Archiwum
Wydanie nr 13/2017 (226)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
24WSIECI KULTURY
81OPINIE
94HISTORIA
100ŚWIAT
104GOSPODARKA
108SPORT
112KUCHNIA
120NA KONIEC
122Mają za mało kłopotów?
Próba wywołania wrażenia chaosu to główny cel opozycji. Trudno zrozumieć, gdy ekipa rządząca sama, bez realnych podstaw, przykłada do tego rękę. A tak się stało w PZU.
Oto rada nadzorcza tego finansowo-ubezpieczeniowego giganta, rada niedawno zmieniona i podlegająca politycznie resortowi rozwoju, odwołała prezesa Michała Krupińskiego. Dlaczego? Może za złe wyniki? No nie bardzo wychodzi, wyniki są świetne, czym sam rząd się ciągle chwalił. A do tego repolonizacja banków – wywieszona na sztandarach i m.in. przez Krupińskiego, zgodnie z otrzymanym zadaniem, przeprowadzona.
No dobrze, a może jest ktoś lepszy w zamian? Krupiński to człowiek znany i doświadczony na rynkach światowych, od zawsze przyznający się do związków z PiS. Kto ma go zastąpić? Cóż, rada nadzorcza PZU, zapewne w ramach gry na jeszcze większy chaos, stałego następcy nie powołała. Pewnie uznano, że jeśli potężna spółka giełdowa na dłużej znajdzie się w strefie niepewności, to chaos będzie większy. Zero komunikacji tej zmiany, zero argumentacji. W uchwale o odwołaniu nie pada nawet słowo merytorycznego uzasadnienia!
Pojawił się za to podobno w siedzibie PZU pan Rafał Antczak, krew z krwi i kość z kości środowisk bliskich PO, znany z superliberalnych poglądów.
Dziwne to wszystko.
Michał Karnowski
W nowym numerze „wSieci” – Nadzorca z Niemiec redagował polskie gazety
W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.
W tygodniku ponadto dodatek specjalny przygotowany na Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej.
Smoleńsk: sprawa międzynarodowa
Cztery laboratoria światowej klasy, m.in. z Anglii i Hiszpanii, pomogą polskiej prokuraturze w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. Dotychczas tylko mówiono o potrzebie umiędzynarodowienia dochodzenia. Dziś wreszcie staje się to faktem. W jakim miejscu jesteśmy siedem lat po tragedii? Odsłaniamy kulisy śledztwa – piszą w swoim artykule w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marek Pyta i Marcin Wikło.
Cicho siedzieć nie będziemy – w nowym numerze „wSieci” rozmowa z premier Beatą Szydło
– Nie było owacji, nie było fety. Całkowita cisza, gęsta atmosfera. Jakby wszyscy zdawali sobie sprawę, że coś poszło nie tak – premier Beata Szydło zdradza w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi kulisy wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Kwaśne ciacho Makłowicza
Na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” Dorota Łosiewicz pisze o aferze rozpętanej przez Roberta Makłowicza, który zaprotestował przeciw używaniu jego wizerunku w reklamówce TVP. W efekcie telewizja zrezygnowała ze współpracy z nim i zapowiedziała proces sądowy.
Nadzorca z Niemiec redagował polskie gazety
Nadal nie ustają echa ujawnionego w zeszłym tygodniu listu prezesa koncernu Riniger Axel Springer Media skierowanego do polskich dziennikarzy pracujących w podległych mu mediach. Tekst ten będący de facto zbiorem poleceń służbowych ujawnił ogromny problem trawiący polskie dziennikarstwo i spowodował falę komentarzy odwołujących się do wolności mediów nad Wisłą. W nowym numerze tygodnika „wSieci” czytamy m.in. o tym jak daleko posunęła się ingerencja zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.
Polowanie na Petru
Polityczna kariera Ryszarda Petru i jego ugrupowania to pasmo wpadek i porażek. Nowa partia w polskim Sejmie nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić, a już wiele wskazuje na to, że jej zejście ze sceny politycznej jest właściwie tylko kwestią czasu. Stanisław Janecki w artykule nakreśla przyczyny takiego stanu rzeczy i rozważa różne scenariusze ostatecznego upadku Nowoczesnej: