Autorzy 2023 - promocja!

Barszcz: Spróbujmy dostrzec lilie i usłyszeć ptaki

opublikowano: 30 czerwca 2021
Barszcz: Spróbujmy dostrzec lilie i usłyszeć ptaki lupa lupa

Przyroda jest naszym naturalnym środowiskiem życia. Kontakt z przyrodą daje odpowiedź na wiele z naszych współczesnych problemów. To oczywiste – a jednak wciąż popełniamy podstawowy błąd, nie kierując naszej uwagi na to, co istotne – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Przemysław Barszcz. 

Autor opisuje, jak bliska więź łączy ludzi z naturą. Jego zdaniem pozwala nam ona oderwać się od często nieistotnych problemów. Podkreśla, jakie zalety przemawiają za obcowaniem z terenami zielonymi. Zauważa również, że korzenie łączności człowieka z przyrodą odnajdujemy w chrześcijaństwie. Przytacza również fragment Pisma Świętego. „Nie martwcie się o swoje życie […]. Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? […] Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. […] Dosyć ma dzień [każdy] swojej biedy” (Mt 6, 25–34).

Przemysław Barszcz sugeruje, że piękno natury możemy odkrywać również dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu oraz zadaniom, które pozwolą nam być bardziej wrażliwym na florę i faunę. Oto prezentowane przez dziennikarza przykłady. Słuchanie z zamkniętymi oczami – w dowolnym otoczeniu przyrodniczym, przez dowolny czas (nie krótszy niż kilka minut). Pozwala – w odizolowaniu od innych bodźców – na przekonanie się o bogactwie świata przyrodniczego, przejawiającym się w dźwiękach i głosach. Na początek można spróbować po prostu się relaksować, a jednocześnie wydobywać i zauważać wielość i oryginalność głosów przyrody, za którymi kryje się wielość gatunków. (…) Inne ćwiczenie – dla odmiany polega przede wszystkim na patrzeniu. Nieco innym i skierowanym w inną stronę, niż robimy to zazwyczaj. W górę. Najlepiej ułożyć się wygodnie lub usiąść odchylając głowę i długo patrzeć na niebo, w końcu zauważając jaskółki oknówki, polującego krogulca, czaple siwe i białe przelatujące wysoko w drodze do swojego stawu, furkoczące ważki żagnice i pałątki, przekonując się, że gdzieś obok mieszkają nietoperze – i w ogóle przekonując się o wielkim aspekcie życia przyrodniczego, który rozgrywając się ponad nami, zwykle umyka naszej uwadze, zaprzątniętej pośpiechem i sprawami przyziemnymi.

Więcej o walorach spacerów po terenach zielonych w „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 28 czerwca br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.   

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła