Autorzy 2023 - promocja!

Szefernaker w „Sieci”: Faza samodzielności

opublikowano: 3 stycznia 2023
Szefernaker w „Sieci”: Faza samodzielności
Fratria

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy

Wiem, że to trudne, ale wszystko ma swój etap. Po udzieleniu pierwszej pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy muszą oni zacząć normalnie funkcjonować jak każdy inny mieszkaniec Polski. Także dla własnego dobra – zapewnia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach noworocznego wydania tygodnika „Sieci”.

Polityk wskazuje jak ważne jest wsparcie Ukrainy w odbudowie po brutalnych rosyjskich atakach. Podkreśla, że jeśli warunki bytowe u naszych sąsiadów drastycznie się pogorszą, to możemy liczyć się z kolejnymi migracjami na dużą skalę. Jesteśmy europejskim liderem, który nie tylko udziela pomocy samodzielnie, ale i koordynuje pomoc z innych miejsc. W tym ostatnio bardzo ważne wsparcie firm energetycznych z całej Europy. Wszyscy rozumieją, że odbudowa atakowanych elementów infrastruktury energetycznej i dostawy generatorów prądu to również ważny front wojny. Rząd ukraiński mówi o tym wprost, wskazując, że bez tego kolejna fala uchodźców będzie nieunikniona – mówi Szefernaker.

Minister podsumowuje także jak na przestrzeni ostatnich 300 dni kształtował się system pomocowy dla Ukraińców oraz jak uchodźcy poradzili sobie z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Zaznacza, że wielu z nich zdobyło legalną pracę i aż 1,4 mln osób wyrobiło sobie numer PESEL.

Okazało się, że sami Ukraińcy to w zdecydowanej większości dzielni, polegający na sobie ludzie, chcący pracować na rzecz swoich rodzin, niebojący się podejmować wyzwań, zakładać firm. Ogromne znaczenie miały także szybko przygotowane i wdrożone już w marcu zmiany w prawie, które pozwalały na uproszczony tryb funkcjonowania w Polsce. Wedle wielu ekspertów to pokazuje również, jak duży jest polski sukces gospodarczy w ostatnich latach. Mimo że mamy najniższe w historii bezrobocie, rynek wchłonął 0,5 mln nowych pracowników - czytamy. Szefernaker podkreśla także, że polskim władzom zależy na tym, by uchodźcy stawali się bardziej samodzielni. Nauka języka polskiego jest wśród priorytetów naszego rządu. Bez tego trudno mówić o pełnoprawnym, długofalowo udanym funkcjonowaniu w polskim społeczeństwie, konkurowaniu na rynku pracy. Cała nasza strategia opiera się właśnie na stworzeniu warunków do samodzielnego funkcjonowania. Już w czerwcu przyjęliśmy przepisy, które sygnalizowały przejście z fazy pomocy humanitarnej do etapu zachęcania do samodzielności.

Wiceminister odnosi się również do zarzutów lewicowych publicystów, którzy twierdzą, że narasta jakaś złość Polaków na Ukraińców. Żadne badania tego nie wykazują. Ja też tego nie widzę, choć mam kontakt z uchodźcami i Polakami z nimi sąsiadującymi niemal codziennie. Poza wąskimi grupami, które od początku deklarowały swoją odrębność, widzę wciąż ogromną mobilizację naszego społeczeństwa, gotowość do pomocy. Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie też tę naszą gotowość wzmacniają. Wielu z nas rozumie, że jeżeli Ukraina przegra, Polska może być kolejnym celem. Pomagając Ukraińcom, działamy również na rzecz naszego własnego bezpieczeństwa – czytamy.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła