Autorzy 2023 - promocja!

,,Sieci”: Prezydent Duda ma szansę na ONZ

opublikowano: 6 kwietnia 2021
,,Sieci”: Prezydent Duda ma szansę na ONZ lupa lupa
Fratria/Sieci

Unia potraktowała negocjacje w sprawie szczepionek, jakby chodziło o orzeszki ziemne, aluminium, stal czy banany. Zlekceważono kluczowy dla obywateli temat. Tę różnicę zrozumiał Izrael, który płacił słono, bo wiedział, że chodzi o sprawę fundamentalną − Michał Karnowski rozmawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z Ryszardem Czarneckim, byłym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, europosłem wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas rozmowy poruszona zostaje m.in. kwestia, jak z pandemią radzą sobie kraje Unii Europejskiej. Ryszard Czarnecki zauważa:

Mamy do czynienia z renesansem państw narodowych, co jednak wcale nie oznacza, że wszystkie one zdały egzamin […]. Są państwa, takie jak kraje skandynawskie i Polska, które w mojej ocenie zdały ten trudny egzamin dobrze. Są takie, jak Włochy, Belgia i Hiszpania, które totalnie zawiodły wiosną zeszłego roku. Ale uwaga: Włosi potrafili wyciągnąć wnioski z porażki, z tego, iż stali się pośmiewiskiem świata i po roku odnotowali jeden z lepszych wyników, jeśli chodzi o liczbę szczepień w Europie. To możemy ocenić po tym roku – witalność, zdolność poprawy. Włosi poczuli, że znowu mają państwo. Były też państwa, które rok temu brutalnie egzekwowały swoje interesy, choćby nie przepuszczając transportów masek do Włoch i Hiszpanii, jak Niemcy i Francja, pokazując przy okazji gest Kozakiewicza Komisji Europejskiej (KE), która błagała, by tego nie robili.

Europoseł zaznacza: − Zobaczyliśmy, że w kryzysie państwa zachodnie, zwłaszcza duże, często natychmiast porzucają retorykę europejską. Odpowiada na pytanie dotyczące tego, czy Unia spóźniła się z reakcją: Tak, ale to jeszcze nie byłoby najgorsze. W ocenie wielu komentatorów to było ośmieszenie się, bezradność i niezdolność okazania skutecznej pomocy państwom i społeczeństwom, które o nią błagały, jak Włochy czy Hiszpania. I to spowodowało polityczny paradoks, bo w tych krajach rządzą środowiska lewicowe, które po tym doświadczeniu mocno przesunęły się w kierunku eurosceptycyzmu.

Czarnecki wypowiada się też na temat relacji Polski z Unią: − Bez wątpienia wstępowaliśmy do innej Unii, szanującej różnorodność, tożsamość narodów, ich konstytucje i własne traktaty. Dziś jest inaczej […]. Uważam, że Polska ma spore sukcesy w relacjach z Unią. Na tym unijnym boisku, grząskim i trudnym, gdy sędzia gwiżdże zazwyczaj przeciwko nam, wiele meczów można wygrać. Podpisane wielkie porozumienie finansowe jest dużym osiągnięciem, takich pieniędzy nigdy wcześniej nie otrzymaliśmy i już nie otrzymamy. Wymienia również sukcesy Polski w relacji z Unią: Wygrywamy – i to regularnie – sprawy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ostatnio dotyczącą podatku handlowego od wielkich sieci […]. Długo też broniliśmy się przed niekorzystną dla Polski polityką energetyczną, ale tu niestety presja rośnie, obcęgi się zaciskają i tworzy to realny problem […]. Ogólnie uważam, że w relacjach z UE obrywamy głównie w wymiarze propagandowym, co nie jest miłe, ale nie przekłada się na razie na konkrety […]. Najwięcej mówimy o sporach ideologicznych, ale one bywają tylko tłem dla prawdziwego celu ataków, jakim jest ograniczenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

Europoseł wskazuje też na możliwą przyszłość prezydenta Andrzeja Dudy w ONZ: jest coraz więcej sygnałów, że prezydent Duda po zakończeniu kadencji prezydenckiej ma bardzo duże szanse na poważne stanowisko w tej organizacji […]. Gdyby mnie prezydent zapytał o radę, tobym mu doradził, by swoją aktywność międzynarodową rozważał przede wszystkim w kontekście ONZ, a nie np. NATO, choć to też przecież jest możliwe. Uważam, że dla Polski byłby to ogromny prestiż, a i ONZ, i nasz region Europy by zyskały.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 6 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła