Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": Odrodzony naród znów pokaże swoją siłę

opublikowano: 10 września 2019
"Sieci": Odrodzony naród znów pokaże swoją siłę lupa lupa

Chętnie byśmy się pospierali z opozycją na poszczególne tematy, ale tam nie bardzo jest z kim i o czym rozmawiać. Jeśli nawet liderzy list wyborczych Koalicji Obywatelskiej nie znają kilku gołych punktów, które ich lider rzucił na stół kilka miesięcy temu, to jak to traktować poważnie? – mówi premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Obszerny wywiad przeprowadzony podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy do przeczytania w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Do jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu zostało raptem kilka tygodni. PiS przedstawia solidny program wyborczy, a losy Polski leżą w rękach wyborców, który zdecydują, komu powierzyć władzę. Mateusz Morawiecki, zapytany o to, czy zbliżamy się do najważniejszej decyzji wyborczej ostatnich lat, podkreśla:

Nawet więcej – to najważniejsza kampania wyborcza od upadku komunizmu w Polsce. Dlatego będziemy też Polaków namawiać, żeby żądali od polityków nie sztuczek, ale merytorycznej, twardej debaty o faktach, o programie, o dokonaniach, o pomysłach na Polskę. Żeby wyborcy odrzucili to, co prezes Jarosław Kaczyński nazwał niedawno „robieniem fikołków” w celu odwrócenia uwagi od naprawdę ważnych spraw i wyzwań. 150 lat temu Abraham Lincoln ukuł słynny slogan: „Nie zmienia się koni w trakcie przeprawy przez rzekę”. A Polska? Czy nie przeprawiamy się właśnie przez rzekę? Czy nie jesteśmy właśnie w połowie drogi? Na jednym brzegu, za plecami, zostawiliśmy bezrobocie, brak wsparcia dla rodzin, deficyt, wysokie podatki. Na drugim brzegu czekają na przedsiębiorców dobre warunki do rozwoju, a na rodziny, młodych i seniorów – szansa, aby żyć na coraz lepszym poziomie. Co przez 30 lat neoliberałowie robili nad tą rzeką? Rozstawili leżaki, opalali się, moczyli nogi przy brzegu i od czasu do czasu rozpalali grilla. […] Spotykam się z tysiącami Polaków i wiem, że nasi sympatycy rozumieją stawkę tych wyborów. Widzą cywilizacyjny, historyczny wybór stojący przed Polakami: albo kierunek modernizacji i wzmacniania Polski, europejskość w konkrecie, a nie w szaleństwach ideologicznych, przy jednoczesnym poszanowaniu naszej tradycji i narodowego dziedzictwa, albo to, co było, plus duża doza jakiegoś pragnienia reedukacji Polaków, przemiany ich na siłę. To jest też wybór pomiędzy dobrymi gospodarzem, którzy umieli wprowadzić ważne dla milionów rodzin programy prorodzinne i społeczne i jednocześnie przedstawić na przyszły rok zrównoważony budżet, a tymi, którzy nie zauważyli, precyzyjniej mówiąc, nie chcieli zauważyć, że setki miliardów złotych przeciekają im przez palce.

Nie da się uniknąć stwierdzenia, że obecnej formacji rządzącej nie udało się uniknąć wpadek czy błędów. Widoczne były także zmiany kadrowe. Opozycja zarzuca także politykom PiS, że grają na emocjach wyborców.

A konkretnie na pozytywnych emocjach wyborców, którzy głosują na PiS. Z tym mogę się zgodzić. Nasi wyborcy głosują za czymś na plus: za lepszą polityką społeczną, rodzinną, rozwojową. Za lepszą codzienną normalnością. Po drugiej stronie mamy opozycję, którą łączy tylko jedno: antypis. My jesteśmy partią programu, który oczywiście się zmienia, ewoluuje wraz z rozwojem Polski i realizacją kolejnych zadań i obietnic, ale który w swoim rdzeniu jest i będzie oparty na pragnieniu rozwoju Polski. Dziś już chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, że my umiemy rządzić, a opozycja, powiem delikatnie, niekoniecznie. [...] Tym się różnimy od poprzedników, że umiemy się przyznać do błędu, przeprosić, wyciągnąć wnioski, dokonać zmian, także kadrowych. Życzyłbym takiej pokory formacji rządzącej przed nami. I jeszcze jedna uwaga: nasze wpadki, pomyłki, błędy nie kosztują Polaków miliardów złotych ani nie skutkują brakiem perspektyw dla milionów ludzi. Pogorszeniem szans życiowych dla pracujących. Bezrobociem młodych. Gorszymi drogami i brakiem inwestycji w koleje. Tak było za naszych poprzedników, kiedy państwo było okradane przez bandytów podatkowych, a „piniendzy nie ma i nie będzie” – komentuje premier Morawiecki.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 9 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.

Zobacz takЕјe: "Sieci": Zamach na CPK


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła