Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 20/2024 (597)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
JAK „BOBAS” ZOSTAŁ STRAŻAKIEM KRZYSZTOF FEUSETTE
9
UŚMIECHNIĘTA POLSKA DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
SPOTKAJMY SIĘ 28 SIERPNIA SAMUEL PEREIRA
13
JAK I DLACZEGO BYĆ KONSERWATYSTĄ BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA MAGDALENY KOBIERECKIEJ MICHAŁ KORSUN
16
JAK TU MOŻNA NIE BYĆ PATRIOTĄ? JAN PIETRZAK
16
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
17
GROŹNY SCENARIUSZ MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
NERWY WOJNY RYSZARD MAKOWSKI

TEMAT TYGODNIA

20
TAJNA MISJA SZPIEGA ŁUKASZENKI WOJCIECH BIEDROŃ

KRAJ

23
METODA TUSKA PIOTR GURSZTYN
26
PECHOWY DZIEŃ MINISTRA KIERWIŃSKIEGO DOROTA ŁOSIEWICZ
29
POLITYKA NIEDOROZWOJU KONRAD KOŁODZIEJSKI
32
Z ADAMEM BIELANEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
36
FIASKO WIELKIEJ UCIECZKI STANISŁAW JANECKI

ŚWIAT

39
INTERWENCJA PAŃSTW NATO NA UKRAINIE? MAREK BUDZISZ
42
QUO VADIS, EUROPO? DARIUSZ MATUSZAK
45
BEZ GIORGII ANI RUSZ (O KOALICYJNYCH GRACH W UNII EUROPEJSKIEJ) JAN ROKITA

OPINIE

48
ZAKAZANA TEORIA MACIEJ WALASZCZYK

HISTORIA

51
Z JANUSZEM ROSIKONIEM ROZMAWIA GORAN ANDRIJANIĆ
55
POWOJENNA TUŁACZKA ŻOŁNIERZY 2. KORPUSU POLSKIEGO STANISŁAW PŁUŻAŃSKI
58
PRAWDZIWI PIRACI – PRAWZÓR ZACHODNICH DEMOKRACJI? MAŁGORZATA WOŁCZYK

SIECI KULTURY

61
ZŁOTA PALMA I SZKLANY SUFIT JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
64
TRZY HISTORIE ROBERT TEKIELI
65
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
66
KOKTAJL KULTURALNO-POLITYCZNY MACIEJ WALASZCZYK

PODRÓŻE

68
MOJE SZLAKI: LENKA I JAN KLIMENTOWIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

69
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

70
OJKOFOBIA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
71
CARPE DIEM ALEKSANDER NALASKOWSKI
72
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
73
TRUDNE IGRZYSKA, TRUDNE EURO 2024 RYSZARD CZARNECKI
74
INSYGNIA PEWNOŚCI SIEBIE KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Tylko przemoc i kłamstwa

Daleki jestem od stawiania tezy, że ta władza za chwilę się skończy. Ma dużą przewagę w Sejmie, wygłodzone i cyniczne w dużej części kadry, dla których żerowanie jest najważniejsze. Stoi za nią potężny front medialnego kłamstwa. Kibicuje jej pragnąca uczynienia z Polski uległej prowincji władza niemiecko-brukselska, trzyma za nią otwarcie kciuki dyktator Łukaszenka i bardziej dyskretnie zbrodniarz Putin. Obaj liczą na kolejny reset, są zresztą znaki, że jest on szykowany.

Ma też ta ekipa lidera-premiera, dla którego skłamać to jak splunąć. Wyuczył się paru aktorskich sztuczek i obficie ich używa. Wszystko powie, każdego o wszystko oskarży, ludzi uczciwych, patriotów wyzywa od najgorszych, składa hołdy ludziom podłym. Moralne spustoszenie, jakie zostawi ta władza w polskiej polityce, będzie straszne. Każdy dzień jej trwania spycha nas w kierunku cynicznych, brutalnych wschodnich reżimów, gdzie liczą się wyłącznie „technologie” manipulowania społeczeństwem, gdzie prawda nie ma żadnego znaczenia.

Wiele wskazuje, że największa próba wciąż przed obozem propolskim. Reżim wyraźnie zamierza podjąć kolejne próby jego złamania, podobne do tych sprzed kilku miesięcy, gdy wtrącił do więzienia dwóch posłów. Mówi się o planowanych pod kątem medialnym zatrzymaniach ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością, planowane są kolejne polityczne polowania. Tym bardziej zaciekłe, im bardziej blado wygląda dorobek sejmowych komisji śledczych. Miały znaleźć dowody na zbrodnie PiS, ale dowodzą czegoś przeciwnego: był to dobry, dbający o Polskę rząd.

Przed polskimi patriotami zatem wiele trudnych, bolesnych momentów mierzenia się z niegodziwością, z zalewem obrzydliwych sztuczek cynicznej władzy, która niemal otwarcie działa w interesie zewnętrznym.

Jednocześnie jednak nie można nie zauważyć, że coś poszło Tuskowi nie tak. Wypycha z rządu do Parlamentu Europejskiego kluczowych ministrów – niby w nagrodę, niby do luksusowego życia, ale jednak budując silne wrażenie chaosu. Po pięciu miesiącach sprawowania władzy już się wypalili? Bo przecież niczego nie zrealizowali, cały wysiłek pochłonęło niszczenie planów, projektów, inwestycji przygotowanych za poprzedniego rządu.

Do opinii publicznej dociera, że naprawdę nie zbudujemy Centralnego Portu Komunikacyjnego, że naprawdę budowa elektrowni atomowych będzie opóźniana (co jest zbrodnią na polskiej gospodarce!), że rozwój armii będzie jednak hamowany. Do tego drastyczne podwyżki cen prądu i gazu. Staje się też jasne, jak wielkim oszustwem była rozwinięta przed wyborami kampania obietnic. Nikt nawet przez minutę nie zamierzał ich realizować.

Kilka razy władza pokazała się jako nieudolna, śmieszna, wręcz żenująca. Tak było przy sprawie „pogłosu” ministra Marcina Kierwińskiego. Całą maszynerię reżimu i jego propagandy skierowano na przekonywanie Polaków, że to, co widzieli, wcale nie było tym, czym było. Z mizernym skutkiem.

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wdał się w niefortunną rozmowę o „plecaku ewakuacyjnym”, zwanym też „plecakiem ucieczkowym”, który trzyma w domu na wypadek zagrożenia. Doradza to wielu ekspertów, ale zabrzmiało niepoważnie. Co najgorsze, dobrze trafiło w podskórne przekonanie, iż dla obecnie rządzących obrona Polski w razie zagrożenia jest tylko jedną z opcji, traktowaną chyba mniej serio niż właśnie ucieczka.

Z pieniędzy KPO mamy dopłacać do zakupu niemieckich używanych samochodów elektrycznych, których tam już nie chcą.

To śmiech przez łzy. Ta władza nie ma Polakom do zaoferowania nic poza przemocą i kłamstwem. Plany dla Polski powstają dziś w innych stolicach, krajem rządzi partia zewnętrzna. Nie wiemy, ile to potrwa, kiedy się skończy ta władza. Zapewne nie bardzo szybko. Ale patrząc na to wszystko, oceniam, że lód pod nimi jest cieńszy, niż to wygląda przy pierwszym oglądzie. Jakiś nowy czynnik, jedno zdarzenie może wywołać załamanie. Bądźmy więc czujni.

Michał Karnowski

W tygodniku „Sieci”: Tajemnica ucieczki sędziego Szmydta

12.05.2024

W nowym numerze „Sieci” Wojciech Biedroń odsłania podstawowe cele działalności zbiegłego na Białoruś Tomasza Szmydta – Jedną z jego najważniejszych misji było storpedowanie reformy sądownictwa i skompromitowanie jej autorów.

Czytaj więcej

Wrócimy do władzy

12.05.2024

Prawica nigdy nie rządziła tak długo, osiem pełnych lat. Nikt przed nami tak mocno, pozytywne nie zmienił Polski i jakości życia Polaków. To wielki kapitał, który będzie procentował – mówi Adam Bielan, polityk PiS, poseł do Parlamentu Europejskiego, kandydat w wyborach europejskich w okręgu nr 5, obejmującym część województwa mazowieckiego w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Czytaj więcej

Pechowy dzień ministra Kierwińskiego

12.05.2024

Dziwne przypadki chodzą ostatnio po ministrach rządu Donalda Tuska. Jeden nie pojawił się na zwołanej przez siebie konferencji, drugi bardzo dziwnie się zachowywał podczas negocjacji z ukraińskimi rolnikami, a trzeciemu w wystąpieniu przeszkodził „pogłos”. Niełatwo być ministrem – pisze Dorota Łosiewicz w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Tajna misja szpiega Łukaszenki

12.05.2024

Tomasz Szmydt, czyli polski sędzia pracujący dla białoruskiego wywiadu, przez lata działał na zlecenie swoich rzeczywistych mocodawców. Jedną z jego najważniejszych misji było storpedowanie reformy sądownictwa i skompromitowanie jej autorów – zauważa Wojciech Biedroń na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła