Audiobooki 2023 - promocja aż 50 procent!

Wystąpienie Kaczyńskiego - chyba efektywne

opublikowano: 25 marca 2016
Wystąpienie Kaczyńskiego - chyba efektywne
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Nie zdziwiłbym się, gdyby PiS zarobił na tym kilka procent poparcia.

Krótko: czwartkowe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego oceniam jako dobrze przemyślane i zapewne politycznie efektywne.

Nie, nie dlatego żeby coś realnie w polskiej polityce zmieniło. Nie pójdzie na to ani opozycja, ani nie życzy sobie tego sam PiS. Obie strony postrzegają polską politykę jako gigantyczną bitwę na wyniszczenie, w której nie ma miejsca na rozejm, bo obaj wrogowie liczą, że ten drugi wykrwawi się pierwszy. Zresztą Kaczyński miał ten komfort, iż było oczywistym, że opozycja tę niby to wyciągnięto ku niej gałązkę oliwną natychmiast odrzuci i rozdepce.

Nie o przyjęcie jego propozycji Kaczyńskiemu więc chodziło, tylko o samo jej złożenie i – właśnie – o to, żeby była natychmiast odrzucona i wyśmiana.

Lider PiS dobrze chyba odczytuje nastroje społeczne. Ostatni sondaż Millward Brown dla TVN mówi, że zauważalnie więcej Polaków jest niechętnych manifestacjom KOD, niż je popiera. Choć były też niedawno sondaże, które wskazywały że w sprawie Trybunału merytorycznie więcej obywateli byłoby skłonnych do podzielania merytorycznych racji TK niż rządu, to zarazem we wszystkich badaniach partyjnych PiS trwa na swoich pozycjach, a opozycja – dołuje.

Co to znaczy? Po pierwsze: wybór większości zainteresowanych sprawami publicznymi Polaków, którzy zdecydowali poprzeć PiS, okazuje się jak dotąd trwały. I po drugie – wprawdzie część tej większości może mieć wątpliwości w kwestii postępowania władzy w sprawie TK, ale przede wszystkim – nie życzy sobie niepokojów i wojny. Ogólnie – wojny wewnątrzpolskiej, ale przede wszystkim – wojny przeciw tej władzy, którą niedawno poparła i której poszczególne posunięcia może kwestionować, ale rokoszu przeciw której nie chce bardzo, i z całą pewnością.

Cały tekst na wPolityce.pl

Zobacz takЕјe: "Sieci": V rozbiór Polski


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła