposób znacznie bardziej odpowiedzialny za swoją strefę wpływów. Oni nie chcą ustępować Rosji.

rozmawiał Stanisław Żaryn

Cały wywiad czytaj na: http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/prof-nowak-putin-chce-rozbijac-wspolnote-zachodnia,10061195152#ixzz2vYv62SGw 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła