Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Szykujemy dla rolników wiele dobrych zmian

opublikowano: 20 maja 2021
„Sieci”: Szykujemy dla rolników wiele dobrych zmian lupa lupa
Fratria

Trzeba uczciwie powiedzieć, że przez wiele lat państwo wspierało przede wszystkim większe gospodarstwa rolne, tam kierowało swoją uwagę.

Czas zatem teraz na skupienie się na gospodarstwach małych, także dlatego, że im jest najtrudniej. Nasz rząd chce je chronić i im pomagać – zapewnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Szef resortu jest przekonany, że wielkomiejski zgiełk w oczach młodego pokolenia może mieć coraz mniej zalet, niż życie w mniejszych miejscowościach, w otoczeniu pól i lasów.

Zaczynamy wszyscy doceniać, że na wsi żyje się spokojniej, zdrowiej, w bliskości natury, z lepszymi relacjami międzyludzkimi. Wieś ma coraz większe szanse stać się miejscem konkurencyjnym dla młodych ludzi w stosunku do miast. Chcemy, aby młodzi ludzie chcieli zakładać na wsi rodziny i zostawali rolnikami. Dlatego proponujemy dla nich specjalne zachęty – czytamy. Przytacza przykłady dopłat, z których może skorzystać początkujący rolnik. Może on także być beneficjentem funduszy unijnych.

Minister dostrzega, że miasto i wieś nie do końca się rozumieją i istnieje potrzeba uświadamiać społeczeństwo na temat warunków panujących poza miejskimi aglomeracjami. Wylicza, co drażni ludzi przenoszących się z metropolii na wieś.

Przeszkadzają nie tylko zaparkowane czy pracujące w gospodarstwie traktory, nie tylko kombajny wracające z pól, ale nawet szczekające psy czy piejące świtem koguty. Był przypadek, że rolnik dostał za to pianie mandat, za sprawą nowo przybyłego z miasta sąsiada! Konieczna jest więc edukacja ludzi chcących zamieszkać na wsi. Muszą zrozumieć, że rolnik ciężko pracuje, zajmuje się uprawą pola, hodowlą zwierząt, musi ogarnąć wiele spraw w różnych warunkach, czasem bardzo trudnych. Potrzebne też są zmiany w prawie, które muszą chronić rolnika, tak aby mógł spokojnie prowadzić swoją działalność.

Polityk deklaruje, że zamierza wprowadzić ważne zmiany legislacyjne dotyczące emerytur rolniczych, które regulują zasady wprowadzone jeszcze za Gierka.

Dzisiaj, jeśli rolnik chce uzyskać emeryturę, musi przekazać gospodarstwo na własność państwu. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe. Chcemy tę społeczną niesprawiedliwość zmienić, by rolnik mógł przejść na emeryturę bez obowiązku zdawania gospodarstwa – stwierdza Grzegorz Puda.

Minister podkreśla znaczenie naszych decyzji zakupowych. Jak mówi:

[…]wiele zależy od nas samych. Jeżeli będziemy zwracali uwagę na to, co kupujemy, co jemy, to już będzie dużo znaczyć. Dlatego namawialiśmy Polaków, by np. kupowali na stół wigilijny produkty polskie. W dalszym ciągu zachęcamy ludzi do patriotyzmu konsumenckiego. Wszyscy na tym zyskamy, bo zyska na tym polska gospodarka. Musimy więc być solidarni z rolnikami – czytamy.

Więcej o sytuacji na polskiej wsi w nowym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 17 maja br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła