Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": Polska staje się potęgą gospodarczą

opublikowano: 15 marca 2021
"Sieci": Polska staje się potęgą gospodarczą

Dochodzimy do momentu, w którym będziemy musieli dokonywać wydatków liczonych w setkach miliardów dolarów, by utrzymać nasz dorobek, by nie dać się zepchnąć w dół − Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z prof. Adamem Glapińskim, prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Glapiński podkreśla na łamach „Sieci”: Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało […]. W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii.

Prezes NBP wypowiada się również na temat pełnego wyeliminowania gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych. Zaznacza, że nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania:

Na pewno są to transakcje szybsze, na pewno łatwiej można śledzić przepływy i ściągać podatki. Na pewno łatwiej tropić przestępczość. Ale czy bezpieczniej? Wyeliminowanie gotówki niesie ogromne niebezpieczeństwo nagłego wyłączenia całego krajowego systemu atakiem z zewnątrz, a musimy pamiętać, że wokół nas są całe armie cybernetyczne. Możliwa jest też jakaś awaria. Efektem byłby całkowity paraliż kraju. Dlatego utworzyłem w NBP departament cyberbezpieczeństwa, którego zadaniem jest przeciwdziałanie takim zagrożeniom.

Prof. Glapiński omawia też obecny stan finansów Polski.

Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie. W żadnym stopniu wbrew temu, co się czasem wmawia, zadłużenie nie stanowi jakiegoś ryzyka […]. Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Szybko rosną też nasze rezerwy walutowe, obecnie wynoszą prawie 135 mld euro […]. Wzrost zadłużenia w ubiegłym roku nastąpił na całym świecie, bo tego wymagały działania antykryzysowe. Przy rozwoju gospodarczym, jaki mamy, to zdarzenie bez większych konsekwencji. Większość krajów rozwiniętych ma znacznie wyższe długi publiczne niż Polska. My mamy nadal relatywnie niski dług publiczny […]. Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie. Z każdego kryzysu wychodzimy wzmocnieni, bez strat albo z małymi stratami, za każdym razem w efekcie zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów.

Prezes NBP mówi także, jak Polska postrzegana jest w innych krajach: Polska już jest potęgą gospodarczą in statu nascendi, w trakcie powstawania. Polska budzi się ponownie do życia jako kraj wysoko rozwinięty. Tak jest już traktowana. W NBP czujemy to wyraźnie – na forach międzynarodowych traktowani jesteśmy jak państwo silne, rozwinięte, stabilne […]. Nie ma żadnego powodu, byśmy się trwale nie rozwijali o 2–3 proc. szybciej niż państwa Zachodu.

Prof. Glapiński zdradza również, że zamierza ubiegać się o drugą kadencję prezesa NBP:

Nie wypada nam się chwalić, chociaż uważam, że czasu nie zmarnowaliśmy, że Polacy mogli na NBP w tym czasie liczyć. Podkreślę więc teraz, że dwie kadencje to naturalny okres w instytucjach, które wymagają pewnej kontynuacji, gdzie rozpędzenie pewnych działań wymaga czasu. Przeprowadziliśmy gospodarkę obronną ręką przez okres pandemicznej próby – mam nadzieję kontynuować nasze prace na rzecz Polski i Polaków w kolejnych latach.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 15 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła