Autorzy 2023 - promocja!

Wielka draka w rządzącej koalicji

opublikowano: 7 marca 2024
Wielka draka w rządzącej koalicji
PAP/Leszek Szymański; Sieci/Fratria

Spór o aborcję w koalicji 13 grudnia przybiera na sile. Jednak to niejedyne pole konfliktu wśród rządzących.

Koalicja spiera się także o program mieszkaniowy, Zielony Ład, CPK czy ZUS. Wszystkich niezmiennie łączy niechęć do PiS. Jednak na jak długo wystarczy tego paliwa? Dorota Łosiewicz analizuje na łamach tygodnika „Sieci”, w jakim stopniu koalicja jest już podzielona.

Publicystka zauważa, że pola konfliktu w koalicji nie dotyczą już tylko najbardziej widocznego i oczywistego sporu o aborcję, ale także gospodarki czy kontynuowania rozpoczętych już inwestycji. Zwraca m.in. uwagę na kwestię programu mieszkaniowego: Gdy minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman ogłaszał projekt „Mieszkanie na start”, odcinał się od niego senator Lewicy Krzysztof Kukucki, który w resorcie rozwoju odpowiada dziś za sprawy związane z budownictwem i mieszkalnictwem. Pomysł dopłat do kredytów krytykowali też inni politycy Lewicy. „Nie wierzę. Minister Hetman pytany o krytykę dopłat do kredytów chwali się, że będzie aż 1 mld na budownictwo społeczne. 1 mld na program podażowy. Przecież to ostatnia rzecz, jaką można się chwalić w dobie kryzysu mieszkaniowego […]” – napisała na platformie X (d. Twitter) Dorota Olko, rzeczniczka Razem – partia do rządu nie weszła, ale go wsparła. Już w lutym minister Hetman próbował łagodzić spór. „W tej chwili w Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracujemy nad trzema elementami wspierania budownictwa i mieszkalnictwa” – mówił minister w Sejmie, odpowiadając na pytania poselskie.

Dorota Łosiewicz wskazuje także, że koalicję rządzącą dzieli również Zielony Ład czy CPK. Jednak mało kto wie, że także inne trzy litery podzieliły polityków KO, Lewicy i Trzeciej Drogi – zauważa dziennikarka. Chodzi o ZUS, odwołanie prof. Gertrudy Uścińskiej i brak nowego sternika w Zakładzie. Według informacji portalu money.pl… Tusk nie zgodził się na żadną z osób zaproponowanych przez Lewicę. Premiera miała nieco zaskoczyć szybka dymisja prof. Uścińskiej, uznanej w kraju ekspertki z zakresu ubezpieczeń społecznych. „Tusk nie spodziewał się tak szybkiego ruchu Lewicy, ale tę rozgrywkę obserwował z zaciekawieniem. Dlaczego? Ponieważ doszło do spięcia między koalicjantami, czyli Trzecią Drogą i właśnie Lewicą. Prof. Uścińska bardzo pomogła Ministerstwu Rozwoju i Technologii w pisaniu ustawy o wakacjach składkowych dla przedsiębiorców. Na czele tego resortu stoi Krzysztof Hetman z PSL. Kiedy Dziemianowicz-Bąk dowiedziała się, że ZUS bez jej zgody pomaga ministerstwu Trzeciej Drogi, wściekła się i z pretensjami zadzwoniła do prof. Uścińskiej. Niedługo później nastąpiła dymisja” – wyjaśniał rozmówca Money.pl.

Wszystko wskazuje na to, że… koalicja 13 grudnia jest coraz mocniej rozrywana przez partyjne interesy, biorące górę nad współpracą. […] Na jak długo wystarczy rządzącej koalicji spoiwa, którym jest niechęć do PiS? Przy tak dużej liczbie konfliktów, które ujawniły się nim minęło 100 dni rządu, może się okazać, że nie wystarczy go na całą kadencję – zauważa dziennikarka.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła