Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": Ostatni prosta

opublikowano: 15 października 2021
"Sieci": Ostatni prosta lupa lupa
Fratria/Sieci

Międzynarodowy zespół biegłych badających katastrofę smoleńską na zlecenie Prokuratury Krajowej przez tydzień pracował w Polsce.

Międzynarodowy zespół biegłych badających katastrofę smoleńską na zlecenie Prokuratury Krajowej przez tydzień pracował w Polsce. Byliśmy jedyną redakcją towarzyszącą ekspertom. Jak mówią, ich analizy wkraczają w decydującą fazę. I nie mają wątpliwości, że odpowiedzą na wszystkie kluczowe pytania o okoliczności dramatu z 10 kwietnia 2010 r. – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza.

Dziennikarz sprawdza, jak przebiegały ostatnie badania nad katastrofą smoleńską, które odbyły się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Przybliża czytelnikom na czym polegają prace wybitnych i doświadczonych naukowców zajmujących się wypadkami lotniczymi.

Nie spodziewaliśmy się, że współpraca z polską prokuraturą będzie wyglądała tak dobrze. Większość mojej pracy jest już wykonana. Niebawem zakończymy obliczenia wszystkich założonych przez nas scenariuszy – od uderzenia w drzewo, w następstwie czego samolot miał się obrócić i uderzyć w ziemię, po użycie ładunków wybuchowych. Badamy każdą ewentualność, żadnej nie wykluczamy. Mając do dyspozycji taki materiał, jaki zebrali dla nas śledczy, możemy się oprzeć na symulacjach przeprowadzonych przez superkomputery – powiedział tygodnikowi Goong Chen, światowej sławy matematyk z Texas A&M University.

Dziennikarz przytacza także opinię innego uczonego: Nie możemy pojechać na miejsce katastrofy, na własne oczy zobaczyć wraku. Ale to nam nie przeszkodzi w ogłoszeniu przyczyny katastrofy. Przy kilkunastu wypadkach, którymi się zajmowałem, pracowałem głównie na danych z rejestratorów oraz fotografiach i dokumentach. Tu sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale i z nią sobie poradzimy – zapewnia Tony James, były ekspert FAA.

Marek Pyza zauważa również, że narzędzia, którymi dysponuje zespół badaczy należą do tych z najwyższej półki, co pozwala mieć pewność co do rzetelności i wiarygodności ich przyszłych ustaleń. Eksperci nie kryją również, że wiedzą, jak ta sprawa jest ważna dla wszystkich Polaków.

Czujemy wielką odpowiedzialność, jaka spoczywa na naszych barkach, zdajemy sobie sprawę z oczekiwań, jakie mają wobec naszej pracy polska opinia publiczna i prokuratura. Być może nasz raport nie zostanie przyjęty z zachwytem przez wszystkich Polaków, ale nie możemy się na tym skupiać. Pracujemy dla Rzeczypospolitej Polskiej i mogę zapewnić, że nasze zadanie wykonamy na najwyższym poziomie, bez względu na to, jakie mogłyby być reakcje na nasze ustalenia – mówi prof. Chen.

Więcej na temat badań nad katastrofą smoleńską w nowym numerze tygodnika „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 11 października br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.



 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła