Audiobooki 2023 - promocja aż 50 procent!

"Sieci": Myślozbrodniarze

opublikowano: 2 listopada 2022
"Sieci": Myślozbrodniarze

Opozycja, chcąca władzy, coraz mocniej dyscyplinuje swoje media. Nie ma mowy o żadnych odstępstwach od twardej, antypisowskiej linii. Kto się jej nie podporządkuje, ten pada ofiarą zmasowanej nagonki. Przekonało się już o tym boleśnie kilku dziennikarzy. Konrad Kołodziejski odnosi się na łamach tygodnika „Sieci” do nagonki, której ofiarą stał się dziennikarz Konrad Piasecki. 

Mamy wolność słowa, ale nie jest wcale powiedziane, że w przyszłości też tak musi być. Pewien wgląd w tę nieznaną przyszłość dały nam niedawno reakcje na wywiad, który na antenie stacji TVN24 przeprowadził Konrad Piasecki z posłanką PO Izabelą Leszczyną. Podczas rozmowy dziennikarz zadał posłance pytanie o środki z KPO dla Polski, rozważając, czy nie lepiej by było, by opozycja odpuściła sobie trochę spór o praworządność i przestała sprzeciwiać się wypłacie pieniędzy – pisze Kołodziejski.

Autor informuje, że… na głowę Piaseckiego natychmiast wylała się fala pomyj. Antypisowska sekta uznała go za „pisowską wtykę” […]. W internecie pojawiły się nawet petycje od oburzonych widzów z żądaniem usunięcia Piaseckiego z anteny TVN. Obok anonimowych pieniaczy w atakach na dziennikarza uczestniczyli też Obywatele RP i Roman Giertych, który jako opozycyjny prawnik dość precyzyjnie opisał „myślozbrodnię” popełnioną przez Piaseckiego. 

Kołodziejski wskazuje, iż… problem tak naprawdę polegał nawet nie tyle na poglądach Piaseckiego, ile na tym, że dziennikarz w ogóle ośmielił się zadać Leszczynie pytanie wskazujące, że opozycji wcale nie musi chodzić o dobro Polski i o rzekomą praworządność, ale o władzę i że to właśnie dlatego są blokowane pieniądze z KPO. Tak otwarte (i uczciwe) postawienie sprawy jest jednak wbrew propagandowej narracji głoszącej, że głównym celem opozycji jest przywrócenie rządów prawa […]. Jakby tego było mało, Leszczyna faktycznie potwierdziła sugestię zawartą w pytaniu Piaseckiego, odpowiadając, że „nie ma zagrożenia dla tych płatności, bo jesienią przyszłego roku Koalicja Obywatelska prawdopodobnie z innymi partiami demokratycznymi wygra wybory i te pieniądze nie będą zatrzymane”. A więc blokada pieniędzy z KPO będzie utrzymana, bo jest warunkiem zwycięstwa opozycji.

Autor opisuje też zjawisko stosowania języka pogardy: W badaniach z 2018 r. dotyczących polaryzacji w Polsce wykazano, że wyborcy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia, w większym stopniu dehumanizują i mają mniejsze zaufanie do swoich oponentów politycznych niż zwolennicy partii rządzącej […]. Po wielu latach siania nienawiści elektorat opozycji stał się ofiarą własnych – silniejszych niż po drugiej stronie – uprzedzeń. 

Kołodziejski zauważa, że regularnie po radykalny język sięga Donald Tusk: Antypisizm Tuska ma charakter osobistej obsesji, co ma katastrofalny wpływ na to, jak wygląda dziś życie publiczne w Polsce. A gdyby przyjrzeć się jego karierze politycznej, to łatwo dostrzec, że opierała się ona na usuwaniu każdego, kto wyłamywał się z antypisowskiej ortodoksji. Ale błędem byłoby sądzić, że jedynie Tusk jest winny. On, owszem, nadawał ton, ale za nim poszło mnóstwo wyznawców i naśladowców.

Kołodziejski podkreśla, że Piasecki nie jest jedyną osobą, którą spotkała taka sytuacja. Wymienia m.in. Rafała Wosia i Grzegorza Sroczyńskiego. Stwierdza: Zarzuty herezji stawiane dziennikarzom świadczą jednak nie tylko o braku jakiejkolwiek akceptacji do odmiennych poglądów w rzekomo demokratycznej i różnorodnej opozycji, ale również o tym, że anty-PiS nie zrozumiał dotąd, dlaczego przez tyle lat nie zdobył władzy w Polsce. Zwycięstwo nad PiS ma być bowiem oparte nie na konstruktywnym programie, ale na medialnej manipulacji, propagandzie i nieustannym urabianiu wyborców.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła