Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": „Ocaleni” uratowali wielu ludzi

opublikowano: 3 kwietnia 2024
"Sieci": „Ocaleni” uratowali wielu ludzi

Zniknięcie programu z Telewizji Polskiej ogromnie ograniczy nam zasięgi w docieraniu z wiedzą i nadzieją do ludzi, którzy jej potrzebują – z Rafałem Porzezińskim, dziennikarzem i trenerem terapii uzależnień, twórcą cyklu „Ocaleni” w TVP oraz prezesem Stowarzyszenia „Ocaleni”, rozmawia Dorota Łosiewicz.

Konsekwencją przejęcia mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska było nie tylko zwolnienie wielu pracowników, ale także zdjęcie z anteny programów nawet takich, które nie miały związku z polityką. Jednym z nich jest program „Ocaleni” poświęcony uzależnieniom.

Polityczny nie był – potwierdza autor programu Rafał Porzeziński w rozmowie z Dorotą Łosiewicz – choć naszymi bohaterami byli także politycy, którzy przeszli drogę od zniewolenia do wolności. […] Gdy sześć lat temu zaczynaliśmy współpracę z TVP, nie było programu, który zajmowałby się problemem dotykającym niemal każdej rodziny w Polsce. Jacek Kurski uwierzył, że to ma sens. Jestem więc zasmucony, że tak ważny program znika z anteny publicznego nadawcy, ale nie powiem, że się tego nie spodziewałem. […] Nasz program zwracał uwagę na to, że uzależnienie to choroba umysłu, ciała i duszy. Być może nowe kierownictwo TVP wyklucza ten trzeci filar, na którym buduje się trzeźwość. […] Być może TVP będzie szukała nowego brandu, który zajmie się tym tematem – zastanawia się terapeuta.

Rafał Porzeziński zwraca uwagę na misję programu „Ocaleni” – pokazywanie, że nałóg może dopaść każdego – biednego i bogatego, wykształconego lub nie, także osoby publiczne.

Historie ocalenia osób publicznych bardzo motywują. Ale jest też mechanizm przeciwny – naśladowanie antywzorców. Gdy znany aktor czy piosenkarz, który dla wielu jest wzorem, odstawia wódkę, to niemałe grono osób ma powód, by zastanowić się nad sobą i pójść tym tropem. I po to był nasz program. By osoby znane i lubiane, lecz także te nieznane, mówiły: „Można zmienić własne życie”. Wszyscy nałogowo potrzebujemy szczęścia i go szukamy na złamanie karku, często w sposób, który nas unieszczęśliwia, ale wszyscy mamy wspólny cel.

Dziennikarz zapowiada, że zdjęcie programu z anteny TVP nie oznacza końca jego misji.

Z całą pewnością będziemy budować markę „Ocaleni TV” na YouTube, dalej będziemy budować społeczność ocalonych i tych, którzy pragną ocalać innych. Mamy Stowarzyszenie „Ocaleni”, grupę przyjaciół, współpracujemy z wieloma wspólnotami i ludźmi, którzy widzą źródło naszego ocalenia i definiują je jako miłującego Boga. Internet to dobry sposób, by docierać do ludzi (no, chyba że ktoś jest od niego uzależniony). Jesteśmy też na Facebooku na profilu Ocaleni. Łatwo też nas spotkać w realu. Pragnę gorąco zaprosić wszystkich, którzy nie mają jeszcze zaplanowanych pierwszych dni wakacji, na ośmiodniowy turnus: Czwarte Ogólnopolskie Spotkania Społeczności Ocalonych pt. „Dokąd zmierzasz”. Startujemy 23 czerwca, w Dzień Ojca – Zaprasza Rafał Porzeziński

Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online już 2 kwietnia br. w ramach subskrypcji na portalu wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace. Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła