Archiwum
Wydanie nr 5/2017 (218)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
24KRAJ
34W SIECI KULTURY
49HISTORIA
62ŚWIAT
66GOSPODARKA
74NATURA DLA LUDZI
80KUCHNIA
84NA KONIEC
86Nie zielona, ale zgniła wyspa
Wartość eksportu w latach 2014–2015 przeszacowano o 20–30 mld zł, co było związane z zaliczeniem do eksportu wartości fikcyjnych faktur” – ujawnił wicepremier Mateusz Morawiecki. Szybko możemy wyliczyć, że co najmniej 5 mld zł państwo wypłacało w jak najbardziej prawdziwej walucie, jako zwrot podatku za ten rzekomy eksport.
Eksperci nie są zdziwieni. Podobno wszyscy o tym wiedzieli. A rząd PO-PSL nic nie robił, bo się cieszył, że statystyki wzrostu gospodarczego rosną. I mógł zrobić mapkę z „zieloną wyspą”. I pouczać Europę, co czynił Tusk, że my wiemy, jak uniknąć kryzysu gospodarczego. I tak kolejny szczyt cynizmu i hipokryzji został zdobyty. Kolejny koszt osobistej kariery Tuska ujawniony. Nie była to żadna zielona, ale zgniła wyspa. A z Tuska nie tyle Europejczyk, ile zwykły postkomunistyczny krętacz.
A teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy w środowisku/firmie/mafii, które te miliardy ze „zwrotu” podatku VAT ładuje sobie do kieszeni. I że nowy rząd to eliminuje. Rosną przychody budżetu, spadają mafijne. Pytanie: ile jesteśmy w stanie rzucić, np. w formie rzekomych składek do puszek, na sfinansowania marszów, puczów i medialnych prowokacji, by taki rząd obalić? No ile?
Michał Karnowski
W nowym numerze "wSieci": Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności 2016
To najważniejsza z nagród, jakie przyznaje się dziś w Polsce – nie ma dziś nic bardziej ważnego i polskiego – powiedział Jarosław Kaczyński odbierając nagrodę „Człowieka Wolności 2016” przyznawaną przez czytelników i redakcję „wSieci”. W najnowszym wydaniu tygodnika obszerna relacja z tego doniosłego wydarzenia.
Człowiek Wolności 2016
Jarosław Kaczyński: „To najważniejsza z nagród, jakie przyznaje się dziś w Polsce – nie ma dziś nic bardziej ważnego i polskiego niż wolność”.
Pucz w Polsce, bunt w Ameryce
W Stanach Zjednoczonych prawie dokładnie tak samo zareagowano na prezydenturę Donalda Trumpa jak w Polsce na rządy Prawa i Sprawiedliwości – pisze w nowym numerze „wSieci” Stanisław Janecki.
Kijowski skończył epokę
Możliwe, że historycy przyszłości uznają klęskę KOD i kompromitację lidera tej organizacji za punkt wyznaczający ostateczny zmierzch III RP – pisze w tygodniku „wSieci” Piotr Skwieciński.
Jak wpadł pierwszy ujawniony "nielegał"
Tak długo czekaliśmy na odtajnienie zbioru zastrzeżonego IPN, że wokół niego urosła swoista legenda – o tym, co znajduje się w aktach z dr. Witoldem Bagieńskim, pracownikiem Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Piotr Czartoryski-Sziler.
Zachód tęczy nad Krakowem?
Grzegorz Górny w swoim artykule zastanawia się nad przyszłością „Tygodnika Powszechnego”, który może teraz stać w konflikcie z nowym metropolitą krakowskim – abp. Markiem Jędraszewskim, który prezentuje bowiem publicznie poglądy odmienne niż środowisko „Kościoła otwartego”, którego bastionem od dziesięcioleci pozostaje Kraków.