Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 18/2021 (440)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
BANKRUT KRZYSZTOF FEUSETTE
9
OSTROŻNIE Z ZAPAŁKAMI DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
BOND À LA CZAPAJEW JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
REFORMA, KTÓREJ NIE MA BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA JACKA ŁĘSKIEGO MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
ZYSK DLA ŻUŁAW, ZYSK DLA POLSKI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
SPOJRZENIE KSIĘCIA PIEPIEGO TOMASZ ŁYSIAK

TEMAT TYGODNIA

20
PANDEMIA SPISKÓW KONRAD KOŁODZIEJSKI
24
ŻYCIE PO COVIDZIE DOROTA ŁOSIEWICZ
28
WIARA W CZASIE PANDEMII GRZEGORZ GÓRNY

KRAJ

32
TAK UPADŁ PLAN BUDKI I TUSKA STANISŁAW JANECKI
35
KULTURA DYKTATU - KULTURA NAGOCJACJI JAN ROKITA
38
POLACY ZAKŁADNIKAMI ŁUKASZENKI MAREK BUDZISZ
42
Z LECHEM MAKOWIECKIM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

ŚWIAT

46
KŁAMSTWA I PROPAGANDA - JAK TO SIĘ ROBI W CNN ALEKSANDRA RYBIŃSKA
48
UKRAINA, NEUTRALNOŚĆ CZY ZALEŻNOŚĆ JAN PARYS

HISTORIA

53
HITLER NIE WIEDZIAŁ O HOLOKAUŚĆIE? ROZMOWA Z PROF. BOGDANEM MUSIAŁEM
56
RADIOAKTYWNA KATASTROFA MARCIN TULICKI

SIECI KULTURY

59
ZASKOCZONY SIR ANTHONY JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
62
SODOMA I GOMORA TO NIE METAFORA ROBERT TEKIELI
63
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
64
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
66
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA

NATURA DLA LUDZI

86
W POLSCE MILIONY LAT TEMU PRZEMYSŁAW BARSZCZ

KUCHNIA

88
MOJE SMAKI: EWA ŁUGOWSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

IMPRESJE

90
PIĘKNO KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI

NA KONIEC

92
TESTY PUTINA HANNA KARP
94
POTRZEBNA JEST WIEDZA ALINA CZERNIAKOWSKA
95
MĄDROŚĆ ETAPU LECH MAKOWIECKI
95
WĘZEŁ UKRAIŃSKI PIOTR CYWIŃSKI
96
ODPOWIADAM JOANNIE LICHOCKIEJ JAN POSPIESZALSKI
97
MAŁE ROZMYŚLANIA WIOSENNE LESZEK DŁUGOSZ
98
KONIEC CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŚWIATA ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Układ obustronnie korzystny

Czy w zamian za poparcie funduszu odbudowy Lewica dostała od PiS dużo czy mało? Moim zdaniem całkiem sporo. A więc po pierwsze, szpitalnictwo, zwłaszcza powiatowe. Teraz w czasie kampanii wyborczej Lewica niemal w każdym powiecie będzie mogła mówić, że wywalczyła pieniądze na miejscową placówkę. Po drugie, budowa 75 tys. mieszkań na wynajem. Lewica zdobyła konkret w sferze, która społecznie nabrzmiewa, bo własne lokum, zwłaszcza w dużych miastach, głównie z racji szalejących cen staje się coraz mniej osiągalne lub coraz bardziej kosztowne dla setek tysięcy ludzi. Co ważne, to sztandar, który kilka lat temu podniosło Prawo i Sprawiedliwość. Teraz PiS ryzykuje, że polityka mieszkaniowa zacznie politycznie nieść kogoś innego. Ponadto zwiększenie środków dla przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych pandemią – z 300 do 500 mln i rozszerzenie komitetu monitorującego wydawanie pieniędzy z KPO o związki zawodowe. W sumie, jak na ugrupowanie, które od 2005 r. – a więc już 17 lat – pozostaje w opozycji, mamy pokaz sprawności i skuteczności. I cenny argument w walce o przekroczenie progu wyborczego w 2023 r., gdy zetrą się potężne bloki PiS oraz startujących razem Hołowni i Platformy Obywatelskiej, zgniatające wszystkich mniejszych graczy.

Oczywiście decydując się na współpracę z PiS, Lewica ryzykuje gniew liberalnej opinii publicznej. To jednak koszt, który warto zapłacić. Także dlatego, że neutralność mediów głównego nurtu niczego istotnego Lewicy nie dawała. Ludzie, którzy politycznie słuchają owych mediów, wspierają zazwyczaj najsilniejszą formację opozycji, ponieważ ich głównym celem jest odsunięcie PiS od władzy. W tym sensie podjęcie przez Włodzimierza Czarzastego gry z PiS jest być może sygnałem śmielszej emancypacji tej formacji.

Czy PiS przepłaciło? Jeśli założymy, że stawką była blokada najważniejszego planu politycznego tej kadencji, czyli Nowego Polskiego Ładu, to cena nie wydaje się wygórowana. Ten kompromis nie wiąże PiS w sprawach tożsamościowych, światopoglądowych czy stricte politycznych. W istocie Lewica dostała pieniądze na te cele, które i dla PiS są ważne.

W tle jest pytanie, czy porozumienie między PiS a Lewicą oznacza dla polskiej polityki coś więcej. Czy ten dzień – 27 kwietnia 2021 r. – nie zostanie zapamiętany jako moment, w którym skończył się etap najsilniejszej polaryzacji między obozem PiS a obozem antypis? Czy to dzień, gdy skończyła się totalność, a zaczęła się normalna w demokracji gra w szachy? Nie można wykluczyć, że wchodzimy w okres, w którym tego typu punktowe porozumienia – w światowej polityce całkowicie banalne – staną się czymś znacznie częstszym. Z pewnością byłaby to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Bo sytuacja już do tego od dawna dojrzała. PiS nie da się zniszczyć, nie da się go wypchnąć z polskiej polityki, nie da się go otoczyć skutecznym kordonem sanitarnym. Przede wszystkim nie ma powodu, by to czynić. Zagrożenie autorytarne, o którym tyle mówi totalna opozycja, to jedynie propagandowy miraż, w istocie groteskowy i absurdalny.

Ciekawe jest także jeszcze jedno pytanie: czy po tym wszystkim Platforma będzie miała śmiałość podnosić wobec PiS zarzut polexitu? Czy partia, która w imię wąskich interesów politycznych gotowa była wysadzić w powietrze europejski plan odbudowy, tak ważny dla spójności całej wspólnoty, znów zarzuci innym chęć wyjścia z Unii Europejskiej? Zapewne tak. Ale będzie to jednak brzmiało jeszcze zabawniej niż dotychczas.

I jeszcze jeden wniosek: Borys Budka to polityk, który nie potrafi myśleć parę ruchów do przodu. Wszystko, co robi, obciążone jest wyjątkową krótkowzrocznością. W jego zawodzie to bardzo niebezpieczna wada. Jeśli PO czegoś nie zrobi, naprawdę może utonąć. Już tak ostatecznie

Jacek Karnowski

„Sieci”: Covidowe teorie spiskowe

03.05.2021

Jak traktujemy pandemię koronawirusa i jak w związku z tym zmienia się nasze spojrzenie na świat? O tym, jaki w tym udział mają szerzące się od pierwszych dni epidemii teorie spiskowe, kto je tworzy i do czego one prowadzą? W najnowszym numerze „Sieci” publicystyczne podsumowanie reakcji na skutki COVID-19. W tygodniku także specjalny dodatek na V edycję Kongresu 590.

Czytaj więcej

Życie po covidzie

03.05.2021

Im więcej pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, tym wyraźniej widać, że powikłania są równie groźne jak sama choroba. Wielu tzw. ozdrowieńców traci sprawność na długie miesiące. Dorota Łosiewicz opisuje powikłania pocovidowe oraz objawy, które pojawiają się u ozdrowieńców po przebytej chorobie.

Czytaj więcej

Wiara w czasach pandemii

03.05.2021

Epidemie są w stanie całkowicie sparaliżować życie publiczne. Nawet najstraszniejsza nie może jednak zablokować życia duchowego. Grzegorz Górny opisuje na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” kryzys i zwycięstwa wiary w czasach pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Polacy zakładnikami Łukaszenki

03.05.2021

Aresztowania i represje wobec liderów mniejszości polskiej na Białorusi stanowią próbę kontroli i obezwładnienia prężnego i dobrze zorganizowanego środowiska, które może się stać oparciem dla białoruskiej opozycji – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Marek Budzisz.

Czytaj więcej

Pandemia spisków

03.05.2021

Wyznawcy teorii spiskowych są przekonani, że pandemia koronawirusa została skrupulatnie zaplanowana, aby utrwalić wszechwładzę liberalnych elit i pozbawić ludzi wolności. Tymczasem z dotychczasowego przebiegu pandemii można również wyciągnąć całkiem odmienny wniosek – o braku zaufania do instytucji liberalnego państwa i jego głębokim kryzysie. Konrad Kołodziejski porusza na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” kwestię teorii spiskowych związanych z pandemią.

Czytaj więcej

Mamy fascynujące historie, potrzebujemy własnego Hollywood

03.05.2021

Kierujemy się rozumem i sercem. Kiedyś dzięki temu wychodziliśmy – jak Polacy – z największych opresji – mówi artysta, muzyk i publicysta Lech Makowiecki w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła