Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 5/2024 (582)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
KAMIENI KUPA KRZYSZTOF FEUSETTE
9
SIŁOWE POJEDNANIE DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
11
PROKURATURA CZY PROWOKATURA? JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
HISTERIA I CYNICY BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA ANETY BARCIK MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
KONSERWATYZM GÓRĄ? MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
DO KOŃCA 2014 R. CHCĄ SIĘ GO POZBYĆ SAMUEL PEREIRA
19
MILIONY PROBLEMÓW RYSZARD MAKOWSKI

TEMAT TYGODNIA

20
Z MARIUSZEM KAMIŃSKIM I MACIEJEM WĄSIKIEM ROZMAWIA MARCIN WIKŁO

KRAJ

28
UPADEK PROFESURY STANISŁAW JANECKI
32
HODOWLA ANALFABETÓW? DOROTA ŁOSIEWICZ

EUROPA W CIENIU WOJNY

36
POLSKA ZAMIAST ZWIĘKSZAĆ, OSŁABIA SIŁĘ ODSTRASZANIA MAREK BUDZISZ
39
MY, POKOLENIE PRZEDWOJENNE JAN ROKITA
42
PSYCHOZA WOJNY KONRAD KOŁODZIEJSKI

ŚWIAT

45
EUROPA BEZ GRANIC? ALEKSANDRA RYBIŃSKA
48
ZLOT WŁAŚCICIELI ŚWIATA DARIUSZ MATUSZAK
50
50 DNI PREZYDENTA ARGENTYNY MAŁGORZATA WOŁCZYK

OPINIE

53
Z KARD. GERHARDEM LUDWIGIEM MULLEREM ROZMAWIA GORAN ANDRIJANIĆ
56
CZAS UMYSŁOWEGO REGRESU JAN PARYS
59
CHŁOPCY NIE PRZEPRASZAJĄ MACIEJ WALASZYCZK
62
JEZUS NA ŁAWIE OSKARŻONYCH GRZEGORZ GÓRNY

SIECI KULTURY

77
W MEDIALNYM ŚWIECIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
80
ANIOŁEK I KAKTUS ROBERT TEKIELI
81
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
82
KOKTAJL KULTURALNO-POLITYCZNY MACIEJ WALASZCZYK

PODRÓŻE

92
MOJE SZLAKI: GOSIA NEALON JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

93
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

94
ZATRZYMAĆ PSUCIE PAŃSTWA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
96
REWOLUCJA PROSTAKÓW ALEKSANDER NALASKOWSKI
97
FANTAZJA STYCZNIOWA LESZEK DŁUGOSZ
98
RZECZNICY ZŁEJ ZMIANY KATARZYNA ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Teraz zaatakują prezydenta

Sprawiedliwość i prawo zwyciężyło. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali wypuszczeni z więzienia po ułaskawieniowej interwencji prezydenta Andrzeja Dudy, dwutygodniowych protestach przed aresztami i apelach żon uwięzionych posłów PiS. Ale bezprawie trwa! Adam Bodnar, który pewnie dawno już zakopał legitymację „rzecznika praw obywatelskich”, nie rekomendował wypuszczenia więźniów politycznych, jego obóz z lubością nazywa ich przestępcami, a Hołownia zapowiada, że zabarykaduje przed nimi Sejm! Agresja władzy niebezpiecznie rośnie. Patologiczna zemsta stała się główną osią jej działań. Ato oznacza, że ta wojna dopiero się zaczyna.

Nie było dotąd tak zmasowanego hejtu, jaki wylewa się teraz na byłych ministrów ukaranych więzieniem za walkę z korupcją, rozgrywającą się za rządów ich politycznych konkurentów. Jeszcze większy hejt dotyka prezydenta, który ułaskawił niewinnie skazanych posłów PiS. Na oficjalnych profilach marszałka Sejmu i polityków Koalicji Obywatelskiej czytamy, że to przestępcy. Inne wpisy są tak obrzydliwe, że pozwolę sobie ich nie przytaczać. Ale sprawa nie rozgrywa się jedynie w przestrzeni wirtualnej, choć na poziomie internetowych trolli. Została przeniesiona do realu, i to tego najtwardszego – parlamentarnego.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami. Że ich mandaty skutecznie wygasił, karty dostępu zablokował i wydał decyzję o niewydawaniu im przepustek czasowych! I żadna prawna wykładnia nie ma dla niego znaczenia. Zapomniał już o konstytucji, nad którą płakał. Nie interesuje go także decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uznała, że wygasił mandaty bezprawnie, ani stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, która potwierdza, że obaj politycy nadal mają ważne, demokratyczne mandaty poselskie. Nie bierze również pod uwagę licznych głosów konstytucjonalistów, którzy jednoznacznie przyznają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nadal są posłami na Sejm Rzeczypospolitej!

Demokracja jest dla koalicji 13 grudnia jedynie frazesem, wytrychem niezbędnym do włamów, które podejmują każdego dnia rządów Tuska. Siłą włamali się do TVP, do Polskiego Radia, do pałacu prezydenckiego w celu uprowadzenia posłów, do Prokuratury Krajowej. Mistrz socjotechniki Donald Tusk potrafi, patrząc dziennikarzom w oczy, uzasadniać te antydemokratyczne działania, podobnie jak jego pułkownik delegowany do operacji „kultura” – Bartłomiej Sienkiewicz. Decyzje urzędników i sądów nie stanowią dla nich żadnej przeszkody, ustawy nie wyznaczają kierunku postępowania, a konstytucja nie ma mocy zatrzymania bezprawia.

Ostatnie tygodnie pokazują, że ludzie Tuska nie znają granic ani prawa, ani przyzwoitości. Chcą zastraszyć opozycję, manifestując bezwzględną siłę. Nie poprzestają na hejcie i kłamstwach. Zdecydowali się na działania przemocowe, upokarzające, wręcz upadlające wobec ministra Mariusza Kamińskiego. Decyzja sądu o złamaniu jego protestu głodowego za pomocą sondy (o czym opowiada w wywiadzie na str. 20–27), skrępowanie go pasami i zadawanie bólu w chwili, gdy decyzja o ułaskawieniu była już znana, to przecież okrucieństwo i dehumanizacja.

Oni naprawdę są zdolni do wszystkiego i nie cofną się przed niczym. Mamy rząd, który próbuje ustanowić prawdziwy reżim. I nie ujmie się za Polską żadne międzynarodowe ciało, żadna unijna instytucja. Ich celem jest wdrożenie reżimu Tuska w tempie natychmiastowej wykonalności. Mamy przed sobą nie tylko reset z Rosją. Mamy reset Polski. To tylko kwestia czasu. Potrzeba wielkiej jedności wszystkich sił konserwatywnych, wspólnego działania prawicy i jasno wyrażonego sprzeciwu społecznego. Przed nami potężny atak. Instytucje publiczne już zostały przejęte. Teraz głównym wrogiem jest prezydent Andrzej Duda. Atak już ruszył. Obyśmy zatrzymali go w porę.

Marzena Nykiel

W tygodniku „Sieci”: Prawda o ich więzieniu

28.01.2024

W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Kamiński i Maciej Wąsik ujawniają prawdę o swoim uwięzieniu: – Chcieli nas wsadzić jeszcze przed świętami – tak jak zatrzymywali komuniści. Moja mama w Wilnie została zatrzymana przez NKWD 24 grudnia. W tym czasie Polacy zawsze są w domu, z rodziną. Chcieli nas w ten sposób dodatkowo upokorzyć. Złamać. Ale się przeliczyli. Naszej dumy nawet nie drasnęli.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński: Jesteśmy gotowi na twardy opór

28.01.2024

Nasza sprawa jest bardzo drastyczna, ale widzimy, co się dzieje w mediach, w prokuraturze, jakie są zapowiadane dalsze ruchy tego reżimu. To, że ten rząd powstał 13 grudnia, ma symboliczną wymowę. Adekwatne są porównania z reżimem Jaruzelskiego. Dzisiaj też rządzą siła i przemoc – w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, posłami PiS, pierwszymi więźniami politycznymi Donalda Tuska, rozmawiają Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Polska zamiast zwiększać, osłabia siłę odstraszania

28.01.2024

W całej Europie słychać głosy o zbliżającej się wojnie z Rosją. Skandynawowie i Bałtowie wzmacniają siłę swojego odstraszania. Do mobilizacji wzywają Anglicy, Holendrzy, Belgowie, nawet Niemcy. A co robi Warszawa? Marek Budzisz komentuje na łamach „Sieci” rosnące zagrożenie dla całej Europy, jakim jest obecnie Rosja.

Czytaj więcej

Hodowla analfabetów

28.01.2024

Jeszcze podczas kampanii wyborczej Donald Tusk obiecywał ograniczenie zadawanych uczniom prac domowych. Nowa minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała ich likwidację już na początku urzędowania. Oto rozporządzenie w sprawie prac domowych ma być gotowe 1 kwietnia i to wcale nie jest żart. Tylko czy na nowych pomysłach rzeczywiście skorzystają dzieci? – pyta Dorota Łosiewicz na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła