Autorzy 2023 - promocja!

"Mam nadzieję, że Marilyn Monroe jest w niebie"

opublikowano: 29 kwietnia 2014
"Mam nadzieję, że Marilyn Monroe jest w niebie" lupa lupa
fot. Łukasz Adamski

"Jana Pawła II kochałem, Benedykta czytałem, a Franciszka serio chciałbym umieć naśladować" - Łukasz Adamski, redaktor naczelny portalu wNas.pl spotkał się na czacie z Czytelnikami.

Czy chwalenie seriali HBO- świetnych jakościowo, ale napakowanych lewactwem, seksem i wulgaryzmami, pasuje do konserwatywnego portalu o kulturze?

Portal wNas.pl jest portalem o popkulturze. Staramy się szeroko podchodzić do czytelnika i delikatnie mu dawać drogowskazy by otworzyć się na czytelnika o innej wrażliwości niż nasza. Nie można też generalizować seriali HBO. "True Detective" to np. bardzo chrześcijański w wymowie ostatecznej serial. Wiele innych prezentuje ciekawe spojrzenie na historię etc. Głównie recenzuje je u nas Piotr Zaremba, którego trudno posądzić o odchylenie lewicowe. Warto jednak dyskutować i nie zamykać się na tak opiniotwórczą telewizję jak HBO. Warto pokazywać co w tych serialach jest pozytywnego, a co negatywnego.

Witam, czy lubi Pan takie gatunki muzyczne jak country czy blues? Ps. bardzo lubię czytać Pana artykuły.

Uwielbiam Casha i Grand Master flasha, cytując Kid Rocka;).

Panie Łukaszu - kompletnie niekulturalnie. Proszę w 3 słowach napisać co Pan sądzi o nowej odsłonie internetowej Deb@ty.

Lipa, ale nie wypada krytykować medium, gdzie kiedyś pracowałem. Ale nie podoba mi się zbytnio Panie Jarku:)

Który kanał informacyjny uważa Pan za najrzetelniejszy w przekazie?

TV Republikę lubię oglądać z powodu wielu programów. szersze spektrum poglądów niż TVN prezentuje też Polsat NEWS.

Ile razy Marilyn Monroe poddała sie aborcji? Ilu mężczyzn zaliczyła? Ile zarobiła, występując w pornograficznym filmie? Czy,  jeśli istnieje życie po śmierci to M. Monroe poszła do nieba czy piekła?

Marylin to osoba bardzo skrzywdzona, molestowana w dzieciństwie, wykorzystywana przez mężczyzn i błądząca. Ikona popkultury z całym bagażem mroku. Mam nadzieję, że jest w niebie i dostąpiła łaski. Ale jak jest? przekonamy się kiedyś czy i tam wolą blondynki:)

Jak zapatruje się Pan na jeden z nowszych filmów "Tajemnica Filomeny"? Nie wiem co myśleć o tej propozycji, z jednej strony bardzo mocny akcent antykatolicki, z drugiej zaś główna bohaterka cały czas broniąca i stojąca murem za wyznawcami takich a nie innych idei.

Pewnie odnosi się Pani do tekstu Horubały :) Uważam, że jest to piękny film o mocy wiary i nie rozumiem ataków na niego. To film o sile przebaczenia i miłosierdzia. Oto cała recenzja, do której bardzo zachęcam. Nie można też pewnych ciemnych spraw Kościoła zamiatać pod dywan. Tylko prawa wyzwala.

Czy opłaca Pan abonament RTV? Bo ja opłaciłem za rok z góry.

No comment;) Ale nie naśladuję w niczym jego wysokości Słońca Peru

Imperialistyczna whisk(e)y czy narodowa w treści i w formie wódka?

Wino czerwone :)

Czy w Pana życiu była jakaś szczególna, inspirująca książka, którą mógłby Pan polecić czytelnikom?

Oj wiele takich było. Robiłem maturę w USA i szczególnie jestem przywiązany do amerykańskiej literatury. Patrząc jednak na dzisiejszy wariacki świat poprawności politycznej coraz mocniej wracam do Lotu nad Kukułczym Gniazdem i Paragrafu 22. Oba światy mniej wariackie!

To prośba do Pana by na łamach tygodnika, polecać jakieś mniej znane ciekawe, amerykańskie tytuły:) i jeszcze ostatnie pytanie, czy jest coś takiego w USA co Pan by chciał wprowadzić do Polski?

Obiecuję to robić. DUCH WOLNOŚCI i obywatelskość. Oni serio to czują. Widziałem na własne oczy.

Kto wg Pana lepiej sprawował funkcję olsztyńskiego szefa IPN - prof. Kasparek, czy prof. Jasiński? Kto wg Pana, byłby najlepszym kandydatem na to stanowisko (chodzi mi o olsztyńskie środowisko akademickie)?

Obaj równie kiepscy. Ale oczywiście najlepszy jest dr Piotrek Kardela, piszący do „wSieci Historii”.

Co Pan myśli o tej aferze Zbigniewa Stonogi, jaka się ukazała w internecie? Media milczą.

Cóż, dwie rzeczy są pewne na tym świecie: śmierć i podatki:) Drugie nawet gorsze.

Co racja, to racja. W tym kraju na pewno.

Bo u nas liberałowie podnoszą podatki, a socjaliści obniżają:).

Serwisy internetowe braci Karnowskich jako jedne z nielicznych konserwatywnych serwisów wyróżniają się profesjonalnym designem.
Czy wg Pana prawica potrzebuje więcej nowoczesnego ID i profesjonalnej kreacji?

Opakowanie jest równie ważne jak to co w środku. Mimo wszystko oceniamy po okładce książki i gazety. Prawica się uczy nowoczesności. My chyba jesteśmy w tym przodownikami:) Tego jednak wymaga współczesny rynek medialny i...mediokracja, która również mnie często  przeraża.

Jak długo będziecie sekować Ślązaków ?

Nie byłem nigdy na Śląsku.

W jednym z artykułów pisał Pan o South Parku. Jak Pan ocenia tę kreskówkę, jej rozwój na przestrzeni lat, a także reprezentowane przez autorów poglądy polityczne?

Kocham South Park za niepoprawny libertarianizm i uderzanie w najświętsze normy poprawności politycznej. Autorzy tej kreskówki jadą nie tylko po prawicy i katolach, ale również Żydach, muzułmanach czy gejach. Typowi wolnościowcy. Oczywiście, że rani również mnie, czasami zbyt ostre walenie w Chrześcijaństwo, ale ten serial to i tak ostatnia ostoja wolności.

Ulubiony bohater South Park?

Jezus Chrystus i Kyle.

Wracając do South Park, proszę zauważyć, że w zachodnich mediach kaganiec się zaciska na tych, co krytykują mniejszości czy grupy chronione lewackim kordonem. Nawet jeżeli niepoprawni politycznie twórcy uderzają w nas, to warto to wycierpieć ku chwale wolnego słowa. Zgadza się Pan?

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja akurat jestem fanem South Park od wielu lat, tak więc niewiele mnie tam razi. Zaskakujące było natomiast gdy przeczytałem wtedy o tym we „wSieci”. Też uważam tę kreskówkę za dość konserwatywną. Jest tam podwójne dno, lewicowe pomysły są zazwyczaj pokazane na zasadzie ośmieszenia.

We „wSieci” jest wolność słowa i szerokie spektrum poglądów, jak sam Pan widzi po moich tekstach.

Z filmów - co Pan proponuje? Zależne, mniej zależne?

Piszę na wNas.pl po kilka recenzji tygodniowo. Długo by wymieniać. Polecam moją książkę ostatnią Bóg w Hollywood. Zwracam tam uwagę na wiele filmów nieznanych w Polsce o wartościach nam bliskich

Dziękuję. Mieliśmy zadawać pytania, więc zadałem. Nie każdy czytuje wNas.pl, czy też ma dostęp do księgarni z pełnym zbiorem książek. Chciałem poznać Top10 filmów jakie wywarły na Panu wrażenie - w tle na ścianie widzę The Godfather i Marylin Monroe.

„Godfather”- cała trylogia, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Niebezpieczne Związki”,  „Ziemia Obiecana”, „Kill Bill”, „Chłopcy z ferajny”, „Tramwaj Zwany Pożądaniem”, „Człowiek z blizną”, „Łowca Jeleni”... mogę tak długo:).

Witam, czy uważa Pan, że kanonizacja Papieża była, aż tak ważna i czy Polacy nie przeceniają wpływu JPII na upadek komunizmu i zmiany w świecie?

Czy można przecenić jego wpływ na upadek komunizmu? Papież tchnął nowe życie w ten naród. Dał nadzieję i nie poprzestał na misji rozbicia ateistycznego reżimu, ale również potem mocował się z dyktaturą relatywizmu. Ostatnio zdałem sobie sprawę jak ważni są trzej papieże urzędujący i jak spójną wizję świata proponują na różnych obszarach. Jana Pawła II kochałem, Benedykta czytałem a Franciszka serio chciałbym umieć naśladować.

Ale to przecież nie sam Papież zniszczył komunizm, to mimo wszystko siła ludu, a w moim odczuciu za wiele jemu się przypisuje.

Ale natchnął naród duchowo. Nie można zapominać o tej sile. Jednak po jego pielgrzymce wiele się zaczęło. Bunt, siła sprzeciwu. Nie zauważa Pan tego?

Raczej nie w takiej mierze. Moim zdaniem miała na to wielki wpływ frustracja ludzi, a JPII był tylko zapalnikiem. Ja tak to widzę, ale to moje zdanie.

Po prostu próbuję się dowiedzieć czy mam rację i ewentualnie wypracować sobie zdanie. Staram się do wszystkiego podchodzić krytycznie.

To bardzo dobra postawa. Dla mnie Jan Paweł II to ktoś więcej niż człowiek, który znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. to przewodnik duchowy przede wszystkim i wielki filozof choć trafiają do mnie mocniej pisma Benedykta XVI. Muszę jeszcze dojrzeć do Wojtyły, który był bardzo wymagającym nauczycielem.

Siła oddziaływania na Polaków takich portali jak Gazeta.pl polega na tym, że są wszechstronne i tylko niewielka część zawiera informacje polityczne, formatując umysły ludzi, udając bezstronność.
Kiedy w redakcji powstała idea, by pójść tym tropem, i stworzyć portal nie-polityczny, prowadzony przez patriotów?

Ale wNas.pl po części jest takim portalem. Staramy się bardzo mocno, szeroko pisać o kulturze i popkulturze by przyciągać też ludzi o innej wrażliwości. Jednocześnie zwracamy uwagę na informacje, filmy które są przemilczane w lewackich mediach. Ale chcemy to robić pozytywnie bez wykluczania i piętnowania. Może ktoś dojrzy, że warto spojrzeć na kulturę przez inny pryzmat

Ok, dziękuję bardzo za rozmowę! Przepraszam za literówki i błędy, ale szybkie odpowiedzi to powodują. Mam nadzieję, że wszystkim odpowiedziałem! Zapraszam na wNas.pl! Najlepszy portal o kulturze! Miłej nocy! 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła