Audiobooki 2023 - promocja aż 50 procent!

Górny: Orban dokonuje korekty polityki wobec Rosji

opublikowano: 2 grudnia 2014
Górny: Orban dokonuje korekty polityki wobec Rosji lupa lupa
fot. M.Czutko

Zapis czatu z Grzegorzem Górnym

Czy mógł by Pan skomentować, zwłaszcza drugą turę wyborów samorządowych?

Chociaż PiS poniósł porażkę w większości dużych miast, to jednak w wielu miejscach uzyskał nadspodziewanie dobry wynik. Świadczy to o tym, że istnieje pewne zmęczenie obecnym układem władzy i pewne zapotrzebowanie na zmiany. Jednak wydaje mi się, że PiS nie zrobił wszystkiego by te nastroje wykorzystać i uruchomić drzemiący gdzieś potencjał. U opozycji nie widać było determinacji w walce o władze. Przecież sama decyzja o tym, żeby wskazać kandydatów na prezydentów, zaledwie dwa miesiące przed wyborami, skazywała ich na niemal pewną porażkę. Takie rzeczy powinno się robić wcześniej, a kampanii musi towarzyszyć rozmach, którego brakowało.

Czy Polska powinna bardziej zaangażować się w popieranie Ukrainy?

Myślę, że tak. Powinna jednak przed wszystkim zabiegać o stworzenie wspólnego sojuszu państw leżących pomiędzy Rosją a Niemcami, po to by bardziej liczono się ze wspólnym głosem państw naszego rejonu. Do takich konstrukcji warto byłoby zaprosić także Ukrainę.

Czy mógłby się Pan ustosunkować do braku polskiego weta dotyczącego zwiększenia redukcji emisji CO2?
Brak tego weta to decyzja samobójcza dla polskiej gospodarki. Przyjdzie nam bardzo drogo zapłacić za dostosowanie się do narzuconych nam norm.

Jak wg Pana potoczy się sprawa / sprawy Smoleńskie? Czy kiedykolwiek winni zostaną ukarani? Czy zdołamy odzyskać kiedykolwiek (umyty już) wrak TU -154M ?

Nie jestem prorokiem. Zagadki śmierci generała Sikorskiego nie wyjaśniliśmy do dziś. Okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki też nie zostały do dzisiaj wyjaśnione. Nie wróży to więc dobrze.

Czy uważa Pan, że jesteśmy już na powrót republiką Rosji?

Rosja z pewnością wywiera duży wpływ na wydarzenia w Polsce. Zarówno kanałami jawnymi jak i niejawnymi. Natomiast, nie oznacza to, że jesteśmy jej republiką. Nawet niewielki poziom samodzielności może być dobrym punktem do walki o większą przedmiotowość, jak pokazuje to przykład Ukrainy.

Czy polscy katolicy nie są zbytnio lewicowi w poglądach ekonomicznych, jeśli tak, to z czego to wynika?

Obawiam się, że większość nie ma żadnych, sprecyzowanych poglądów ekonomicznych.

Roszczeniowość jest widoczna... słowo "społeczna" utożsamiane jest z "socjalna" przy mówieniu o Społecznej Nauce Kościoła. Mirosław Dzielski został zapomniany...

Nie tylko on został zapomniany, również Św.P. Krzysztof Dzierżawski.

Czy jest Pan nadal związany z Frondą?

Od ponad 2,5 roku już nie.

Z jakiego powodu?

Nie miałem wpływu na decyzje, z którymi byłem kojarzony i za które brałem odpowiedzialność.

Czy Warszawa nie mogłaby podarować Słupskowi tęczy z pl. Zbawiciela?

To pytanie do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czy jesteśmy wstanie wyrwać się z kondominium samodzielnie!? Jak Pan widzi naszą przyszłość?

Łatwiej byłoby to zrobić wspólnie z sąsiadami z naszego regionu. Z geopolitycznej układanki wynika, że jedynym liderem takiego bloku państw mogłaby być Polska. Niestety obecne władze nie mają woli politycznej żeby działać w tym kierunku. Żyją iluzjami z uczestnictwem w Trójkącie Weimarskim, w którym mamy być rzekomo równoprawni z Berlinem i Paryżem, natomiast popsuliśmy przez ostatnie kilka lat stosunki z mniejszymi stolicami naszego regionu.

Czy można być katolikiem i członkiem Platformy Obywatelskiej ?

Obawiam się, że większość członków SLD też jest katolikami.

Czy i w jakiej skali sfałszowano wybory samorządowe 2014 w Polsce ?

Skala różnych nieprawidłowości jest tak duża, że trudno mówić o zwykłym bałaganie. Skala tego zjawiska pozostaje jednak jeszcze niezbadana ponieważ - z tego co wiem - wciąż dochodzą z całego kraju nowe informacje.

Pytanie wykraczające poza nasze polskie "piekiełko" a dotyczące prześladowań Chrześcijan na świecie.

Rzeczywiście zbyt mało się o tych sprawach mówi. Być może wynika to z faktu, że w głównych ośrodkach opiniotwórczych zbyt mało jest osób, które odczuwałyby wspólnotę ducha z prześladowanymi chrześcijanami.

Można utrzymać siebie/ rodzinę na przyzwoitym poziomie z publicystyki na "prawej stronie" obiegu medialnego?

Tylko z bożą pomocą.

To jakie jest wyjście, skoro wyborów nie da się wygrać uczciwie?

Barbara Fedyszak-Radziejowska powiedziała, że z komunizmu nie wychodzi się tak łatwo, przez jedno pokolenie.

Czy TV REPUBLIKA spełnia Pana oczekiwania?

Prawdę mówiąc żadna telewizja w Polsce nie spełnia moich oczekiwać. Ale być może mam je zbyt wygórowane. Życzę jednak tej stacji jak najlepiej.

Czy Słupsk ma szansę na zmiany? Czy to po prostu bezradność? A może Polska zaczyna być tolerancyjna?

W pewnym sensie Słupsk pozostaje zagadką. Chętnie przeczytałbym jakieś badania socjologiczne na temat tego miasta.

Jak Pan ocenia politykę Orbana wobec Rosji?

Staram się zrozumieć jego motywy. Ale jej nie podzielam. Musimy jednak pamiętać, że prezentuje on inny punkt widzenia na politykę wschodnią i reprezentuje węgierską rację stanu. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że zaczął dokonywać on pewnej korekty swojej polityki wobec Rosji.

Jak Pan uważa, czy w Słupsku mieszka aż tylu homoseksualistów?

Mam nadzieję, że nie.

Co Pan sądzi o ostatnich działaniach Ruchu Narodowego w kontekście skandalu wyborczego i akcji pod PKW ?

Rozumiem doskonale gniew osób oburzonych na całą tę farsę. Obawiam się jednak, że forma ich protestu może okazać się przeciwskuteczna.

Dlaczego ludzie w Polsce nie robią nic żeby skończyć raz na zawsze z tym politycznym absurdem!? Potrzebna rewolta ale nikt się nie kwapi żeby ją wszcząć.

Sam zadaje sobie to pytanie. Dlaczego Polacy są tak tolerancyjni i są w stanie tolerować tyle niekompetencji i nieuczciwości. Nie widzę jednak dziś w społeczeństwie potencjału do rewolty.

 Dziękuję serdecznie za pytania i pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników tygodnika "wSieci" i portalu wPolityce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła