Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Hamulcowy Tusk

opublikowano: 19 lutego 2024
„Sieci”: Hamulcowy Tusk
Fratria/Sieci

Odsunięcie PiS od władzy wcale nie oznacza zwycięstwa Tuska.

Jego reżim musi bowiem okiełznać rozbudzone w ciągu ostatnich ośmiu lat aspiracje Polaków. Tymczasem debata wokół CPK pokazuje, że nie będzie to takie proste. Konrad Kołodziejski zwraca uwagę na łamach „Sieci”, że strategia, z którą koalicja Tuska szła do wyborów, służyła dwóm celom. Pierwszy polegał na zohydzeniu PiS w oczach Polaków i odebraniu tej partii części wyborców. Drugi, który dopiero teraz ujawnia się w całej okazałości, dotyczył nie tyle samej partii, ile jej dorobku.

Autor wyjaśnia: Wulgarny atak na PiS miał negatywnie nastawić Polaków do projektów rozwojowych poprzedniego rządu i sprawić, że bez protestów przyjmą oni rezygnację z wielkich inwestycji. Wszystko, co „pisowskie”, miało być z definicji złe, podejrzane, godne pogardy i odrzucone. Jednak o ile pierwszy cel […] udało się Tuskowi osiągnąć, o tyle drugi […] okazał się znacznie trudniejszy do zrealizowania. Kołodziejski podkreśla, że nawet ci, którzy popierali Tuska,… chcą dalszego rozwoju kraju, a ich błąd intelektualny podczas wyborów polegał na tym, że przekazali to zadanie w ręce koalicji Tuska. Paradoksalnie więc ci sami wyborcy, którzy pomogli Tuskowi przejąć władzę, utrudniają mu teraz jej sprawowanie, bo domagają się od nowego reżimu kontynuacji polityki gospodarczej poprzedniego rządu.

Publicysta stwierdza, że z zachowania Tuska mogą skorzystać Niemcy: dzięki temu pozbywają się potencjalnego konkurenta w regionie. Być może właśnie w tym pragnieniu Niemiec do hamowania polskiego rozwoju tkwi klucz do zrozumienia pustki programowej Tuska oraz minimalizmu inwestycyjnego obecnej ekipy […]. Jeśli tak jest, to Tusk ma dwa problemy. Pierwszy polega na tym, że większość Polaków nie rozumie jego kunktatorskiej polityki. Drugi jest taki, że nie potrafi on przekonująco wyjaśnić jej przyczyn. A to budzi rożne domysły, zwykle bardzo niekorzystne dla Tuska. Coraz więcej osób zadaje sobie bowiem pytanie, dlaczego szef rządu blokuje ważne inwestycje dla swojego kraju.

Jednym z przykładów jest debata na temat CPK: aktywni są jedynie zwolennicy nowego lotniska […]. Jej przeciwnicy, nie mając żadnych argumentów, unikają otwartego starcia w obawie przed publiczną kompromitacją […]. Bo tak naprawdę przedmiotem tej debaty jest nie tylko lotnisko, lecz także przyszłość kraju. W rzeczywistości dyskutujemy bowiem o tym, czy Polska ma pozostać na ścieżce dynamicznego rozwoju […]. Kołodziejski wskazuje, że dyskusja na temat CPK wykracza poza podziały polityczne. Partia Razem i wielu ekspertów wyraziło poparcie dla powstania inwestycji. Jednocześnie zauważa: znacznie ważniejsze jest stanowisko obecnej koalicji rządowej, bo to ona, bez względu na siłę i jakość argumentów zwolenników CPK, podejmuje decyzje w sprawie przyszłości lotniska. Niestety wszystko wskazuje na to, że Tusk i jego ekipa nie zamierzają ustępować. Dodaje, że zwolennicy Tuska nie mają żadnych merytorycznych argumentów przeciw CPK.

Kołodziejski puentuje: Determinacja Tuska w walce z CPK jest zadziwiająca i daje wiele do myślenia, bo nasuwa podejrzenia, że dla jego ekipy są ważniejsze rzeczy niż rozwój Polski i pomyślność jej obywateli. Jeżeli nie uda mu się odsunąć tych podejrzeń, będą one z czasem narastać, co może doprowadzić do załamania poparcia, jakim mimo wszystko ciągle cieszy się jego koalicja […]. Spór o CPK pokazuje, że samo zagarnięcie władzy i brutalna rozprawa z poprzednikami nie gwarantują pełnej kontroli nad krajem. Nowej ekipie rozpaczliwie brakuje pozytywnego przesłania, które mogłoby być odpowiedzią na oczekiwania Polaków. A te się mocno zwiększyły po ośmiu latach rządów PiS.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła