Audiobooki 2023 - promocja aż 50 procent!

Janecki w ,,Sieci”: Przestrogi dla PiS

opublikowano: 15 sierpnia 2019
Janecki w ,,Sieci”: Przestrogi dla PiS lupa lupa

Przekonanie o pewnej wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach 13 października jest grubo przedwczesne i przesadzone.

Przekonanie o pewnej wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach 13 października jest grubo przedwczesne i przesadzone – pisze Stanisław Janecki w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Mimo, że według typów sondażowych PiS obejmie władzę w Polsce na kolejną kadencję, nie tylko nie należy przedwcześnie świętować sukcesu, ale trzeba pamiętać także, że każde potknięcie zostanie zauważone przez opinię publiczną. W świetle ostatnich doniesień związanych z osobą marszałka Kuchcińskiego, Stanisław Janecki podkreśla, że do najważniejszych cnót politycznych należy obecnie samoograniczenie.

Samoograniczenie wiąże się z tym, jak funkcjonują najważniejsze osoby w państwie oraz ich zaplecze, np. ministrowie. Szkodzi rządzącym obsadzanie zaplecza (kancelarii, gabinetów politycznych, stanowisk doradczych etc.) ludźmi politycznie i charakterologicznie słabymi, którzy nie są w stanie przeciwstawić się przełożonym, gdy ci błądzą albo podejmują niedobre decyzje. Ci politycznie słabi ludzie z zaplecza nie informują w porę o niebezpiecznych sytuacjach i praktykach. Słabe zaplecze i bojaźliwe osoby blisko szefa bardzo łatwo zamieniają się w dwór, a tam liczą się lojalność i niestwarzanie problemów. Tymczasem to powinien być zwyczajny urząd, gdzie ważne są efektywność i zdolność do rozwiązywania problemów, także tych stwarzanych przez szefa. A on nie powinien nikogo karać za to, że ktoś wykonuje swoje obowiązki. Tylko władca nigdy się nie myli. Specjalna rola przypada w tym kontekście zastępcom (w ministerstwach, urzędach centralnych, spółkach etc.). Nie mogą być oni tylko potakiwaczami. Kiedy szef i zastępcy trzymają we wszystkim sztamę, nie sposób reagować na błędy na wczesnym etapie, przez co stają się one wielkimi problemami. Żadna partia rządząca nie jest w stanie wyeliminować wszystkich patologii związanych z pokusami wynikającymi z dostępu do różnych konfitur, beneficjów i przywilejów. Dlatego od chwili przejęcia rządów powinien działać jakiś wewnętrzny partyjny kontrwywiad – podkreśla publicysta.

Specjaliści zajmujący się kwestią wizerunku wskazują wielokrotnie, jak ważne jest umiejętne zarządzanie kryzysem i właściwe odnajdywanie się w sytuacjach kryzysowych – zwłaszcza w przypadku partii od kilku lat sprawującej władzę.

Rządzący, a już PiS w wymiarze dalece odbiegającym od przeciętnej, są atakowani także po to, żeby wywoływać wewnętrzne kryzysy. Żeby wyjątkowo brutalnie atakowany polityk „pękł” albo żeby odwrócili się od niego ważni ludzie w obozie rządzącym. Zwykle są to zaprogramowane nagonki, więc broni się swoich ludzi, żeby nie powstało wrażenie, że w razie problemów zrzuca się ich z pędzących sań i o nich zapomina. To byłoby zabójcze dla rządzącej partii, gdyż negowałoby sens poświęcania się czy znoszenia ataków, szykan bądź upokorzeń. Nawet wtedy gdy atakowany ma różne grzechy na sumieniu, jeśli nie są one wielkie i nie podlegają Kodeksowi karnemu, też jest broniony, żeby nie demobilizować własnych szeregów. Istnieje jednak czerwona linia, której nie warto przekraczać nawet dla spójności partii czy obozu rządzącego. […] Zwykle argumentem jest też to, że nie można tak tańczyć, jak gra opozycja, bo w ten sposób każdą partię można by rozwalić, a jej wyborców zdemobilizować. Ale prawdziwy lider zawsze zostawia sobie możliwość pozbycia się nawet najbardziej zasłużonych, choćby dlatego, żeby nie być bezradnym w razie szczególnie ostrego kryzysu. I tak się stało w związku z lotami Marka Kuchcińskiego – wyjaśnia Janecki.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 12 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła