Autorzy 2023 - promocja!

Czat z Tomaszem Łysiakiem

opublikowano: 17 grudnia 2013
Czat z Tomaszem Łysiakiem lupa lupa

Prezentujemy państwu zapis rozmowy Tomasza Łysiaka z czytelnikami. Zapraszamy do lektury!

Podoba mi sie Pana imię, pożyczam

Ciekawe, czy spodoba się Panu moje drugie imię? Można to wydedukować, znając zainteresowania mojego Ojca.

W ciemno obstawiam Napoleon

Brawo!

Czy będzie kontynuował Pan "Szalbierza"?

Trylogia Szalbierska jest zakończona. Jednak trwa dzieło, w którym ta niepozorna powieść stała się jedną z drobnych cegieł. Trwa w Legnicy przygotowanie do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego. Jednej z najpiękniejszych postaci naszej historii.

Proszę napisać jeszcze książkę o bł. Bronisławie. Ona czeka na kanonizację - może to przyśpieszy też tę sprawę. Również była piękną postacią tego okresu.

Tak jak i księżna Anna, żona Henryka Pobożnego.

Dobry wieczór panie Tomaszu mam pytanie odnosnie scenariusza, którego jest Pan współtwórcą filmu Smoleńsk

Proszę wybaczyć, lecz póki zdjęcia nie będą zakończone wolałbym nie rozmawiać na temat scenariusza. Pamiętajmy, że to autorski film Antoniego Krauzego. Z tego co wiem, ciągle trwa zbieranie funduszy. Scenariusz trafił obecnie do PISF. Termin rozpoczęcia zdjęć zależy od tego, czy producent zdobędzie sumę pieniędzy wystarczającą na realizację.

W notce wikipedii piszą że wsparł Pan Jurka w wyborach. Czy w dalszym ciągu będzie Pan na niego głosował czy zmienił Pan preferencje wyborcze ? Nie wiem w sumie na jakim etapie jest współpraca Jurka z PiS.

Tak. Uważam Marka Jurka, z wielu powodów za wyjątkową postać na polskiej scenie politycznej. To obrońca tradycyjnych wartości, fundamentu kultury łacińsko-chrześcijańskiej w Polsce. Jednocześnie podziwiam jego klasę.

Jakie tytuły książek Pan poleca?

Jak byłem w Petersburgu, czy raczej w Leningradzie, pewna pani (Rosjanka) powiedziała mi, że najwspanialszym pisarzem polskim w dziejach, była Wanda Wasilewska.

Czy czytał Pan jakieś książki Bohdana Cywińskiego?

Tak. Polecam szczególnie cykl wykładów białoruskich o kulturze. Bardzo ciekawa książka "Obok Orła znak Pogoni" o Powstaniu Styczniowym. No i to genialne opracowanie kultur Europy Wschodniej - "Szańce Kultur".

Panie Tomaszu, Pana teksty po prostu zwalają z nóg. Opracowałam dla ćwiczeń maturalnych Pana tekst " Żywoty równoległe" - serdecznie pozdrawiam.

Bardzo mi miło. Dziękuję. Obecnie też obserwujemy wokół nas "Żywoty równoległe".

Czy szanowny ojciec pana nie jest zły ,że pracuje pan dla konkurencji?

Nie. Nie jest zły .

Jak Pan ocenia coraz wyraźniejszą zmianę w podejściu Do Rzeczy chociażby do kwestii Smoleńska (Ziemkiewicz mówiący o "sekcie", Lisicki rękami i nogami odżegnujący się od wersji zamachu i powtarzający przy tym odgrzewane kotlety- "argumenty" mainstreamu)?

Z wielu powodów, jest mi niezręcznie oceniać dobór tekstów, tematów i autorów w piśmie "Do Rzeczy".

Czy widzi Pan jakąś historyczną analogię obecnego podziału społeczeństwa?

Ten podział jest żywy od XIX wieku. Zaznaczył się już w trakcie powstań. Ugodowcy zawsze byli w sporze z patriotami typu "gorącego". Dylemat "Bić się czy nie bić?" z książki Łubieńskiego jest tak naprawdę dylematem dotyczącym postaw moralnych wobec czegoś, co można nazwać "obowiązkiem patriotycznym". Targowiczanie także mieli usta pełne frazesów o miłości do Polski.

Dobry wieczór Panie Tomaszu. Mam takie jedno pytanie. Jak to Jest być synem tak znakomitego pisarza jakim jest pana Ojciec ? I jeszcze jedno :)Czy będzie Pan kontynuował ostre pióro pana Waldemara?

Jestem dumny, że mam takiego Tatę. To z jednej strony trudno być synem tak wyrazistej postaci, a z drugiej strony bardzo dużo mu zawdzięczam. Przede wszystkim wychowanie w duchu patriotycznym. Jeśli można mówić o kontynuacji, to raczej nie w formie pisania, tylko sensie podtrzymywania pewnego dziedzictwa.

gdyby nie wprowadzono stanu wojennego jak inna byłaby Polska ?

Nigdy nie wiadomo jaka by była, ale wydaje mi się, że już w 81 roku była szansa odzyskania niepodległości. Generał Jaruzelski pomimo wyraźnej odpowiedzi ZSRR, że nie wkroczą, postanowił samemu utrzymać władze.

Czym się Pan interesuje?

Przede wszystkim historią Polski. Zbieram też stare książki.

A polityką?

Tak, polityka to historia dziejąca się dzisiaj.

Czytam Pana artykuły w GP, a od niedawna również W Sieci. Prosiłbym o serie artykułów na temat lat powojennych, od PKWN po fałszowanie wyborów i ucieczkę Mikołajczyka. Brakuje powszechnej świadomości jakie tradycje ma dzisiejsze SLD.

To rzeczywiście ciekawe. Ciągle za mało pisze się na temat PRL-u. Dziękuję za podpowiedź.

Jak to było w końcu z tym stanem wojennym? Obce wojska miały wkroczyć na terytorium PRLu? Jeżeli nie to dlaczego ciągle broni się Jaruzelskiego?

Myślę, że za taki stan świadomości Polaków (wielu zaczęło już go uważać za bohatera) odpowiada duża część elity solidarnościowej, która dogadała się z komunistami w trakcie Okrągłego Stołu. Dalsza obrona Jaruzelskiego to obrona pozycji biznesowo-politycznych, jakie ta elita zajmuje do dzisiaj.

Czy w Polsce jest jakaś alternatywa dla PiSu i PO?

Nie. Na obecnej scenie politycznej liczą się tylko te dwa ugrupowania.

Czy jest Pan za ustawkami?

Osobiście nie biorę udziału. Czasem tylko zapalę racę, ale to nie ustawka .

 

Czego by Pan życzył Polakom w nowym roku?

Nadziei, Wiary i Miłości.

Serdecznie Państwu dziękuję za to miłe spotkanie "w sieci".



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła