Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Najemnik Gowina

opublikowano: 11 marca 2021
„Sieci”: Najemnik Gowina

Kryptowaluty, blockchain, naukowe patenty, system e-TOLL. Co łączy te enigmatyczne obszary? Nie tylko wielkie pieniądze, lecz również przepychanki wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. W tej historii są służby specjalne, rosyjski oligarcha, wątpliwe etycznie wielomilionowe dotacje budżetowe. Jaką rolę w niej odgrywa Robert Anacki, bardzo bliski współpracownik Jarosława Gowina, wiceprezes jego partii? – pytają na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Dziennikarze analizują rozmowy polityczne, jakie toczyły się wokół oferty słowackiej firmy SkyToll. Jak dowiadujemy się z tekstu, Robert Anacki chętnie reklamował to przedsiębiorstwo politykom Zjednoczonej Prawicy. Pyza i Wikło zamieszczają stanowisko Adama Bielana w tej kwestii. Raz mówił mi o firmie SkyToll. Ta rozmowa wyglądała tak, że już więcej nie chciałem tego tematu podejmować. Wyglądało na to, że pan Anacki ma jakieś niezdrowe relacje z tą spółką. Zachwalał ją jak zawodowy akwizytor. Ja tej firmy nie znałem, bo nie zajmuję się tą tematyką. Z jakiej racji radny z Gorzowa, wiceprezes współrządzącej partii spotyka się z różnymi politykami i lobbuje na rzecz jakiejś firmy ws. tak gigantycznego kontraktu? Już samo to jest bulwersujące. Czułem, że to śmierdząca sprawa. Absolutnie nie przekazywałem nic na ten temat Jarosławowi Kaczyńskiemu, to jest kompletna bzdura – twierdzi Bielan. Marek Pyza i Marcin Wikło zwracają również uwagę na konkretny czas, kiedy o SkyToll zaczęło się robić głośno. Zaznaczmy, że zainteresowanie słowacką firmą Anacki zaczął zdradzać zaraz po tym, gdy 25 kwietnia 2020 r. do Sejmu wpłynęła ustawa przekazująca budowę systemu e-TOLL z resortu infrastruktury do finansów. Wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina nic nie wskórał, za to zainteresowały się nim służby.

Dziennikarze wyjaśniają także dlaczego służby specjalne miały podstawy zainteresować się tym tematem. Pojawia się tu wątek rosyjski.Dotarliśmy do jednego z analityków, który w CAS zajmował się sprawą. Zastrzega anonimowość i opowiada: – Prześledziliśmy strukturę właścicielską firmy SkyToll i jej powiązania. Szlaki wiodą poprzez Holandię na Cypr, a ostatecznie do Olega Dieripaski, który jest jednym z „putinowskich ambasadorów”. Rosyjski prezydent używa ich do budowania relacji, które mogą być pożyteczne w dużych operacjach polityczno-biznesowych prowadzonych przez Moskwę. Sprawdziliśmy te informacje. Rzeczywiście łańcuch właścicielski nad firmą SkyToll prowadzi od jej szefa Petra Syrovátki do należących do niego spółek rejestrowanych na Cyprze.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy „Sieci”, Anacki mocno interesuje się również rynkiem kryptowalut. Od naszych rozmówców słyszymy, że Robert Anacki wielokrotnie mówił, że ma pomysł na nowatorskie finansowanie partii, ale szczegółów nie zdradzał. To ciekawe i jednocześnie zastanawiające, przedsiębiorca nie ukrywa bowiem, że od lat pasjonuje się kryptowalutami. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośniej, gdy w sierpniu ub.r. tygodnik „Wprost” napisał o 10-milionowym grancie przyznanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju założonej przez niego firmie Tecra sp. z o.o. Start-up, który zajmuje się m.in. emisją kryptowaluty TecraCoin, uzyskał fundusze od instytucji podlegającej Jarosławowi Gowinowi (był wówczas wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego nadzorującym NCBiR). W odpowiedzi na artykuł spółka wystosowała oświadczenie, w którym czytamy, m.in.: „Grant uruchomiony został po sprzedaży udziałów przez Pana Roberta Anackiego”. Dzisiaj Anacki doprecyzowuje nam, że ani jego obecność w firmie już tylko jako doradcy – bo udziałów się pozbył – ani fakt, że z Gowinem zasiadali we władzach jednej partii, nie miały wpływu na przyznanie grantu. Co ciekawe, on sam – jak twierdzi – taką dotację odradzał.

Na łamach „Sieci” czytamy też, że polityk potrafił dobrze zarobić na kryptowalutach.W oświadczeniu majątkowym radnego Roberta Anackiego znajduje się pozycja: jednostki walut cyfrowych. Biznesmen na dzień 21 listopada 2018 r. zgromadził kryptowaluty o wartości ok. 693 750 dol. Rok później, w kolejnym oświadczeniu ta wartość znacznie wzrosła, do 1,65 mln dol.

Więcej o działalności Roberta Anackiego i Porozumienia w nowym numerze tygodnika „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 8 marca br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła