Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 25/2021 (447)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
BUDKA TUSKA KRZYSZTOF FEUSETTE
9
TOUR DE OPOZYCJA DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
SEKS WYZWOLONY OD PIĘTNA PŁCI JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
NIENAWISTNICY PRZECIW NIENAWIŚCI BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA ALICJI SĘKOWSKIEJ MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
POLSKI ŁAD I ARCHITEKTURA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
DWA TAJNE RAPORTY W JEDNEJ SPRAWIE JERZY JACHOWICZ

TEMAT TYGODNIA

22
TO JEST ATAK NA POLSKĘ MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

26
Z MARKIEM SOŁONINEM ROZMAWIA MAREK PYZA
30
OSTATNIA AKCJA DONALDA TUSKA JAN ROKITA
34
LEKCJA RZESZOWA STANISŁAW JANECKI
38
TANDETA W WARSZAWIE KONRAD KOŁODZIEJSKI
40
POŻEGNANIE BOHATERA MARZENA NYKIEL
44
ZATRZYMAĆ WYMIERANIE POLSKI DOROTA ŁOSIEWICZ

OPINIE

47
REFLEKSJE POSTPANDEMICZNE BRONISŁAW WILDSTEIN

HISTORIA

56
SAMOBÓJCZA POLSKA LUDOWA ROMUALD SZEREMIETIEW
62
Z DR. PIOTREM SZOPĄ ROZMAWIA JAROMIR KWIATKOWSKI

ŚWIAT

64
JAK ODNIEŚĆ SUKCES W ROZMOWACH NA SZCZYCIE. KRÓTKI PORADNIK MAREK BUDZISZ

MUZEA W POLSCE

67
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU DODATEK HISTORYCZNY

SIECI KULTURY

79
PIĘKNO W MROKU JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
82
POTWÓR PANA COGITO ROBERT TEKIELI
83
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
84
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

ZDROWIE

86
DZIAŁAJMY RAZEM DLA DOBRA PACJENTÓW DEBATA III FORUM WGOSPODARCE

PODRÓŻE

90
MOJE SZLAKI: TYTUS BRZOZOWSKI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

91
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

92
NAIWNOŚĆ WUJKA SAMA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
93
WIECZÓR I RANEK ALEKSANDER NALASKOWSKI
96
APOTEOZA GŁUPOTY RYSZARD MAKOWSKI
97
PRZYPOWIEŚĆ Z PIWONIAMI LESZEK DŁUGOSZ
98
HERAKLIT, KOŁAKOWSKI I MENTZEL ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Szczerość Chutnik

Sylwia Chutnik, polska pisarka i feministka, która w zeszłym roku zrobiła coming out, ogłaszając światu, że jest lesbijką, udzieliła wywiadu, który wbił mnie w fotel.

Kiedy czytamy rozmowę z Chutnik, naprawdę możemy powiedzieć, że jest to swego rodzaju odkrywanie prawdy. Chodzi o odkrywanie prawdziwych celów ruchu LGBT w Polsce, które dotychczas, przynajmniej w większości przypadków, były maskowane przez „wyższe cele”, takie jak walka z dyskryminacją i tym podobne.

„Kiedy czasem mówi się: »Homoseksualiści przyszli z siekierami na naszą polską rodzinę«, część osób ze środowiska mówi: „Nie, absolutnie, jesteśmy tacy jak wy”. Ja mówię inaczej: jesteśmy tu, by podważyć tradycję polskiej rodziny – patriarchalnej, przemocowej, toksycznej, obrzydliwej, w której toczą się potworne rzeczy, bo ktoś chce, by działy się za zamkniętymi drzwiami” – stwierdza Chutnik w rozmowie z Onetem.

Polskę i rodzinę, wyjaśnia pisarka, trzeba „przewietrzyć”: „Otworzyć okna na oścież, żeby ten przeciąg wywalił całą toksynę, żeby wreszcie ludzie przestali ściemniać… Po co to całe udawanie? Mówi się czasem, że to państwo jest z tektury, a ja mam wrażenie, że heteroseksualizm jest z tektury”.

Chutnik należy podziękować za szczerość i przyznać, że jest na swój sposób uczciwa. Nie ukrywa swoich przekonań za opowieścią o walce z dyskryminacją i wyjaśnia, co ją naprawdę interesuje. To głęboka rewolucja społeczna, której celem jest wyeliminowanie instytucji postrzeganych jako źródło represji.

Wśród tych instytucji znajduje się tradycyjna rodzina z mamą i tatą oraz heteroseksualność. No i oczywiście Kościół („Kościół jako instytucja powinna zostać rozwiązana” – mówi). Chodzi zatem o instytucje, które przytłaczająca większość Polaków wciąż uważa za normalne wzorce i ramy swojego życia.

To właśnie te normalne wzorce w świecie, do którego należy Chutnik, są postrzegane jako coś, co należy zmienić, a najlepiej zniszczyć. Kiedy pisarka krytykuje tych ze „środowiska”, którzy próbują mówić pojednawczym tonem, w rzeczywistości mówi, że rację mają ci, którzy myślą, iż „homoseksualiści idą z siekierami na nasze rodziny”.

Szczerość Chutnik przypomina innego działacza LGBT, rosyjsko-amerykańską aktywistkę Mashę Gessen i jej słowa, które wypowiedziała podczas panelu zorganizowanego w 2012 r. w Australii (tak, to ta sama Gessen, która opublikowała skandaliczny tekst w „New Yorkerze”, w którym ogłosiła, że Polacy są współodpowiedzialni za śmierć 3 mln polskich Żydów): „Walka o małżeństwa homoseksualne wiąże się ze szczególnym kłamstwem. To kłamstwo dotyczące tego, co zrobimy z małżeństwem, gdy skorzystamy z prawa do niego. Kłamstwem jest to, że instytucja małżeństwa się nie zmieni. Ona się musi zmienić. Nie powinna istnieć” – powiedziała szczerze Gessen.

Nie chodzi w tym wszystkim o dyskryminację, o wizyty partnerów w szpitalach, nawet nie o adopcję dzieci (swoją drogą, ciekawie byłoby zobaczyć, ile par homoseksualnych w Polsce naprawdę chce adoptować dzieci, jestem pewien, że to niewielka liczba). Nie.

Chodzi o całkowitą zmianę tradycyjnej rodziny, wielkiego wroga współczesnej lewicy i, według niej, źródła wszelkich niesprawiedliwości społecznych.

Otwartość Chutnik jest więc momentem przełomowym, ponieważ dowiadujemy się o prawdziwych celach dużej części środowisk lewicowych. Nikt nie będzie mógł już mówić, że nie wie, o co w tym wszystkim chodzi.

 

Goran Andrijanić

W tygodniku „Sieci”: Cyberatak na polski rząd

01.01.1970

W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują temat cyberataku na skrzynki pocztowe przedstawicieli polskiego rządu. Rosja prowadzi z Polską cyberwojnę i właśnie jesteśmy świadkami kolejnej jej odsłony. Eksperci tym razem nie uspokajają, hakerskie włamanie na skrzynkę szefa KPRM to jeszcze nie koniec – piszą dziennikarze.

Czytaj więcej

To jest atak na Polskę

01.01.1970

Specyfika tych działań jest taka, że nikt nikogo za rękę nie złapie, ale poszlaki są jednoznaczne. Rosja prowadzi z Polską cyberwojnę i właśnie jesteśmy świadkami kolejnej jej odsłony. Eksperci tym razem nie uspokajają, hakerskie włamanie na skrzynkę szefa KPRM to jeszcze nie koniec – piszą na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Lekcja Rzeszowa

01.01.1970

Opozycja chce wygrać wybory w 2023 r. dzięki wielkim miastom. PiS może się obronić dzięki wsiom i mniejszym miejscowościom – sytuację po wyborach w Rzeszowie analizuje Stanisław Janecki na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Refleksje postpandemiczne

01.01.1970

Bronisław Wildstein w specjalnym dodatku do tygodnika „Sieci” opisuje, jak pandemia pozmieniała nasze życie. Dzieli się swoimi refleksjami, dotyczącymi polityki i stanu współczesnej cywilizacji.

Czytaj więcej

Tandeta w Warszawie

01.01.1970

Warszawa nie jest Amsterdamem ani Wiedniem, ale coraz bardziej zapyziałym, źle zarządzanym miastem. I nie piszę tego ze złośliwą satysfakcją. Wręcz przeciwnie, jako tzw. rdzenny warszawiak obserwuję powolną degradację mojego miasta z bólem i ze świadomością, że coraz trudniej tu żyć. Konrad Kołodziejski komentuje na łamach „Sieci” obecny stan Warszawy.

Czytaj więcej

Zatrzymać wymieranie Polski

01.01.1970

Zapowiedział ją w exposé premier Mateusz Morawiecki, mówiąc, że chciałby, aby w trwającej właśnie kadencji powstała strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. „Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem” – mówił w Sejmie premier, rozpoczynając kolejną kadencję rządu Zjednoczonej Prawicy. Strategia Demograficzna 2040 powstała i trafiła właśnie do konsultacji społecznych – pisze Dorota Łosiewicz na łamach tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła