Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 33/2014 (89)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
12
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
SENS POWSTANIA JAN PIETRZAK

TEMAT TYGODNIA

16
PRZYSTANEK POZA WSTYDEM MARCIN WIKŁO
20
Z PAWŁEM ZUCHNIEWICZEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK

KRAJ

22
CHYBIONY PLAN LEWICY MARZENA NYKIEL
24
PREZYDENT PIS PIOTR ZAREMBA
26
SPÓR NIE O POWSTANIE BARBARA FEDYSZAK-RADZIEJOWSKA
30
Z MACIEJEM ŚWIRSKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
34
SKOK Z PO DO KOMISJI ŚLEDCZEJ WOJCIECH SURMACZ
37
BRZUCH DO WYNAJĘCIA IWONA GALIŃSKA
40
MIŁOSNE ŻNIWA NA EKRANIE KAMILA ŁAPICKA
43
40 LAT TRZEŹWOŚCI TOMASZ ŁYSIAK
46
MASKA HIOBA MAJA NARBUTT
50
Z MACIEJEM SIKORSKIM ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ

W SIECI KULTURY

53
DROGA DAUSZKIEWICZA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
56
SIEDEM SERIALI KAMILA ŁAPICKA
59
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
59
LITERATURA SPOD LADY WOJCIECH LADA
60
PIOSENKA KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT ADAM CIESIELSKI
65
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
65
TEKST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

68
BÓG I EWOLUCJA ROZMOWA ŁUKASZA WARZECHY
71
POGRZEB ZIEMNIAKA WOJCIECH WENCEL
72
ROSJA: BYLE NIE ODWILŻ PIOTR SKWIECIŃSKI
75
FELIETONY JERZE JACHOWICZ, PIOTR SKWIECIŃSKI
76
NIELIBERALNA DEMOKRACJA JAN ROKITA
79
SZKOŁA BEZ DUSZY ALEKSANDER NALASKOWSKI

HISTORIA

80
BOLSZEWIKA GOŃ GOŃ GOŃ MACIEJ PAWLICKI
84
PODSŁUCHY ZA KRÓLA STASIA MAREK URBAN

ŚWIAT

88
BRUDNA WOJNA GRZEGORZ GÓRNY
91
KONFLIKT NIEROZWIĄZYWALNY GRZEGORZ KOSTRZEWA-ZORBAS
94
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

96
OKROJONE OFE EWA WESOŁOWSKA

NAUKA

102
BAZA BOHATERÓW MAGDA ZDORT

NA KONIEC

108
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, LECH MAKOWIECKI
109
ANGIELSKI DLA IDIOMÓW PAWEŁ KORSUN
110
ŚNIEG ZASPY MATCZYZNA ROBERT MAZUREK
111
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
112
Z MIŁOŚCI DO POLSKIEGO BYDŁA WIKTOR ŚWIETLIK
114
IN THE MIDDLE OF NOTHING ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Nie deptać skarbów

Zbyt cicho minęła 100. rocznica wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów. A przecież, jak słusznie przekonywał na naszych łamach Tomasz Łysiak, to największe z polskich powstań, zakończone do tego pełnym sukcesem.

1. Kompania to była garstka, nie więcej niż 150 żołnierzy. Ale tak już jest w naszej historii: o Polskę walczy zawsze mniejszość, która czasem pociąga większość. Reszta zazwyczaj wpisuje się w realia: zaborcze, PRL-owskie, współczesne, i zgina karki. Jednak to te ambitne garstki i garsteczki tworzą międzypokoleniową nić, dzięki której wciąż jesteśmy i dzięki której wciąż mamy szansę na wielkość.

Nieprzypadkowo Józef Piłsudski tak czcił powstańców styczniowych. Wiedział, że mimo wszystkich błędów, mimo kosztów, każdy z na- szych narodowych zrywów jest skarbem, którego nawet zbyt wysoka cena nie jest w stanie unieważnić. Zwłaszcza że już została zapłacona. Dlatego tak bolą agresywne ataki na polskie zrywy, zwłaszcza na Powstanie Warszawskie. To już niestety coś więcej niż uprawniona dyskusja historyczna. Zapiekłość i ostentacja towarzyszące owym debatom wska- zują na dziwną chęć ucieczki. Bywa, że w świat baśni, od polskiego losu. W sytuacji, gdy polskość jest atakowana nie tylko z zewnątrz, lecz i od środka, to zachowanie, którego nie da się usprawiedliwić.

Jacek Karnowski, redaktor naczelny


Tusk i walka klas

"Wraz z ustanowieniem dyktatury proletariatu walka klas nie ustaje, lecz się zaostrza” – głosił tow. Stalin. Walka klas zaostrza się też pod rządami Donalda Tuska. Do tego stopnia, że trzeba zwalniać i potępiać w publicznych seansach nienawiści prof. Bogdana Chazana, powołującego się na klauzulę sumienia. Trzeba zwalniać i potępiać aktora Marka Cichuckiego, bo nazwał „bełkotem” sztukę „Golgota Picnic”. Trzeba skazywać osoby zakłócające wykład majora NKWD i KBW prof. Zygmunta Baumana i uniewinniać osoby zakłócające wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza.

Trzeba urządzać seanse nienawiści wobec abp. Henryka Hosera, bo chce, żeby ksiądz z jego diecezji był kapłanem, a nie nowym wcieleniem Che Guevary. Trzeba potępiać księży profesorów Dariusza Oko i Franciszka Longchamps de Bériera, bo mają niesłuszne poglądy na gender i in vitro. Trzeba polować na wiceministra prof. Michała Królikowskiego, bo niesłusznie odczytuje konstytucję. Trzeba dyskryminować reżysera Antoniego Krauzego, bo chce zrobić nieprawomyślny film. Trzeba trzymać naród za mordę, bo nie dojrzał do nowego etapu walki klas. Za Stalina ci niedojrzali trafiali do gułagu. Gdzie trafią za Tuska?

Stanisław Janecki, publicysta

Bezwstyd, alkohol i fetor

10.08.2014

- Byłem na Woodstocku Owsiaka. Może nie mieszka tu diabeł, ale na pewno nie jest to niewinna zabawa pozytywnie nastawionej młodzieży. Są tam miejsca, do których wchodzić się nie powinno. A wspólnym mianownikiem wszystkiego jest przekonanie, że dobra zabawa wymaga zwolnienia wszelkich hamulców – na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” Marcin Wikło dzieli się swoimi spostrzeżeniami i rozczarowaniami z tegorocznego Przystanku Woodstock.

Czytaj więcej

Bóg i ewolucja

10.08.2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Łukasz Warzecha rozmawia z paleontologiem, profesorem Michałem Ginterem o łączeniu wiary i nauki.

Czytaj więcej

Seriale na wakacje

10.08.2014

- Bohaterowie większości polskich seriali wyjechali na zasłużony urlop, ale wiele stacji telewizyjnych emituje w tym czasie kolejne odcinki światowych hitów, takich jak „Gra o tron” czy „Wikingowie” – na łamach „wSieci” Kamila Łapicka przedstawia siedem seriali, które można włączyć w wakacje.

Czytaj więcej

Maska Hioba

10.08.2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Maja Narbutt kreśli rys psychologiczny Dariusza P., podpalacza z Jastrzębia-Zdroju, który oskarżony jest o zabójstwo swojej żony i dzieci.

Czytaj więcej

Chybiony plan lewicy

10.08.2014

- Decyzja arcybiskupa warszawsko-praskiego jest żelaznym dowodem na to, że Kościół to wspólnota miłosierdzia. Tak wielkodusznego przebaczenia i zrozumienia ks. Lemański nie mógłby doświadczyć w żadnym innym „miejscu pracy” - o byłym proboszczu z Jasienicy i jego „publicznej spowiedzi” pisze w najnowszym „wSieci” Marzena Nykiel.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła