Archiwum
Wydanie nr 7/2017 (220)
NA POCZĄTEK
6TEMAT TYGODNIA
18KRAJ
24W SIECI KULTURY
43OPINIE
56ŚWIAT
64HISTORIA
68KUCHNIA
88NA KONIEC
90Zrównoważyć Rosję
Wizyta Angeli Merkel bardzo nadwątliła oblężenie,jakiemu władze PiS były poddawane przez nieżyczliwe mu czynniki europejskie. Wprawdzie rząd Niemiec nie był w awangardzie tego ataku, ale zarazem było jasne, że kibicuje opozycji i życzy jej rychłego zwycięstwa.To się nie zmieniło. Ale Niemcy pozbyły się złudzeń codo realności takiego obrotu zdarzeń. I wyciągnęły wnioski z tego, że współdziałanie z Polską w sytuacji wzmacniania się Rosji, nieprzewidywalności Trumpa i europejskiego zamieszania jest im potrzebne.To współdziałanie jest też potrzebne Polsce. Zwłaszcza w kontekście wschodnim. Wzmocniony przez nasz kraj niemiecki potencjał, czynnie wykorzystywany, mógłby na wschód od naszych granic stanowić realny czynnik równoważący wpływ Rosji. Gdyby w tej mierze udało się strategicznie skorelować politykę naszych państw, wizyta kanclerz mogłaby urosnąć do rangi wydarzenia o historycznym wymiarze.No i jeszcze jedno. Najradykalniejszej opozycji ta wizyta przyniosła kompromitację. Jej łaszenie się do Merkel spotykało się z reakcją na pograniczu irytacji i zostało zbojkotowane.Rozczulający był komunikat KOD głoszący dobrą nowinę: oto kawalkada pani kanclerz zwolniła, przejeżdżając obok namiotów protestujących pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów,co kodowskie serca napełniło radością i optymizmem. Nie warto chyba zadawać pytania, czy umiejący napisać coś tak żenującego naprawdę nie czują własnej śmieszności.
Piotr Skwieciński
W nowym numerze „wSieci” – Tusk, jego syn i Amber Gold
Tygodnik „wSieci” na łamach nowego numeru dostarcza nowych informacji, dotyczących afery Amber Gold oraz pojawiającego się w tle działań piramidy - Donalda Tuska oraz jego syna. Dziennikarze tygodnika ujawniają m.in. rażące zaniedbania w śledztwie. Był moment, gdy Marcin P. chciał zostać świadkiem koronnym i dzielić się wiedzą na temat piramidy finansowej, którą stworzył. Być może już dziś wiedzielibyśmy, kto go osłaniał i pomógł mu stworzyć Amber Gold. I dokąd wyprowadzono setki milionów należących do Polaków – piszą.
Ilu Tusków w Amber Gold
Był moment, gdy Marcin P. chciał zostać świadkiem koronnym i dzielić się wiedzą na temat piramidy finansowej, którą stworzył. Być może już dziś wiedzielibyśmy, kto go osłaniał i pomógł mu stworzyć Amber Gold. I dokąd wyprowadzono setki milionów należących do Polaków– piszą w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Zacząć jeszcze raz
Reset budzi w Polsce złe skojarzenia. Ale w przypadku stosunków polsko-niemieckich wydaje się konieczny. Wizyta Angeli Merkel pokazała, że nowe otwarcie jest możliwe – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Konrad Kołodziejski.
Pani prezydent pali się grunt pod nogami
Ustalenia prokuratury stawiają Hannę Gronkiewicz-Waltz w coraz bardziej dwuznacznym świetle. Pani prezydent – jak wynika z ustaleń śledczych – wiedziała o przekrętach reprywatyzacyjnych co najmniej od 2008 r. – pisze Wojciech Biedroń na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.
Polska w pierwszej europejskiej lidze – premier Beata Szydło na łamach tygodnika „wSieci”
Za kadencji Tuska doszło do kryzysu imigracyjnego i Brexitu. Nie jestem pewna, czy ktoś z takim dorobkiem to najlepsze rozwiązanie dla Europy – podsumowuje premier Beata Szydło kwestię poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w rozmowie z Michałem Karnowskim.
Przywódca nie z tej teczki
Po definitywnym wyjaśnieniu kwestii tożsamości TW „Bolka” przypomniano słusznie, że ta niewyjaśniona sprawa położyła się długim cieniem na prezydenturze Lecha Wałęsy. Ostrzej zabrzmiały też głosy przedstawiające go jako marionetkę władz, człowieka, który także po 1976 r. stale pozostawał na „krótkiej smyczy SB”. Te opinie pozbawione są jednak poważniejszych podstaw naukowych – piszą w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” historycy Piotr Gontarczyk i Grzegorz Majchrzak.