Autorzy 2023 - promocja!

Stanęło na ostrzu noża

opublikowano: 19 stycznia 2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają
z Janem Pospieszalskim i Pawłem Nowackim, autorami programu „Jan Pospieszalski. Bliżej” nadawanego obecnie na antenie TVP Info.

Rozmówcy braci Karnowskich wracają do głośnej ostatnio sytuacji, kiedy to planowany na 9 stycznia br. program ich autorstwa „Bliżej” nie został wyemitowany. Wyjaśniając, kiedy zaczęły się problemy z programem Paweł Nowacki zaznacza, że kiedy w standardowej procedurze przekazał zwierzchnikom listę z zaproszonymi do studia gośćmi, „usłyszałem twarde: „Nie, Jacek Karnowski nie może się na antenie TVP pojawić. (…) „Nie ustąpiliśmy, zatem po kilku godzinach nerwówki dotarła do nas decyzja, że tego dnia program „Bliżej” nie ukaże się na antenie” – zaznacza Paweł Nowacki.

Pytani - dlaczego „uparli się, by podtrzymać zaproszenie naczelnego „wSieci”, autorzy programu „Jan Pospieszalski. Bliżej” wyjaśniają: „przy całej sympatii do Jacka Karnowskiego nie chodziło o niego, ale o zasadę. Uczciwy dziennikarz nie może zaakceptować sytuacji, w której obowiązują zapisy na czyjekolwiek nazwisko i zasada odpowiedzialności zbiorowej”.

Według Jana Pospieszalskiego „zakaz występu dla kogokolwiek na antenie telewizji publicznej jest w ogóle trudny do wyobrażenia, a jeśli już jest postulowany, to musi być precyzyjnie, bez żadnych wątpliwości, uzasadniony. Tutaj taka sytuacja nie zaistniała. Próbowano naruszyć konstytucyjną gwarancję wolności słowa za pomocą jakichś prób zbiorowego zapisu na Karnowskich i wszystkie powiązane z nimi media. Nie moglibyśmy spać, gdybyśmy to zaakceptowali. Tym bardziej że ciąży na nas, co może zabrzmi nieskromnie, ale tak to odczuwamy, pewna szczególna odpowiedzialność wobec widzów. Biorąc bowiem pod uwagę wszystkie anteny TVP, zdominowane przez wrażliwość lewicową, jesteśmy unikatowi, prezentujemy nieco inny sposób myślenia. To rodzi oczekiwania, że będziemy swojej niezależności pilnowali uważnie”.

Cała rozmowa braci Karnowskich z Janem Pospieszalskim i Pawłem Nowackim dostępna jest w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 20 stycznia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety  i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła