Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 24/2024 (601)

NA POCZATEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
BOBAS KIEROWNIKA KRZYSZTOF FEUSETTE
9
PIŁOWANIE KATOLIKÓW DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
PRODUKOWAĆ AMUNICJĘ JUŻ! JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
DEMOKRACJA I WOLNY RYNEK IDEI BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
ZASADY A WYROKI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
WALIZKA DR . KAROLA NAWROCKIEGO MICHAŁ KORSUN
18
UŚMIECH PUTINA SAMUEL PEREIRA
19
KABARET W LIKWIDACJI RYSZARD MAKOWSKI

TEMAT TYGODNIA

20
ROZBROJONA GRANICA MAREK PYZA
23
CYNICZNA GRA NASZYM BEZPIECZEŃSTWEM KONRAD KOŁODZIEJSKI

KRAJ

26
NA CELOWNIKU ROSJI MAREK BUDZISZ
29
NAJWIĘKSI NIEUDACZNICY III RP STANISŁAW JANECKI
32
M RAZ, CZYLI OPOWIEŚCI TAJNEGO AGENTA GIERTYCHA WOJCIECH BIERDOŃ
36
CORAZ MNIEJ SZKOŁY W SZKOLE DOROTA ŁOSIEWICZ
38
KS . POPIEŁUSZKI PRZESŁANIE NA DZIŚ GORAN ANDRIJANIĆ
40
Z PROF. MARKIEM KORNATEM ROZMAWIA JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI

OPINIE

43
SCENARIUSZ DESTABILIZACJI ZACHODU DARIUSZ MATUSZAK
46
Z DERKIEM JANEM EPPINKIEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

ŚWIAT

49
WIELKA GRA O KOMISJĘ EUROPEJSKĄ JAN ROKITA
52
FRANCISZEK W OGNIU KRYTYKI GRZEGORZ GÓRNY

HISTORIA

54
POLSKI SMOK U BRZEGÓW NORMANDII ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI, PAWEŁ MIKOŁAJ ROZDŻESTWIEŃSKI

SIECI KULTURY

57
OPEROWY SEN O WARSZAWIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
60
ŚWIĘTO KLAKIERÓW I KONFORMISTÓW MACIEJ WALASZCZYK
62
ZWIEDZIONY ZWODZICIEL ROBERT TEKIELI
64
KOKTAJL KULTURALNO-POLITYCZNY MACIEJ WALASZCZYK

SPORT

66
KOPANIE EUROPY STANISŁAW JANECKI
69
KRÓLEWSCY REKORDZIŚCI MAŁGORZATA WOŁCZYK

PODRÓŻE

72
MOJE SZLAKI: MARTYNA SKIBIŃSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

73
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

74
KOMISJA NA DK63 WOJCIECH RESZCZYŃSKI
76
LUKA NOWACKIEJ ALEKSANDER NALASKOWSKI
77
NIC SIĘ NIE STAŁO? TO TYLKO SPORT? RYSZARD CZARNECKI
78
ZERWAĆ OWOC? KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Dlaczego dawni prawicowcy stają się liberalnymi talibami?

„Osoby homoseksualne powinny mieć te same prawa, powinny zakładać rodzinę, możemy rozmawiać też o adopcji dzieci” – ogłosił były polityk NOP, ZChN, AWS, PiS, a dziś senator PSL Michał Kamiński. To ten sam Kamiński, który kiedyś wojował z „pedałami” (według jego własnego określenia) i składał hołdy gen. Pinochetowi. Takie słowa trochę śmieszą, trochę brzydzą, gdy pamięta się innego Kamińskiego, ale już nie dziwią. Przywykliśmy to tego, że niektórzy fanatyczni konserwatywni radykałowie
dokonali zwrotu o 180 st. i stali się zajadłymi głosicielami haseł progresywnych.


Lista nawróconych na postępowy liberalizm dawnych prawicowych zakapiorów jest już długa. Obok Kamińskiego widzimy jego bliskiego przyjaciela, czyli Romana Giertycha. Nie ma sensu przytaczać jego wypowiedzi z czasów, gdy przewodził Młodzieży Wszechpolskiej i LPR. Wielu je pamięta, a i tak to bez znaczenia, bo dzisiaj Giertych jest szarą eminencją rządu Donalda Tuska i człowiekiem, który programuje politykę medialną tego obozu. Jego agresywna użyteczność w bieżącej wojnie politycznej jest dla świata liberałów wartością nieporównanie większą niż wyznawane tam poglądy.

Wybaczenie dawnych grzechów uzyskały takie osoby, jak Stefan Niesiołowski, Kazimierz Marcinkiewicz, Paweł Kowal. Także publicyści: Cezary Michalski, Eliza Michalik, wreszcie dawny naczelny talib RP Tomasz Terlikowski. Każda z tych osób musiała przejść odpowiednie rytuały oczyszczenia i zdecydowanie odciąć się od dawnego świata. Ich dalsza pozycja zawodowa zależy od tego ostatniego, czyli muszą stale atakować wartości, które niegdyś głosili, i środowiska, z których się wywodzą. Jako neofici nie będą mieli prawa wygłaszania neutralnych i stonowanych opinii. Potrzebni są jako pałkarze, a nie symetryści.

Lista neofitów to już trend, który domaga się systemowej analizy. Jedno wyjaśnienie jest oczywiste. To koniunkturalizm i oportunizm wyżej wspomnianych. Brak miejsca na liście wyborczej stawał się powodem do „przewartościowania” całego dotychczasowego życia. To jeśli chodzi o polityków. Ludzie związani z mediami uznawali, że tradycyjne wartości stają się przeżytkiem, więc stracą odbiorców, chleb i status społeczny. Widać to w przypadku Terlikowskiego. To człowiek uzależniony od rozgłosu, w ciągłej pogoni za tym, co dzisiaj nazywa się atencją. Kilka lat temu ze skrajnie konserwatywnych pozycji ganił papieża Franciszka. Później uznał, że sekularyzacja społeczeństwa postępuje tak szybko, że straci czytelników. Zatem autor, który zaczął od książki „Homoseksualna herezja w natarciu”, dzisiaj pisze o zmierzchu „swojego” Kościoła lub apologię „apostoła” Judasza.

Jest też sprawa poważniejsza, systemowa. Dzisiaj liberalizm funkcjonuje jak zazdrosna religia. Stosunek do „praw społeczności LGBT+” jest testem. Systemem rozpoznawczym swój–obcy. Podobnie jest z aborcją. Już nie ma miejsca na twierdzenia, że jest ona mniejszym złem. Od pewnego czasu jest „prawem człowieka”. Dlatego Paweł Kowal, kiedyś ostentacyjny katolik, „absolutnie” poparł aborcję na życzenie. Kilkanaście lat temu przejście z PiS do PO było zmianą legitymacji partyjnej. Dzisiaj jest to już jak zmiana jednej religii na drugą. Większość wymienionych tu osób w starym wcieleniu funkcjonowała jako radykałowie, od których na prawo była tylko ściana. Możliwe, że szczerze wierzyli w to, co głosili. Jednak było w tym coś nienaturalnego, niezgodnego z tradycyjną
polską mentalnością i wyśmiewanym ludowym katolicyzmem. Fanatyczny dogmatyzm oraz nieżyciowe i prowokacyjne hasła to rzeczy obce polskiej tradycji. Przeciętny Polak-katolik, taki, z którego drwią liberalne elity, to człowiek, który musi twardo stąpać po ziemi. Wie, że ludzie bywają słabi, że upadają, ale wie też, że po upadku trzeba się podnieść. Ma tolerancję wobec grzeszników, ale nie wobec grzechu. Wie, że nie można ustępować w sprawach zasadniczych, ale nie będzie robił awantur o kwestie drugorzędne.

Talibowie” tak nie potrafili, więc, mówiąc kolokwialnie, coś im w głowach się przegrzało, pękła jakaś żyłka. Ich osobisty problem polega na tym, że nie potrafią inaczej. Jest więc wielkie prawdopodobieństwo, że znów im popękają żyłki. Tym razem z powodu liberalnego fanatyzmu. A ten jest dużo bardziej szkodliwy dla zdrowia psychicznego niż ten staromodny, konserwatywny.


Piotr Gursztyn

W nowym numerze „Sieci”

08.06.2024

W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” podsumowane wydarzeń, które rozegrały się na granicy polsko-białoruskiej przy współudziale obecnych władz. Tragedia z 28 maja i marcowy skandal to konsekwencje polityki, którą rządzący dziś obóz uprawia od 2021 r. Dowodzą, że wzniosłe słowa jego polityków o wsparciu dla żołnierzy są picem – pisze Marek Pyza. Artykuły z bieżącego wydania dostępne w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Czytaj więcej

Rozbrojona granica

08.06.2024

Zatrzymanie, kajdanki i zarzuty. Tyle dostali od państwa polskiego żołnierze, którzy – zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem – użyli broni na granicy. Czy wobec tego skandalu kogoś dziwi, że wojskowi nie reagują adekwatnie ostro na zagrożenie ze strony nielegalnych migrantów? Kto ponosi polityczną odpowiedzialność za śmierć żołnierza ugodzonego nożem? – pyta Marek Pyza na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Mraz, czyli opowieści tajnego agenta Giertycha

08.06.2024

Tomasz Mraz miał być tajną bronią, która pogrąży Zbigniewa Ziobrę i jego współpracowników, „człowiekiem, który rozpruł system”, jak nazwał go jeden z sympatyzujących z obecną władzą periodyk – pisze Wojciech Biedroń w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Coraz mniej szkoły w szkole

08.06.2024

Po rekordowo długiej majówce dzieci w szkołach już mają labę, bo stopnie wystawione, choć oficjalne zakończenie roku zaplanowano na 21 czerwca. Do tego od kwietnia resort edukacji ograniczył prace domowe, a od września podstawa programowa ma być okrojona. Coraz mniej szkoły w szkole – zauważa Dorota Łosiewicz w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła