Archiwum
Wydanie nr 35/2017 (248)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
24SIECI KULTURY
49OPINIE
60H IST O RIA
66ŚWIAT
72G O S P O D A R K A
76SPORT
84KUCHNIA
88NA KONIEC
90Nasz dług
Nasi dziadkowie, Felicja z domu Rogowska i Lechosław Piątkowski, po skończeniu seminariów nauczycielskich dostali nakazy pracy w Chomsku. Tam się poznali.
Ślub wzięli 29 sierpnia 1939 r. Dwa dni później wojna. Całe ich życie upłynęło w jej cieniu. Najpierw ukrywanie się i strach przed Sowietami oraz Niemcami, potem ciężkie życie w PRL. Europa się bogaciła, a u nas bieda. Niewola. Upokorzenie.
Ale i tak mieli szczęście. Ominęły ich wywózki na Wschód i śmierć, które dotknęły miliony Polaków, w tym część rodziny. Rozstrzelania, bo tak zginęła większość przyjaciół dziadka w Środzie Wielkopolskiej. Okupanci wchodzili do kraju z listami inteligencji do eksterminacji.
Myślę, że skutki obu straszliwych okupacji odczuwamy społecznie do dzisiaj. Tym można tłumaczyć strach części rodaków przed podniesieniem głowy. Ale i tam, w bohaterstwie przodków zdolnych się przeciwstawić obu bezbożnym totalitaryzmom, są źródła narodowego charakteru, który pokazaliśmy m.in. w latach 1956, 1970, 1980. A w jakimś sensie pokazujemy i teraz, kiedy mimo presji oraz szantaży odbudowujemy siłę i wzmacniamy niepodległość Polski.
Pokoleniu, które przeżyło epokę po 1939 r., winni jesteśmy wiele. Pamięć i walkę o prawdę historyczną. Warto powiedzieć jasno: choćby Niemcy wykupili wszystkie media w Polsce, a Rosjanie postawili 100 nowych pomników Stalinowi, nie dadzą rady zakłamać przeszłości.
Michał Karnowski
W nowym numerze "Sieci": Gazowy Walkower
Odsłaniamy kulisy podpisania w 2010 r. skrajnie niekorzystnej dla Polski umowy gazowej. Dotarliśmy do wciąż niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL. Ich analiza zdumiewa. To był mecz do jednej bramki. Wygląda wręcz na sprzedany. Rosjanie strzelali gola za golem, a bierny bramkarz Pawlak tylko wyciągał piłkę z siatki. Kapitan Tusk nie reagował. Akceptował wszystko, co podsunął mu wicepremier – piszą w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Gazowy walkower – o kulisach kontraktów z Moskwą
Odsłaniamy kulisy podpisania w 2010 r. skrajnie niekorzystnej dla Polski umowy gazowej. Dotarliśmy do wciąż niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL. Ich analiza zdumiewa. To był mecz do jednej bramki. Wygląda wręcz na sprzedany. Rosjanie strzelali gola za golem, a bierny bramkarz Pawlak tylko wyciągał piłkę z siatki. Kapitan Tusk nie reagował. Akceptował wszystko, co podsunął mu wicepremier – piszą na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Co Pałac szykuje sędziom – „Sieci” o projekcie reformy sądowniczej
Co wiemy o prezydenckich projektach reformujących wymiar sprawiedliwości? Jakie zmiany będą zawierały? Kto je przygotowuje? I czy są szanse na ich przyjęcie w parlamencie zdominowanym przez większość PiS? Zaglądamy za kulisy polityczno-prawnej kuchni, której efekty pracy staną się najważniejszym punktem politycznej jesieni w naszym kraju – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marcin Fijołek.
Las, którego nie ma
Jak powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, mówiąc o skutkach sierpniowego huraganu na Kujawach i Pomorzu, to największa klęska w ponad 90-letnich dziejach Lasów. Potrzeba dwóch lat, żeby teren uprzątnąć, jeszcze kilku, żeby odnowić tak wielką powierzchnię (sadząc drzewa i umożliwiając odnowienie naturalne przez obsiew) oraz – zależnie od drzewostanu – kilkudziesięciu, a nawet ponad stu, żeby las wyglądał jak przed nawałnicą – na łamach „Sieci” o katastrofie polskich lasów pisze Przemysław Barszcz.
Lech stałby przy Jarosławie! – Karnowski odpowiada Stankiewiczowi
Nie ma wątpliwości, że dobra zmiana mogłaby liczyć na Lecha Kaczyńskiego. Można nawet postawić tezę, że reformy wprowadzane byłyby jeszcze szybciej, że sam popychałby rząd do bardziej dynamicznej pracy – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Michał Karnowski.
Niezwykła mapa samochodowa Polski z 1939 roku
1 września mija 78 lat od wybuchu najstraszniejszej wojny XX wieku, wojny, która zmieniła oblicze Europy i Polski na wiele dziesięcioleci. Jaka była Polska latem 1939 roku, gdy Rzeczpospolita szykowała się pospiesznie do obrony granic. Taką Polskę przedstawia właśnie niezwykła mapa, którą dołączyliśmy gratis do całego nakładu tygodnika „Sieci”.