Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Nie damy się wypchnąć z Unii

opublikowano: 13 września 2021
„Sieci”: Nie damy się wypchnąć z Unii lupa lupa
PAP/Piotr Nowak/Fratria

Piotr Gliński w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

My żądamy jedynie stosowania tych samych standardów, które są stosowane wobec innych krajów. Jeżeli Komisja Europejska sądzi, że w sposób niesprawiedliwy, niezgodnie z literą i z duchem traktatów może Polskę karać jakimiś mandatami, to my odwołamy się do opinii społeczeństwa polskiego. Naprawdę Komisja chce iść na wojnę z polskim społeczeństwem? – pyta wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Polityk odnosi się do ostatniej decyzji Komisji Europejskiej, która domaga się kar dla naszego kraju w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Minister w rządzie Morawieckiego uważa, że to pokaz swoistej siły politycznej.

A jednocześnie komisarz Jourová mówi o konieczności prowadzenia dialogu. I my tego dialogu chcemy, jesteśmy otwarci na rozmowę. Istnieją natomiast między nami bardzo duże różnice w interpretacji prawa unijnego. Uważamy, że to, co robi obecnie KE, nie znajduje podstaw w tym prawie. Gliński podkreśla także co dla naszej dyplomacji jest priorytetem i przyznaje, że na pewno nie zrezygnujemy z naszej suwerenności. Domagamy się partnerskiej pozycji w ramach Unii Europejskiej – to gwarantuje nam traktat europejski.

Wicepremier uważa także, że unijni urzędnicy nie traktują członków wspólnoty tą samą miarą.

Stosowane są podwójne standardy. Kraje, które mają rozwiązania identyczne lub bardzo podobne do tych, które my przyjęliśmy, nie są atakowane ani piętnowane. A nam nie wolno i już. W Niemczech, gdzie sędziowie są mianowani przez polityków, nikt nie kwestionuje praworządności systemu – czytamy.

Reprezentant rządu krytycznie ocenia też działania opozycji, która jego zdaniem przekroczyła już wszelkie możliwe bariery. Jak ocenia:

Możliwe jest wszystko. Jeśli atakowano fizycznie kościoły, to dlaczego ma nie być ataku na mundur? Opozycja w tej swojej nienawiści po prostu oszalała. To się pogłębia, inaczej już nie umieją. A sytuacja na granicy pokazuje, że my swoje obowiązki wobec Unii Europejskiej wypełniamy. Nie tylko na granicach. Także w dziedzinie obronności.

Prof. Gliński przyznaje, że zgadza się również z Markiem Jakubiakiem, który uznał, że Tusk wrócił, żeby podpalić kraj.

Więcej na temat polityki rządu i opinii wicepremiera o Unii Europejskiej w nowym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 13 września, także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła