Autorzy 2023 - promocja!

Czaputowicz w "Sieci: Działamy w sposób suwerenny

opublikowano: 6 lutego 2018
Czaputowicz w "Sieci: Działamy w sposób suwerenny
Fratria/msz.gov.pl

Nie może być tak, że inne państwa będą nam nakazywały taki lub inny kształt ustaw przyjmowanych w naszym kraju. To jest suwerenna decyzja polskiego parlamentu – mówi prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim. 

Niezwykle ciekawy wywiad z profesorem Czaputowiczem dotyczy stosunków Polski z naszymi sąsiadami, sytuacji w Unii Europejskiej oraz pozycji, którą zajmuje Polska na arenie międzynarodowej.

Konflikt z Niemcami był sztuczny, mamy bardzo wiele wspólnych interesów, a moja wizyta w Berlinie pokazała, że z obu stron jest duże pragnienie normalizacji stosunków. W przypadku Unii Europejskiej to faktycznie wpłynęło do Rady Europejskiej stanowisko Komisji Europejskiej z zarzutem, że polskie reformy sądownictwa są niezgodne z zasadami praworządności unijnej, z czym my zupełnie się nie zgadzamy. Jednak moje rozmowy z szefami dyplomacji krajów unijnych wskazują, że większość nie ma specjalnej ochoty głosować nad tym wnioskiem. Jest prośba, byśmy kontynuowali dialog z Komisją, co czynimy. Zapraszam wszystkich, w tym ambasadorów urzędujących w Polsce, by z pierwszej ręki się przekonywali, jak te reformy następują, by dostrzegli, że to jest oczekiwana przez społeczeństwo korekta, a nie jakaś wielka rewolucja czy czystka – mówi minister spraw zagranicznych.

To Polska mówi od początku. I nic – dopytują bracia Karnowscy.

Może za mało wybrzmiało, że wyszliśmy naprzeciw wielu postulatom Komisji, taki charakter miało przecież weto prezydenta i późniejsze, bardzo długo dyskutowane poprawki w tych ustawach. Już można spojrzeć, jak to działa, nie ma żadnej wymiany sędziów, czym grożono, zmiany kadrowe są niewielkie. To są naprawdę mocne argumenty. Niedługo przedstawimy zresztą nasze stanowisko dotyczące dokumentu Komisji. Cieszy mnie, że proces wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa się rozpoczął. Opozycja ma pełne prawo wziąć w tym udział. Problemem jest nie sama reforma, ale ostra polaryzacja polityczna wokół tego tematu.

Poruszony został także temat sporu z Izraelem i nowelizacji ustawy o IPN.

Podtrzymuję zdanie, że nie ma podstaw do zmiany tego prawa. Jest ono na tyle precyzyjne, że powinno rozwiać wszelkie wątpliwości strony izraelskiej. Prawo do prowadzenia badań naukowych jest w pełni zagwarantowane, podobnie jak swoboda wypowiedzi artystycznej. Zatem obawy, iż np. ofiary Holokaustu mogą być karane za swoje wspomnienia o tym, jak były wydawane przez Polaków – bo były takie haniebne czyny na terenie okupowanej Polski, w sytuacji gdy państwo polskie zostało zniszczone, istniało wyłącznie na emigracji i w podziemiu – są nieuzasadnione. Trzeba to tłumaczyć, wskazywać, dlaczego ta ustawa jest dla nas ważna.

Obserwujemy coraz częstsze przypadki zarzucania Polsce współuczestnictwa, a nawet współorganizacji zbrodni Holokaustu, co nie jest prawdą. Mamy prawo się bronić przed takimi oskarżeniami – podkreśla minister Czaputowicz.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 5 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła