Archiwum
Wydanie nr 45/2017 (258)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
28SIECI KULTURY
73OPINIE
88ŚWIAT
94GOSPODARKA
104SPORT
112NATURA DLA LUDZI
114KUCHNIA
118NA KONIEC
120Taniec upiorów
Piotr S., który podpalił się przed PKiN, nie przeżył. Jego śmierć powinna wstrząsnąć totalną opozycją i sympatyzującymi z nią mediami. Niestety. Zamiast rachunku sumienia i ciszy wybuchła wrzawa. Niemal triumf. Obrzydliwy taniec na grobie. Samobójcę ogłoszono bohaterem w walce o wolność i demokrację. Nie przebierano w słowach, wskazując winnych. „Nikt dotąd nie potraktował pisowskiej dewastacji naszej demokracji z taką powagą, śmiertelną powagą” – rzucił krakowski autorytet salonu z profesorskim tytułem filozofa. Hartman nie ukrywał, że na tę śmierć czeka, bo będzie „cezurą w historii reżimu Kaczyńskiego”. Narzucił ton. Ośmielił innych. Wyznaczył tor. Krakowski jezuita rozpędził się tak dalece, że ogłosił pochwałę samobójstwa. Religijną refleksję wzbudził w sobie nawet płk Mazguła, wierny żołnierz Jaruzelskiego. „Wybrał męczeńską śmierć w imię wolności, nie dla siebie, dla innych ludzi. Jakże groteskowa wydaje się wymuszona śmierć na krzyżu zbawcy świata w obliczu tego samospalenia” – napisał. Czy można zabrnąć dalej? Okazuje się, że tak. Propagandowa machina już powiela instruktaże. Dziennikarze „Wyborczej” marzą o swoim opozycyjnym „feniksie”, o antyrządowym zrywie, o comiesięcznych marszach z PKiN do siedziby PiS. Ich wypowiedzi porażają cynizmem. Ludzie, którzy od lat nakręcają spiralę społecznej nienawiści, nie są zdolni do autorefleksji. Liczy się tylko walka. Bezwzględna i brudna. Trzeba zatrzymać ten taniec upiorów, póki jeszcze czas…
Marzena Nykiel
Nowe rozdanie
Pani premier utrzyma stanowisko” – oświadczył szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, rozstrzygając tym samym najważniejszą polityczną kwestię ostatnich tygodni. Potwierdził jednocześnie, że zmiany w rządzie zostaną przeprowadzone w połowie listopada. Ich zakres jest niewiadomą. Możliwe są zarówno minimalne korekty, jak i dość głęboka przebudowa całej konstrukcji. Na pewno wzmocniony zostanie element koordynacji, być może poprzez wprowadzenie nowych osób do kierownictwa rządu. Resortowość słusznie uważana jest za największą bolączkę układu rządzącego. Rekonstrukcja będzie też zawierała w sobie odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na nowy kurs prezydenta, zasygnalizowany wetami z 24 lipca oraz przeciągającymi się negocjacjami w sprawie nowego kształtu sądowych ustaw. Spotkania lidera PiS ze środowiskami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę można uznać za rodzaj przeglądu, którego celem jest ocena spójności całego obozu. Najważniejsza jest bowiem większość sejmowa, potencjalnie zagrożona w związku z powstaniem układu dwubiegunowego na prawicy. Ministrowie, którzy zostaną w rządzie po rekonstrukcji, muszą mieć jednoznaczne wsparcie premiera i liderów PiS. Stałe podważanie czyjejś pozycji albo milczące przyzwalanie na stan zawieszenia, tak jak to było w przypadku ministra spraw zagranicznych, jest i niepoważne, i szkodliwe.
Jacek Karnowski
W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”: Niemiecki „kalifat”
W niemieckiej nowomowie pojawił się termin: „paralelne społeczeństwo”. Stanowią je islamscy imigranci, którzy żyją w RFN, lecz nie akceptują zachodnich wartości – na łamach nowego numeru „Sieci” Piotr Cywiński opisuje realia życia we współczesnych Niemczech.
Rewolucja jest niepotrzebna – Ludwik Dorn na łamach „Sieci”
Platformersi to nie złodzieje, tylko niedołęgi. Gamonie niezainteresowani państwem. O mentalności skłaniającej raczej do tolerowania zła, niż aktywnego tworzenia tzw. brudnej wspólnoty – komentuje poprzednie rządy Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim.
Zamelduję pani premier wykonanie zadań
Atak na politykę zagraniczną wciąż trwa. Chodzi o zmniejszenie wiarygodności państwa, o stygmatyzowanie, o podważenie credibility ministra. Taki atak będzie prowadzony niezależnie od tego, jak będzie się nazywał szef MSZ – mówi w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” szef MSZ. Z Witoldem Waszczykowskim rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.
Spirala Schetyny
Umiarkowany konserwatyzm światopoglądowy, skokowa decentralizacja oraz… spirala socjalnej licytacji z PiS. Tak z grubsza wyglądają trzy filary ideowe Platformy Obywatelskiej, widziane przez pryzmat łódzkiej konwencji partii i wygłoszonej tam długiej mowy Grzegorza Schetyny. Sama ta triada nie jest jakąś rewelacją, gdyż lider PO już od jakiegoś czasu eksponuje propagandowo właśnie te trzy wątki. To, co zwraca uwagę, to raczej ostrość ujęcia przez Schetynę owej triady – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Jan Rokita.
Człowiek Moskwy w Warszawie
Według prokuratury były wicepremier mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 r. Wszczęte śledztwo to efekt publikacji tygodnika „Sieci”. Ujawniamy kolejne dokumenty, które pokazują, że w tamtym czasie Waldemar Pawlak brał udział w jeszcze jednej zagrażającej polskiemu bezpieczeństwu grze. Znów po stronie Rosji – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci”.
Na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci” – Człowiek Moskwy w Warszawie
W najnowszym numerze „Sieci” publicyści odkrywają wstrząsające fakty dotyczące działań na niekorzyść państwa polskiego, których miał podjąć się Waldemar Pawlak jako wicepremier w rządzie Donalda Tuska. Układy z Moskwą, ogromne pieniądze, dążenia do podpisania niekorzystnych dla Polski porozumień, korupcja – to podejrzenia, w sprawie których prokuratura wszczyna śledztwo. Według prokuratury były wicepremier mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 r. – czytamy w najnowszym tygodniku „Sieci”.