"Sieci": Te wydarzenia zapamiętają pokolenia
Wirus przypomniaÅ‚ ludzkoÅ›ci, że nie jest wszechmocna, że sÄ… momenty, w których jesteÅ›my bezsilni. Wspaniale rozwiniÄ™ta nauka, medycyna, które wszystko mogÄ…, tutaj rozkÅ‚adajÄ… rÄ™ce. Ale sÄ… i lepsze wiadomoÅ›ci. MichaÅ‚ Karnowski rozmawia na Å‚amach nowego wydania tygodnika „Sieci” z prof. ZdzisÅ‚awem KrasnodÄ™bskim, socjologiem, filozofem spoÅ‚ecznym, publicystÄ…, posÅ‚em do Parlamentu Europejskiego.
Prof. KrasnodÄ™bski zauważa, że… mimo postÄ™pujÄ…cej globalizacji rzadko zdarzajÄ… siÄ™ sytuacje o tak prawdziwie globalnym, wszechogarniajÄ…cym charakterze. W tym wymiarze można to porównać do wojen Å›wiatowych, które nawet jeÅ›li nie toczyÅ‚y siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie, to ich echa i konsekwencje docieraÅ‚y do każdego zakÄ…tka ziemi, wpÅ‚ynęły na losy caÅ‚ego Å›wiata. To, co uderza w kryzysie wywoÅ‚anym epidemiÄ… COVID-19, to podobieÅ„stwa zagrożeÅ„, z jakimi stykajÄ… siÄ™ ludzie w każdym miejscu […]. Warto też zauważyć, że to pierwszy tak gÅ‚Ä™boki kryzys uderzajÄ…cy w pokolenie do tej pory żyjÄ…ce w warunkach rozwoju gospodarczego, otwartych granic, nieograniczonych – wydawaÅ‚o siÄ™ – możliwoÅ›ci.
Profesor stwierdza również: […] ta epidemia w jakimÅ› sensie cofa nas w historii. WywoÅ‚uje poczucie bezradnoÅ›ci, zamkniÄ™cia, lÄ™ku przed zarażonymi. Podaje w wÄ…tpliwość optymizm wywoÅ‚any postÄ™pem technicznym, rozwojem systemów cyfrowych […]. Bez wÄ…tpienia to przeżycie dla wielu ludzi bÄ™dzie momentem o tyle przeÅ‚omowym, że skÅ‚aniajÄ…cym do ponownego odczytania sensu wÅ‚asnej egzystencji. Możliwe, że to chwilowe, że ludzkość szybko wróci do stanu pierwotnego. Ale jakiÅ› Å›lad bez wÄ…tpienia pozostanie. Mam nadziejÄ™, że także w podejÅ›ciu do spraw publicznych, wspólnych.
Rozmówca MichaÅ‚a Karnowskiego ocenia także, czy w Polsce można byÅ‚o podjąć innÄ… decyzjÄ™ niż spoÅ‚eczne zamrożenie: Nasza kultura polityczna, prawna, jest bardziej deontologiczna niż utylitarystyczna. W sytuacji, kiedy mamy wybór miÄ™dzy ratowaniem ludzi wzrostem gospodarczym, uważamy, iż nie ma wyboru – czÅ‚owiek, ochrona sÅ‚abszych sÄ… w centrum naszego myÅ›lenia. To nie byÅ‚a zresztÄ… tylko decyzja wÅ‚adz, ale i spoÅ‚eczeÅ„stwa. ÅšwiadczÄ… o tym zrozumienie, z jakim przyjÄ™to restrykcje, dyscyplina […]. CaÅ‚oÅ›ciowo wydaje mi siÄ™, że nie jest przesadÄ… stwierdzenie, iż jest szczęściem w nieszczęściu, że w tak trudnym czasie mamy taki rzÄ…d, z premierem tak kompetentnym, tak dobrze orientujÄ…cym siÄ™ w meandrach polityki gospodarczej, finansowej […].
Prof. Krasnodębski prognozuje też, jakie skutki może mieć pandemia:
W mojej ocenie pandemia zakoÅ„czy tendencje, które już wczeÅ›niej siÄ™ pojawiÅ‚y. Kryzys ideologii globalizmu, rozumianego jako otwarcie wszystkiego, prywatyzacja wszystkiego, dominacja liberalizmu, zaczÄ…Å‚ siÄ™ już wczeÅ›niej. SÄ…dzÄ™, że to siÄ™ nasili […]. Obawiam siÄ™ też, że ten kryzys wzmocni tych, którzy już wczeÅ›niej byli silni […]. Ale też z drugiej strony objawiÅ‚a siÄ™ duża zależność od dostawców i siÅ‚y roboczej z krajów biedniejszych, od rynków zbytu. I tu pojawia siÄ™ coÅ›, co może być wielkÄ… szansÄ… dla Polski. Bo jednak zdoÅ‚aliÅ›my już trochÄ™ zbudować, zgromadzić zasobów, mamy atuty jako duży rynek wewnÄ™trzny. Polskie spoÅ‚eczeÅ„stwo jest też niezwykle odporne, elastyczne, umie siÄ™ dostosowywać do nowych warunków. Na tym budujÄ™ swój optymizm.
WiÄ™cej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 27 kwietnia br., także w formie e-wydania – polecamy tÄ™ formÄ™ lektury, by przeczytać bieżące wydanie tygodnika, nie trzeba przecież wychodzić z domu, wystarczy kliknąć: http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci PrzyjacióÅ‚ – www.siecprzyjaciol.pl i oglÄ…dania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.