Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Dlaczego Donald Tusk milczy?

opublikowano: 15 grudnia 2021
„Sieci”: Dlaczego Donald Tusk milczy? lupa lupa
Fratria/Sieci

"Artykuł w 'Libération' obnaża mechanizm funkcjonowania instytucji unijnych na najwyższym szczeblu".

Artykuł w „Libération” obnaża mechanizm funkcjonowania instytucji unijnych na najwyższym szczeblu – stwierdza Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Zdaniem polskiego polityka, który komentuje wyniki dziennikarskiego śledztwa, o których pisze na łamach „Sieci” Aleksandra Rybińska, mamy do czynienia ze sprawą, której skala może wywoływać oburzenie. Dodaje, że należy wyjaśnić ją priorytetowo.

Pytanie, kto ma ją wyjaśnić, skoro kilka kluczowych nazwisk znalazło się w samym artykule. To jest największa afera w historii UE, która odkryła sposób funkcjonowania całej Wspólnoty. Widzimy dziś, co było ukryte za kotarą i za sceną. Rodzi to poważne wątpliwości, czy ta antypolska agenda, z którą mamy do czynienia, nie jest elementem afery opisanej przez „Libération”. W sferze prawa łatwo wykazać pozorność zarzutów wobec Polski. Tak jest choćby z kwestią powołań sędziowskich. Być może znajdujemy dziś poszlaki wskazujące, jak tworzono mechanizm szantażu wymierzonego w Polskę – czytamy.

Sebastian Kaleta nie kryje rozgoryczenia wobec unijnych organów, które jego zdaniem skupiają się wyłącznie na tworzeniu nieformalnych powiązań i utrzymaniu władzy przez największe państwa.

Dziś Unia nie rozwiązuje żadnych problemów. Dla niej ważniejsza jest wojna z konserwatywnym rządem w Polsce. Tu ma być ulokowany namiestnik, który zawsze będzie słuchał poleceń z Brukseli. Z kolei Parlament Europejski zajmuje się uchwałami polskich samorządów, ale o wielkiej aferze TSUE i EPL milczy. To pokazuje, że UE jest przeżarta układami i nie realizuje agendy integracyjnej czy zgodnej z traktatami, ale pilnuje twardych interesów największych państw członkowskich i partii, którą te państwa współtworzą – zauważa polityk.

Wiceminister sprawiedliwości zwraca się uwagę, że część unijnych urzędników trafia później do firm, które współpracują z Unią.

Wielu byłych członków Komisji Europejskiej przeszło do tzw. biznesu. Choćby przykład Neelie Kroes, byłej komisarz ds. agendy cyfrowej, która została zatrudniona w Bank of America Merrill Lynch. Tak wygląda ten przepływ i być może, tak jak opisał to „Libération”, załatwiają dziś swoje interesy.

 

Do części nakładu bieżącego wydania tygodnika „Sieci” dołączona jest unikatowa płyta CD z najpiękniejszymi kolędami w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra. Mamy nadzieję, że ta piękna płyta, pozwoli naszym czytelnikom przeżyć tegoroczne święta w wyjątkowej atmosferze wspólnego kolędowania. Egzemplarze tygodnika „Sieci” z płytą są dostępne w największych sieciach sprzedaży prasy. Płyta dołączona jest do części nakładu tygodnika „Sieci” nr 50/2021.

 

 

Zobacz takЕјe: Jeżeli pilnować wyborów, to przed opozycją 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła