Autorzy 2023 - promocja!

Nowy purpurat przed wyzwaniem nowej ewangelizacji

opublikowano: 17 lipca 2023
Nowy purpurat przed wyzwaniem nowej ewangelizacji lupa lupa
Paweł Kłys, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

"Po raz pierwszy w historii Kościoła w Polsce stolicą kardynalską stanie się Łódź".

Po raz pierwszy w historii Kościoła w Polsce stolicą kardynalską stanie się Łódź – zwraca uwagę w artykule na łamach tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny. Publicysta komentuje decyzję papieża o wyniesieniu 21 duchownych do godności kardynalskiej. W gronie tym znalazł się Polak.

Franciszek powierzył misję kardynalską 59-letniemu metropolicie łódzkiemu, arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi. Autor tekstu zauważa, że część komentatorów obstawiała, że wybór głowy Watykanu padnie na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, którego stolica biskupia, czyli Kraków, od wieków jest związana z kapeluszem kardynalskim. Chociaż nominacja kardynalska tym razem ominęła Kraków, to jednak 30 września czerwony biret znajdzie się na głowie hierarchy, który z grodem nad Wisłą jest związany jak mało który z katolickich dostojników. Urodził się bowiem w tym mieście, uczył, studiował, wykładał na uczelniach i posługiwał jako duszpasterz. Jego drogę duchową znaczyły wielkie postacie krakowskiego Kościoła, od ks. Ferdynanda Machaya, który go ochrzcił w bazylice mariackiej, do ks. Franciszka Macharskiego, który go wyświęcił na kapłana w katedrze wawelskiej. Brał udział we wszystkich spotkaniach z Janem Pawłem II w Krakowie. Był w tym mieście i dyrektorem archiwum metropolitalnego, i rektorem seminarium duchownego, i kierownikiem katedry na uczelni katolickiej, i biskupem pomocniczym - czytamy.

Grzegorz Górny zwraca uwagę, że polski hierarcha nie stroni od eksperymentowania w ewangelizacji, co powodowało liczne kontrowersje. Wspomina m.in. o tym, że duchowny odprawił msze świętą podczas spotkania ewangelizacyjnego na stadionie. Przytacza także inne nieszablonowe decyzje nowego kardynała. Abp Ryś na mapie polskiego katolicyzmu wybiera swoją własną oryginalną drogę. W maju br. jako pierwszy ordynariusz w naszym kraju ustanowił dziewięć nadzwyczajnych szafarek Eucharystii (w tym sześć zakonnic i trzy kobiety świeckie). Zarówno ta, jak i inne jego decyzje prowokują do zadawania pytań o celowość przenoszenia na grunt polski rozwiązań, które już wcześniej przyjęto na Zachodzie. Czy wspomniane pomysły zdały tam egzamin? Czy zapobiegły sekularyzacji, czy też może ją przyspieszyły? Na czym swoje nadzieje opiera sam hierarcha? – zastanawia się autor artykułu.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła