Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Demiurg wzywa do odwrotu

opublikowano: 14 kwietnia 2021
„Sieci”: Demiurg wzywa do odwrotu

Jest redaktorem naczelnym, ale rzadko publicznie się odzywa, pisze, opiniuje. Teraz wychylił się zza kulis, by ostudzić rewolucyjny zapał swoich pobratymców.

Czy Adam Michnik sprowadzi bojowników III RP na swoje tory, czy z demiurga stał się już tylko władcą upiorów? – zastanawia się w swoim artykule Jakub Augustyn Maciejewski.  

Publicysta odnosi się do ostatnich wywiadów, których udzielił redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Adam Michnik w swoich wypowiedziach apeluje o zaprzestanie ostrych ataków na Kościół. Studzenie antykatolickich nastrojów przez Michnika może wydawać się dziwne, skoro to jego redakcja nieustannie dorzuca do pieca antykościelnych prowokacji. „Wyborcza” broni więc wulgarnej formy Strajku Kobiet, rozpala głowy czytelników manipulowaniem przypadkami pedofilii wśród duchowieństwa, a potem przychodzi szef i te gorące umysły schładza, nakazując szanować polski katolicyzm. Michnik przypomina zatem, że Kościół był sprzymierzeńcem w walce z komuną, prymas Wyszyński mimo nieufności do Kuronia potrafił wspierać jego Latający Uniwersytet, a religię do szkół wprowadzili nie politycy, lecz naród („GW” nieczęsto używa tego słowa).

Maciejewski zauważa, że Adam Michnik stara się demonizować Jarosława Kaczyńskiego, jego zwolenników i tradycjonalistycznych katolików przyrównując ich do ciemnogrodu. Reprezentujący Agorę dziennikarz nie pierwszy raz wyraża się jednak ciepło o tzw. kościele otwartym. Działo się tak już za czasów PRL. Wpłynęła na to zarówno słabość PZPR, siła katolicyzmu, jak i reforma soborowa, o czym czytamy w książce z 1977 r.: „Otwarty konflikt liberalnej laickiej inteligencji z Kościołem jest zamkniętym – oby na zawsze – fragmentem dziejów Europy. Idee Kościoła, idee soborowej konstytucji Gaudium et spes i encyklik papieży Jana XXIII i Pawła VI w niczym nie zagrażają ludziom wyznającym liberalną koncepcję praw człowieka” – analizuje Maciejewski.

Autor tekstu twierdzi, że działania Michnika wynikają ze strachu o wzrost poparcia dla lidera partii rządzącej. „Wyborcza” boi się, że atakowanie Kościoła spowoduje mobilizację sił patriotycznych, na czele których stanie szef Prawa i Sprawiedliwości. Z teatralną troską Michnik przywołuje słowa pewnego dominikanina: „Panie Jarosławie Kaczyński, proszę nie instrumentalizować wiary i Kościoła. Gorszące jest dziękowanie patriotom za obronę kościołów”. Naczelny zdradza się także w rozmowie z redakcją „Zdania”, gdy ostrzega przed „endeckim” i „klerykalnym” renesansem, jaki rzekomo dzieje się we współczesnej Polsce − czytamy.

Więcej o ideologii promowanej przez Adama Michnika w najnowszym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 12 kwietnia br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła