Archiwum
Wydanie nr 48/2017 (261)
N A P O C Z Ą T E K
6T E M A T T Y G O D N I A
20K R A J
28SIECI KULTURY
59O P I N I E
74HISTORIA
80ŚWIAT
84G O S P O D A R K A
88SPORT
102K U C H N I A
104N A K O N I E C
106Szanujmy dobrą zmianę
Obserwowane rekonstrukcyjne zawirowanie i skok emocji między niektórymi ośrodkami wewnątrz obozu Prawa i Sprawiedliwości zapewne były nie do uniknięcia. Pewne problemy się nawarstwiły, niektóre obszary wymagają przyspieszenia.
Po dwóch latach sprawowania władzy i tak nie jest najgorzej. Jarosław Kaczyński utrzymuje obóz w ryzach, a co najważniejsze, nie ma mowy o żadnym rozluźnieniu antykorupcyjnego ducha. Jednak niepokoi pojawiające się tu i ówdzie przekonanie, że dobra zmiana dana jest raz na zawsze, że Polacy wybrali w 2015 r. jednoznacznie i na bardzo długo, a dobra jakość rządów ten przełom utwardziła. Patrząc na sondaże, trudno nie potwierdzić tej tezy.
Wszystko wskazuje, że ta władza może być na dłużej niż jedną kadencję. Ale nie musi. Zasoby opozycji, medialne, biznesowe i te płynące z zewnątrz, wciąż są ogromne. Dziś opozycja jest słaba i skompromitowana, ale zachowała zdolność przeformułowania swojej obecności na scenie politycznej. Wszyscy ceniący dobro Polski uczestnicy życia politycznego powinni więc każdego dnia pamiętać, jak ogromnym wysiłkiem ten przełom został wywalczony, jak niewiele brakowało, by go nie było. Powinni szanować dobrą zmianę i siebie nawzajem.
A przede wszystkim – wyborców. Jeśli ta szansa zostanie zmarnowana, drugiej nie będzie – może i przez dekady.
Michał Karnowski
W nowym numerze „Sieci”: Dlaczego Tusk szczuje na Polskę
W najnowszym numerze „Sieci” redakcja ujawnia motywy, jakimi kieruje się Donald Tusk wracając do politycznej debaty. Porażające komentarze szkodzące Polsce są w rzeczywistości spłatą długu, jaki ma wobec Angeli Merkel za stanowisko szefa Rady Europy.
Ich człowiek w Brukseli
Nawet przychylne Donaldowi Tuskowi oraz bardzo krytyczne wobec rządów Prawa
i Sprawiedliwości media – m.in. „Financial Times”, Politico, Bloomberg czy „Die Tagesschau” – uznały, że przekroczył on wszelkie granice – na łamach tygodnika Stanisław Janecki pisze o stronniczych działaniach przewodniczącego Rady Europejskiej.
Polska jest silna - Krzysztof Szczerski w "Sieci"
Do tej pory miarą polskiej pozycji w świecie było to, czy ktoś dobrze o nas mówił. Byliśmy uzależnieni od ocen zewnętrznych. A dziś sami kreujemy naszą pozycję – w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Aleksandra Rybińska rozmawia z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinetu Prezydenta RP.
Przestańmy milczeć - Maria Szonert-Binienda
Przemilczanie doznanych krzywd stało się już naszą cechą narodową. Jeśli nie odrzucimy tej postawy, Polska nie tylko nie będzie w stanie się politycznie wzmocnić na arenie międzynarodowej, lecz nawet obronić swej niepodległości – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” mec. Maria Szonert-Binienda wieloletnia działaczka polonijna.
Szefowa MEN: Ta reforma się udała
Mamy w tym roku szkolnym 17 768 etatów nauczycielskich więcej. Rozumiem, że te dane nie podobają się tym, którzy zapowiadali, iż pracę straci 100 tys. nauczycieli – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rozmowie Dorotą Łosiewicz na łamach tygodnika „Sieci”.
20 groszy od złotego chłopca
Kiedy ogłoszono, że Rafał Trzaskowski jest kandydatem Platformy w wyborach na prezydenta Warszawy, wydawało się, iż to start kampanii wyborczej. Jednak był to falstart. Po paru tygodniach okazało się bowiem, że sytuacja się zmieniła i Trzaskowski stał się wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej. To z pewnością nie koniec zaskoczeń, jakie czekają wyborców – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Maja Narbutt.