Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": Ostrożnie z lockdownem

opublikowano: 1 grudnia 2021
"Sieci": Ostrożnie z lockdownem

Kolejne kraje europejskie wprowadzają restrykcje związane z czwartą falą pandemii. W ślad za nimi podobne postulaty coraz częściej wysuwa opozycja w Polsce. Nie należy iść tą drogą. Państwa nie stać już na kolejny lockdown, zwłaszcza że mamy do dyspozycji szczepionki. Chyba że komuś bardzo zależy na tym, aby nas wepchnąć w gospodarcze tarapaty. Konrad Kołodziejski na łamach „Sieci” komentuje obecną sytuację pandemiczną w Polsce.

Publicysta zaznacza: Minister zdrowia Adam Niedzielski zarzekał się, że scenariusz kolejnego lockdownu jest dziś bardzo mało prawdopodobny. Jak stwierdził, stoją za tym racje społeczne i ekonomiczne. Autor stwierdza też, że w przypadku kolejnego lockdownu należało by się spodziewać dużego oporu ze strony społeczeństwa, które po zeszłorocznym zamknięciu gospodarki dopiero co powróciło do normalnego życia […]. Wskazuje na to chociażby imponujący na tle innych państw, bo wynoszący 5,1 proc. (w ujęciu rok do roku) wzrost polskiego PKB w trzecim kwartale […].

Kołodziejski opisuje też strategię opozycji: Z jednej strony niby nie kwestionuje tego, że kolejny lockdown byłby rozwiązaniem niebezpiecznym dla gospodarki, lecz z drugiej mocno atakuje rząd za „niedecyzyjność”. Przy czym nie za bardzo jest jasne, na czym owa „niedecyzyjność” ma właściwie polegać. Bo unikanie lockdownu jest przecież decyzją dość klarowną. Chyba że uznamy, iż przeciwnicy rządu tak naprawdę chcieliby wprowadzenia lockdownu, lecz w obawie przed reakcją społeczną boją się powiedzieć tego wprost, więc atakują rząd nieco okrężną drogą, zarzucając mu „niedecyzyjność”, a więc w domyśle – nieradzenie sobie ze skutkami pandemii. Przy czym sami żadnego pomysłu, poza podpatrzonym na Zachodzie powrotem do lockdownu, nie mają. Z ich punktu widzenia presja na rząd, aby – w imię walki z pandemią – wziął na siebie odpowiedzialność za ryzyko, które niesie nowy lockdown, jest strategią idealną.

Autor podkreśla też, że istnieje szansa na poprawę sytuacji: apogeum czwartej fali nastąpiłoby w pierwszej połowie grudnia. Jeśli fala nie zacznie potem opadać, to niewykluczone są – zdaniem Adama Niedzielskiego – bliżej jeszcze niesprecyzowane ograniczenia w okresie świątecznym. Na razie jednak to wróżenie z fusów. Jest bowiem nadzieja, i to wcale nie płonna, że rzeczywiście w drugiej połowie grudnia dojdzie do spadku liczby zakażeń. Mogą o tym świadczyć […] spadki liczby zachorowań w województwach na ścianie wschodniej […]. Za takim scenariuszem przemawia też doświadczenie innych państw naszego regionu […], które tej jesieni wcześniej niż Polska zanotowały ogromny wzrost zakażeń, a dziś ich sytuacja stopniowo się poprawia.Do umiarkowanego optymizmu może również skłaniać […] powszechna dostępność szczepionek […]. Wyjaśnia: Jeżeli uznajemy, że szczepionki chronią przed ostrym przebiegiem infekcji, to wprowadzenie lockdownu jest nie tylko nieuzasadnione, ale również może okazać się zagrożeniem dla akcji szczepień […]. Jak przekonać niezdecydowanych […] do sensu szczepień, skoro wprowadzając restrykcje, daje się niejako do zrozumienia, że szczepienia są nieefektywne?

Według Kołodziejskiego przymus szczepienia nie jest dobrym pomysłem, ale skuteczne mogą okazać się np. rozwiązania umożliwiające pracodawcy sprawdzenie szczepień lub statusu ozdrowieńca: Takie wymogi są z pewnością lepsze niż lockdown, który – szczególnie w obecnej sytuacji – byłby formą odpowiedzialności zbiorowej, która objęłaby wszystkich, zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Warto dostrzec, że w Polsce – w przeciwieństwie do wielu innych krajów Europy – rząd stara się uniknąć wprowadzania restrykcji. Przy czym, aby to się powiodło, niezbędna jest współpraca ze strony społeczeństwa.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 29 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Od poniedziałku wraz z tygodnikiem „Sieci” kalendarz ścienny w prezencie.Kalendarz zachwyca pełnymi dynamiki fotografiami, ale przydatnymi informacjami – przypomni o imieninach, świętach i dniach wolnych od pracy oraz o niedzielach handlowych.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła