Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Starzy kontra młodzi

opublikowano: 29 sierpnia 2023
„Sieci”: Starzy kontra młodzi
Fratria/Sieci

Granice młodości przesuwają się w dół. To znaczy, że – wbrew pędowi do wiecznej młodości – staje się ona coraz krótsza

Nastolatek jest niemal dorosły – kultura popularna go kokietuje, erotyzuje i bałamuci, dla odmiany pięćdziesięciolatek – o ile nie jest wystarczająco bogaty – bywa już uważany za bezwartościowego seniora – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.

Publicysta przedstawia postulaty jednego z brytyjskich uczonych, Davida Runcimana, który chciałby, aby w jego kraju obniżyć czynne prawo wyborcze do szóstego roku życia. Jednocześnie angielski politolog zauważa, że ludzie starzy mogą być pogrążeni w demencji i podejmować absurdalne decyzje przy urnach.

Głos Runcimana pojawił się w konkretnym kontekście – po referendum w sprawie brexitu. W Wielkiej Brytanii było słychać wtedy opinie, że gdyby przyszłość kraju zależała wyłącznie od ludzi młodych, to Zjednoczone Królestwo nigdy nie opuściłoby Unii Europejskiej. To starzy sklerotycy mieli być współsprawcami brexitu. Wielka Brytania nie jest tu jednak żadnym wyjątkiem. Przecież w Polsce od dawna słychać podobne głosy. Wystarczy przypomnieć, że już w 2007 r. liberalne media przestrzegały przed starszymi ludźmi, którzy mogą zepsuć wybory, głosując na PiS. To właśnie wtedy pojawiło się zuchwałe hasło „zabierz babci dowód” – czytamy.

Kołodziejski zwraca uwagę, że młodsze pokolenie szybciej i łatwiej ulega manipulacjom. Jego zdaniem oddanie głosu młodzieży może prowadzić do destabilizacji państwa.

Nie dlatego, że młodzież stoi po stronie zamordyzmu, ale dlatego, że brakuje jej doświadczenia i wiedzy pozwalającej zrozumieć właściwą treść podsuwanych im haseł. Ludzi młodych łatwo skusić wolnościowymi sloganami, które z wolnością mają niewiele wspólnego. Gdy ktoś im powie, że małżeństwo to forma niewoli, szybko to podchwycą, bo przecież są jeszcze w takim wieku, że nie chcą się wiązać na stałe. Jeśli jednak w dorosłym życiu staną się samotni, to ta rzekoma wolność po pewnym czasie okaże się dla nich niewolą, gdy już zrozumieją, że są całkowicie uzależnieni od obcych ludzi i obojętnego otoczenia. Gdy ktoś inny powie im, że płacenie podatków to złodziejstwo, też mu przyklasną. Do czasu, gdy poważnie zachorują i nie będzie ich stać na leczenie – czytamy.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła