Audiobooki 2023 - promocja aż 50 procent!

"wSieci": Walec i imadło w jednym

opublikowano: 30 września 2016
"wSieci": Walec i imadło w jednym lupa lupa

Mieszkasz w sieci. Sieci urządzonej przez jakieś korporacje. Spędzając w sieci wolny czas, jesteś prosumentem (połączenie producenta i konsumenta) — pracujesz dla kogoś, kogo nigdy nie poznasz.

"Pytasz Google’a o fakty, czytasz, co podsunie ci znajoma z Twittera, gadżety kupujesz w Amazonie, a samemu podajesz dalej czyjś wpis z Facebooka. (...) W tle działają algorytmy, które pomagają ci dostać to, czego ponoć najbardziej pragniesz, które coraz częściej oferują ci rzeczywistość skrojoną właśnie pod twoje potrzeby" - pisze w tygodniku "wSieci" prof. Andrzej Zybertowicz.

Publicysta w artykule "Walec i imadło w jednym" wskazuje na mechanizm przenoszenia świata do sieci. Procesu tego jak pisze Zybertowicz, nie uda nam się zatrzymać.

"Właściwie postawiony problem brzmi: czy będziemy jako kraj przenosić się tam na cudzych zasadach, czy może trochę też na własnych? A jeśli na cudzych, to czy w ogóle będziemy te zasady rozumieli…" - pyta publicysta. 

Zybertowicz snując refleksje na temat cyfryzacji wskazuje, że cyfryzacja powinna być "absolutnym kołem zamachowym polskiej gospodarki". 

"Cyfryzacja nie jest jednym z wielu procesów przebiegających w gospodarce. Jest procesem zupełnie podstawowym. Stąd wielkie środki należy skoncentrować na rozwoju sektora IT. Kto się do tego na czas nie przygotuje, tego czeka los państw kolonialnych, na długo zepchniętych na margines przemian świata" - czytamy.

Więcej o cyfryzacji w tekście prof. Andrzeja Zybertowicz w tygodniku "wSieci". 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła