Amerykański konserwatyzm
Patronat Tygodnika Sieci nad wydaniem książki- Amerykański konserwatyzm
Na naszych oczach Europa oddala się od swych chrześcijańskich korzeni i pogrąża w radykalnej lewicowości. Orędownicy tego procesu są przekonani, że nie ma od niego odwrotu, a broniący starego ładu powinni porzucić swe ideały i zaakceptować nieuchronne.
Czy w tej sytuacji można mieć nadzieję, że nie wszystko jeszcze jest stracone? Na szczęście powodów do optymizmu dostarcza historia, która uczy, że przyszłość jest całkowicie nieprzewidywalna.
W polskiej sytuacji niektórzy zadają sobie pytanie: czy i jak można być konserwatystą w kraju nieustannie zrywanej ciągłości instytucji państwa? Czy i jak można być „konserwatystą pierwszego pokolenia”, który pochodzi z awansu społecznego i raczej jest człowiekiem aspirującym niż osadzonym w miejscu i historii?
Jednocześnie współczesny konserwatysta musi się odnieść do jeszcze jednego dylematu: pytania o możliwość konserwatywnej rewolucji. Konserwatysta rewolucjonistą? A jednak. Brak historycznej ciągłości w Polsce nakazuje myślenie właśnie w kategoriach rewolucyjnych – próbę odwrócenia biegu spraw i przywrócenia ładu. Paradoks polega na tym, że nie ma już świata, który można by odbudować. Musi to być więc rewolucja ustanawiająca nowy porządek.
Książka pokazuje triumfalny pochód konserwatyzmu, począwszy od entuzjastycznego przyjęcia w USA Drogi do zniewolenia Hayeka, poprzez zmagania z intelektualnymi i politycznymi agentami bloku komunistycznego w czasie zimnej wojny, po sukcesy polityczne prezydentur Reagana i Bushów.
Książka w sprzedaży od 14 czerwca 2013 r.
http://www.slowaimysli.pl/pozycja/amerykanski-konserwatyzm-krotka-historia/10